Noc nad Samborzewem

Wiesława Bancarzewska
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Noc nad Samborzewem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Wrzesień 1939. Mąż Anny idzie na wojnę, a w Annopolu pojawia się nowy niemiecki "właściciel". Anna z córeczką znajdują schronienie w skromnym mieszkaniu w Samborzewie, naprzeciwko stacji kolejowej. Kobieta musi pogodzić pracę z prowadzeniem domu i walką o przetrwanie w czasach, kiedy każdy kolejny dzień jest niepewny. Na szczęście mieszkańcy kamienicy trzymają się razem, a Anna zaprzyjaźnia się z Dominikiem, byłym naczelnikiem stacji. Trudne przejścia coraz bardziej ich do siebie zbliżają… "Noc nad Samborzewem" stanowi kontynuację "Powrotu do Nałęczowa" i "Zapisków z Annopola" opisujących losy Anny Duszkowskiej. To poruszająca i sugestywna opowieść o wojnie, miłości, cierpieniu i tęsknocie.  
Data wydania: 2015-07-15
ISBN: 978-83-10-12737-2, 9788310127372
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Powrót do Nałęczowa, tom 3
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 448
dodana przez: mrbiggles

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zakończenie sentymentalnej podróży do Nałęczowa

11.12.2020

Cykl "Powrót do Nałęczowa" nie jest ani znamienitą historyczną opowieścią, ani fantastyką, a jednocześnie posiadając te elementy staje się bajką o tęsknocie za przeszłością, za tym co nieodżałowane i bezpowrotnie odeszło. Przemijanie boli każdego z nas, a im jesteśmy starsi, tym dobitniej daje o sobie znać. Tęsknota za bliskimi, którzy odeszli, by... Recenzja książki Noc nad Samborzewem

@Asamitt@Asamitt × 14

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2022-10-17
Przeczytane

Ostatni tom tej serii i ostatnie spotkanie z Anką Duszkowską( Obrycką), jej córeczką Walentynką oraz wojenną rzeczywistoscią. Ania musi sama zmagać się z trudami wojny, bo Aleksander został powołany do wojska. Okupanci zmuszają ją także do zmiany miejsca zamieszkania. Panie wynajmują skromne mieszkanie w budynku przy stacji kolejowej. Zbieg okoliczności stawia na drodze Ani Dominika. pracownika kolei. Mężczyzna odegra niebagatelną rolę w życiu kobiety.
W powieści mamy całą relację z codzienności lat 40 tych XX wieku. Zdobywanie pożywienia, ciągły lęk przed aresztowaniami, niepewnośc jutra, to chleb powszedni dla ludności. Choć w przypadku Ani jest trochę łatwiej, bo wciaż ma możliwość powrotu do wspołczesności, a tym samym oraganizowania towarów reglamentowanych. Oczywiscie nawet takie ułatwienie wymaga pomysłowości, bo przecież nie można przyniesc mleka w butelce z plastiku lub krówek w kolorowych papierkach.
W tym tomie zobaczymy także, jak to jest zobaczyć świat z perspektywy ludzi z czasów wojny, przeniesionych do wspołczesności. I tu rodzi się taka reflekscja: my jesteśmy przyzwyczajeni do udogodnień wszelakich i nawet ich nie zauważamy. Dla poprzednich pokoleń stają się one niepojęte, a wręcz śmieszne. Ciekawe zderzenie poglądów i spojrzenia na świat.
Choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że seria ta mocno trącila bajkowością, to jednak żyłam razem z bohaterami zarówno w rzeczywistości wojennej, jak i wojennej. I zupełnie nie przeszkadzała mi świado...

× 4 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-03-31
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Bancarzewska Wiesława

'' Zaufanie jest jak zapałka , drugi raz już jej pan nie zapali ''

Stało się ! nastał oto koniec tej uroczej trzyczęściowej bajki . Trzecia i ostatnia część bardziej smutna , nostalgiczna i mniej zabawna . Ale przecież to nic dziwnego , wszak tym razem przeżywamy razem z Anną Obrycką vel Duszkowską , II wojnę światową . Anna została z córeczką , podczas gdy jej mąż poszedł walczyć , w majątku zamieszkał Niemiec , a Obrycka z Walentynką musiały się wynieść do małej klitki nieopodal stacji kolejowej w Samborzewie . Jednak Anna radzi sobie doskonale , wszak za plecami , a ściślej mówiąc , za modrzewiem ma XXI wiek obfitujący we wszystkie potrzebne dobra , takie jak zimowe ubrania , węgiel , żywność , czy nawet podrobiony komputerowo nowy Ausweis dla Dominika . Pomaga też innym jak może i wciąż z miłością i utęsknieniem czeka na powrót Olka . Autorka pokazuje nam oczami Ani wojnę tę codzienną , bez wielkich bitew , bez zwycięzców . Opowiada o szarych ludziach , o warunkach życia , o tajnym nauczaniu , o wojennych zakazach i nakazach , o dobrych Niemcach i dobrych Polakach . Ale i o włodarzach uciekających cichcem ciemną nocą , jak szczury z tonącego okrętu . Jednak wszystkie książki z tego cyklu są dziwnie pozytywnie nastrajające . Bo nawet jak autorka opisuje straszne bestialstwo i pijanych Niemców strzelających dla zabawy w więzieniu w Inowrocławiu , to zaraz za chwilę opowiada o tym że ktoś komuś pomógł , załatwił , ukrył . Pisarka porusza też temat różnicy w cza...

× 1 | link |
@gala26
2019-11-30
7 /10
Przeczytane Z historią w tle 2017 Wypożyczone z biblioteki Obyczajowe

Ostania część cyklu " Powrót do Nałęczowa " jest jak dla mnie najbardziej nostalgiczna i smutna, chociaż momentami smakuje jak bardzo słodka bułeczka z dużą ilością lukru. Moje odczucia są spowodowane pewnie tym ,że Anka jakoś nie bardzo odczuwa niedogodności wojny poza nieobecnością męża, otoczona samymi przyjaciółmi nawet niemiecki szef jest miły. Ale dlaczego się ma martwić, skoro zna prawdę z internetu na temat swojej przyszłości.
Ingerencja Anny gdzie w razie kłopotów posługuje się współczesnością, według mnie powoduje, że powieść traci na autentyczności.
Ale w podsumowaniu nie chodzi tu o racjonalność zdarzeń. Sadzę , że autorka oddała w swojej trylogii swoją tęsknotę za dzieciństwem, domem rodzinnym, bliskimi, którzy bezpowrotnie odeszli.
W większości wszyscy tęsknimy na swój sposób za minionymi czasami, za tym co było i minęło bezpowrotnie. Z żalem myślimy o najbliższych, których straciliśmy i jak wspaniale byłoby spotkać ich ponownie.
Też chciałabym mieć takie drzewo kiedy na chwilę mogłabym przenieść się w czasie do przeszłości do swoich bliskich, których już nie ma. Autorka świetnie zdaje sobie z tego sprawę , że to niemożliwe więc wymyśliła sobie przeszłość i się w niej umieściła.
Zakończenie raczej mnie nie zaskoczyło, chyba nie spodziewałam się czegoś innego.
Aż do tej chwili nie byłam przekonana czy polecić przeczytanie całej trylogii ale należało dotrwać do końca aby zrozumieć przekaz autorki i samemu wyciągnąć wnioski. Znalazłam tu ...

× 1 | link |
@MalaMi_2
2023-12-03
7 /10
Przeczytane
@e-ela55
@e-ela55
2020-01-18
6 /10
Przeczytane F/audiobook
@Asamitt
2020-12-11
7 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty Polscy autorzy ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe
@BagatElka
2019-11-13
8 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Noc nad Samborzewem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Powrót do Nałęczowa
Powrót do Nałęczowa
Wiesława Bancarzewska
7.2/10
"Powrót do Nałęczowa" to romantyczna i urzekająca opowieść o sile rodzinnych więzów, magii miłości, ...
Zapiski z Annopola
Zapiski z Annopola
Wiesława Bancarzewska
7.1/10
Anna stara się nie myśleć o współczesnym świecie, który opuściła na dobre. Jej życie jest teraz w An...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl