Nigdy dość. Mózg a uzależnienia

Judith Grisel
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Nigdy dość. Mózg a uzależnienia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Historia nałogów i procesu zdrowienia autorki, ale też omówienie z perspektywy badaczki zmian zachodzących w mózgu i zachowaniu na skutek długotrwałego uzależnienia.

Judith Grisel pierwszy raz upiła się jako trzynastolatka. Niewiele później zaczęła zażywać narkotyki. I tak przeżyła – jak sama twierdzi, cudem – następne dziesięć lat. Przełomem okazało się życzenie szczęścia, które usłyszała w urodziny od swego ojca. Z mocnym i brawurowym postanowieniem, że znajdzie lekarstwo na uzależnienia, poddała się leczeniu, wróciła na studia i zrobiła doktorat w dziedzinie neuronauki.

„Nie ma nic za darmo” – oto motyw przewodni Nigdy dość, świetnie napisanej książki, w której dzieli się nie tylko historią własnych nałogów i procesu zdrowienia, ale też z perspektywy badaczki omawia zmiany zachodzące w mózgu i zachowaniu na skutek długotrwałego uzależnienia. W nowatorski sposób definiuje rolę, jaką substancje psychoaktywne odgrywają w naszym życiu, i rozwija nadzwyczaj trafne przemyślenia co do sposobów, na jakie można walczyć z epidemią uzależnień – jednym z najpoważniejszych problemów medycznych o zasięgu globalnym.

Judith Grisel, specjalistka od neuronauki, która ma za sobą długą historię wychodzenia z nałogu, przytacza wymowne przykłady ze swojej strasznej przeszłości, metodycznie omawiając je na gruncie neurobiologii uzależnień i sprawiając, że czytelnik wgłębia się najbardziej skomplikowane zagadki charakteryzujące rodzaj ludzki. - Paul H. Earley, prezes American Society of Addiction Medicine.

Judith Grisel to była narkomanka i alkoholiczka, która jest także naukowcem i ma talent do pisania. Kto lepiej niż ona może nam pomóc zrozumieć, czym jest uzależnienie? Jej książka uczy i porusza – w sposób zrozumiały nawet dla czytelników niebędących specjalistami od neuronauki tłumaczy kwestie naukowe i jednocześnie przytacza dramatyczną prywatną historię uzależnienia. - Martha J. Farah, dyrektor Center for Neuroscience & Society, University of Pennsylvania.

Książki o uzależnieniach, które łączą w sobie podejście emocjonalne z poglądami naukowymi, to rzadkość. W Nigdy dość Judith Grisel pokazuje, jak wychodziła z bagna uzależnienia także dzięki pozytywnym reakcjom ludzi jej bliskich, i pod tym względem jej książka ma w sobie pokłady nadziei. - Christopher J. Evans, dyrektor Hatos Center for Neuropharmacology, UCLA Relacja.

Judith Grisel z jej własnych uzależnień jest wstrząsająca. Jej książka - przejrzyście i wszechstronnie ujmująca wiedzę o uzależnieniach - również od tytoniu i kofeiny - dobitnie pokazuje, jak wiele jeszcze tajemnic kryje w sobie ludzki mózg, a także dowodzi, że nasza współczesna kultura faworyzująca unik i ucieczkę od bólu jest w istocie stworzona z narzędzi uzależniania. Znakomita lektura dla czytelników, którzy chcą zrozumieć, czym jest uzależnienie. - "Kirkus Reviews"

Tytuł oryginalny: Never Enough: The Neuroscience and Experience of Addiction
Data wydania: 2020-10-13
ISBN: 978-83-8188-058-9, 9788381880589
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Poradniki psychologiczne
Kategorie: Psychologia, Poradniki
Stron: 272
dodana przez: jatymyoni

Autor

Judith Grisel Judith Grisel Judith Grisel jest profesorem psychologii w Bucknell University i międzynarodowym autorytetem w dziedzinie neuronauki. W swoich najnowszych badaniach koncentruje się na różnicach w uzależnieniu od alkoholu kobiet i mężczyzn.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"(...) miarą postępu w nauce są coraz lepiej stawiane pytania, a nie ostateczne odpowiedzi."

30.12.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Nigdy dość. Mózg a uzależnienia" to pozycja warta uwagi ze względu na to, że praktycznie każdy zna kogoś uzależnionego od jakiejś substancji psychoaktywnej, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę lub wręcz próbujemy tego nie zauważać. Czasami jedno zdanie, jeden gest, jedno spojrzenie są w stanie naprawdę dużo zmienić. Tak też było w przy... {} Recenzja książki Nigdy dość. Mózg a uzależnienia

@paulina2701@paulina2701 {}× 7

Moja opinia o książce

Opinie

@paulina2701
2021-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane W. Rebis

Pozycja warta uwagi ze względu na to, że praktycznie każdy zna kogoś uzależnionego od jakiejś substancji psychoaktywnej, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę lub wręcz próbujemy tego nie zauważać.

W zasadzie to nie wiem, komu konkretnie mogłabym polecić tę książkę. Z jednej strony pokazuje ona dramaty życiowe osób uzależnionych, z drugiej - stanowi sporą dawkę merytoryczną, a jednocześnie pokazuje jak mało wiemy...

{}× 2 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Nigdy dość. Mózg a uzależnienia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl