Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę

Ludwik Wiśniewski
Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

„...z góry wiem, że to się może nie podobać. No trudno. I tak należy to zrobić”. Stasi umieściła go na liście sześćdzie­sięciu najbardziej niebezpiecznych polskich opozycjoni­stów. W duszpasterstwach akademickich, które prowadził, tworzył przestrzeń dialogu bezcenną w czasach PRL-u. Po 1989 roku nie przestał głosić Ewangelii wolności. Do dziś płaci za to wysoką cenę. Odważna, inteligentna publicystyka o. Ludwika Wiśniewskiego pokazuje, w jaki sposób myśli człowiek wolny, wierzący, że „tylko prawda nas wyzwoli”. Najwcześniejszy artykuł pochodzi z 1960 roku, gdy jego autor był młodym klerykiem. Ostatni, napisany w 2017 roku, odnosi się do najbardziej aktualnych problemów Polski i Kościoła. O ile ateizm wojujący jednostek, czy nawet całych grup (...) nie jest jeszcze dla społeczeństwa tragedią, o tyle ateizm wojujący państwa trzeba uznać za tragizm dla tego państwa i za tragizm dla ludzi w nim żyjących. Z listu do Edwarda Gierka Zasada, że „można czynić mniejsze zło, aby uniknąć większego” musi być wyrzucona poza burtę naszej świadomości, jeśli chcemy przetrwać jako społeczeństwo i jako Naród. Nie jest bowiem wykluczone, że za jakiś czas znowu zjawi się zbawca i zechce nam zafundować „mniejsze zło”. Z listu do Adama Michnika Obym okazał się fałszywym proro­kiem: nie jest dobrze z polskim Kościołem. Jest duży, kolorowy, imponujący – ale tak naprawdę jest sztucznie nadmuchany jak balon. Boję się, że nie doceniamy zagrożeń. Z listu do nuncjusza abp. Celestino Migliore
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-277-1590-6, 9788327715906
Wydawnictwo: WAM
Stron: 382

Autor

Ludwik Wiśniewski Ludwik Wiśniewski
Urodzony 25 października 1936 roku w Polsce (Skierbieszów)
Ludwik Wiśniewski OP, właśc. Marian Wiśniewski– polski duchowny rzymskokatolicki, dominikanin, duszpasterz akademicki, rekolekcjonista, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL.

Pozostałe książki:

Blask wolności Trzeba krzyczeć Duszpasterz. Rozmowy z ojcem Ludwikiem Wiśniewskim Czarne z białym. Zapiski niepokorne Nowe czarne z białym. Zapiski niewygodne
Wszystkie książki Ludwik Wiśniewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl