Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski

Romuald Romański
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.8 /10
Ocena 6.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Publikacja poświęcona jest dziejom królewskich dzieci pochodzących ze związków pozamałżeńskich - to właśnie ich określano mianem bastardów. Ich sytuacja prawna i faktyczna kształtowała się różnie, w zależności od okresu historycznego i stanowiska Kościoła katolickiego. W czasach monarchii wczesnopiastowskiej, mimo pozornego liberalizmu, starano się w różny sposób usunąć bastardów poza nawias społeczeństwa, a przynajmniej utrudniać im życie. Prowadziło to niejednokrotnie do dramatycznych wydarzeń. Przykładem są losy Zbigniewa, przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego, czy Bezpryma - syna Bolesława Chrobrego. Ten ostatni, nie mogąc w żaden inny sposób osiągnąć ważnej pozycji w państwie, jako pierwszy w historii doprowadził do antypolskiego sojuszu Rusi Kijowskiej z cesarzem niemieckim. W późniejszych czasach, tak jak w okresie panowania Zygmunta Starego i królowej Bony, wszystkie dzieci traktowano jednakowo, były również zabezpieczane materialnie. Sobór trydencki radykalnie zmienił sytuację bastardów, starano się wykluczyć ich poza nawias społeczeństwa, jakby byli zakałami rodu. Trudne i dramatyczne losy spotkały jednego z dwóch synów pozamałżeńskich króla Władysława IV Wazy, Aleksandra Kostkę Napierskiego. Na szczęście echa soboru trydenckiego powoli odchodziły w niepamięć, a wiek XVIII stał się czasem wyjątkowo liberalnym. Do dobrego tonu należało posiadanie co najmniej jednej kochanki, a zostanie królewską metresą było powodem do chwały i dumy. W związku z tym bastardzi zaczęli być należycie traktowani. O tym świadczą historie życia Stanisława Grabowskiego, syna króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i Elżbiety Grabowskiej.
Data wydania: 2012-08-22
ISBN: 978-83-11-12307-6, 9788311123076
Wydawnictwo: Bellona
Kategorie: Biografia, Reportaż
Stron: 160

Autor

Romuald Romański Polski prawnik, historyk, pisarz. Autor wielu książek o tematyce historycznej (specjalność - wojny kozackie) oraz kilku powieści historyczno-przygodowych. Doktor Romuald Romański, prawnik i historyk, studia prawnicze ukończył we Wrocławiu natomiast ...

Pozostałe książki:

Niewyjaśnione zagadki historii Polski Książę Jeremi Wiśniowiecki Niewyjaśnione zagadki historii świata
Wszystkie książki Romuald Romański

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Romuald Romański "Królewskie dzieci z nieprawego łoża. Dzieje polskich bękartów.

26.03.2019

Romuald Romański polski prawnik, historyk, pisarz. Wykładowca prawa w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Autor wielu książek o tematyce historycznej (specjalność - wojny kozackie) oraz kilku powieści historyczno-przygodowych. Nad Zbigniewem zawisło niebezpieczeństwo kary śmierci, a w najlepszym razie obcięcia członków. Uniknął je... Recenzja książki Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski

Moja opinia o książce

Opinie

@Vemona
2022-07-22
6 /10
Przeczytane 2022 Historia Mam Popularnonaukowe

Lubię tego autora i tym razem również nie zawiodłam się na lekturze. Dzieje synów królewskich z nieprawego łoża okazały się być interesujące. W pierwszej chwili zdziwiłam się, że za nieprawego został uznany Bezprym, ale skoro autor kierował się legalnością kościelną związków, a małżeństwo z Bolesława Chrobrego z jego matką zostało zawarte wg. praw słowiańskich, to oczywiście muszę się zgodzić.
Właściwie większość tych nieszczęsnych dzieci miała trudne i przykre życie, mimo tak wysokiego w sumie urodzenia. Ciekawie było przeczytać o próbach uzyskania pozycji przez Bezpryma czy Zbigniewa (przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego), o poczynaniach synów Władysława IV, ale właściwie najlepiej opisane są losy Stanisława Grabowskiego (syna Stanisława Augusta Poniatowskiego) oraz Aleksandra Walewskiego (syna samego Napoleona Bonapartego). Oczywiście wynika to przede wszystkim z faktu, że na ich temat jest najlepsza dokumentacja, o wcześniejszych można znaleźć głównie wzmianki w starych kronikach.
Jeśli ktoś lubi historię, to myślę, że książka może się podobać. Swoją drogą, jak skromnie wygląda ta lista bastardów naszych władców, w porównaniu np. z dworem francuskim.... ;)

× 7 | link |
@Babi
2019-11-18
6 /10
Przeczytane 2015 Reportaż, literatura faktu i biografie Posiadam

Aleksander Walewski to naprawdę dobra mordeczka :)

| link |
JU
2021-09-26
6 /10
Przeczytane
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@Literatura_Dawna
2019-03-26
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Najsłynniejsze bękarty w dziejach Polski. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl