Zapiski z Annopola

Wiesława Bancarzewska
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Zapiski z Annopola
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Anna stara się nie myśleć o współczesnym świecie, który opuściła na dobre. Jej życie jest teraz w Annopolu w latach trzydziestych, u boku ukochanego męża i córeczki Walentynki. Zajmuje się domem, odwiedza przyjaciół, zaczyna robić karierę jako autorka książek dla dzieci. Niespodziewanie dostaje niezwykłą szansę od losu, szansę na odzyskanie rodziny. Już niedługo spotka tatę, ciocię Marysię i babcię Duszkowską. Jedno jednak nie daje jej spokoju - zbliżająca się wojna... "Zapiski z Annopola" to barwna opowieść o miłości i sile rodzinnych więzi. Autorka sugestywnie kreśli obrazy miast i miasteczek przedwojennej Polski. Przede wszystkim jednak przypomina o wadze międzyludzkich relacji, tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, spokojem i prostotą. "Zapiski z Annopola" to porywająca kontynuacja losów Anny Duszkowskiej, opisanych przez Wiesławę Bancarzewską w "Powrocie do Nałęczowa".
Data wydania: 2014-06-30
ISBN: 978-83-10-12647-4, 9788310126474
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Cykl: Powrót do Nałęczowa, tom 2
Stron: 448

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Anna Duszkowska - bohaterka dwóch epok.

30.11.2019

Z nieskrywaną przyjemnością zatapiałam się przez kilka wieczorów w dalszy ciąg cyklu, w którym poznajemy życie Anny uwikłanej w dwie przestrzenie czasowe, tej nam współczesnej i tej zakorzenionej w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dalszy bieg zdarzeń jest napisany z tym samym zaangażowaniem w przedstawianie historycznych szczegółów oddającyc... Recenzja książki Zapiski z Annopola

@Asamitt@Asamitt × 6

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2022-09-06
Przeczytane

Każdy chyba ma w swoim życiu moment, w którym chciałby podejrzeć jak potoczy się jego życie. To są najczęściej albo trudne chwile, albo właśnie te bardzo szczęśliwe.
Druga część cyklu Powrót do Nałęczowa, opowiada historię Anny Obryckiej, która przenosi się w czasie do lat 30 ubiegłego wieku, do rodzinnych stron jej babci i mamy. Anka początkowo jest zaskoczona i trochę przerażona tym faktem, ale ciekawość bierze górę i porzuca swoje dotych czasowe życie, aby pozostać w Nałęczowie.
Czasy są trudne, bo wszyscy przeczuwają co się wydarzy, ale tylko głowna bohaterka ma informacje, jak wielkie nieszczęscie się zbliża.
Ale historia ta, to nie tylko czas dramatu, to także piękna historia rodziny, to tradycje z tamtych czasów, obyczaje, relacje międzyludzkie tak inne niż te obecne.

× 6 | link |
@gala26
2019-11-30
6 /10
Przeczytane Wypożyczone z biblioteki 2017 Z historią w tle Obyczajowe

Sięgnęłam po dalszy ciąg " Powrotu do Nałęczowa", który zasadniczo nie rożni się od tego co przeczytałam wcześniej. Swobodna narracja autorki z jaką opowiada o kolejnych perypetiach Anny, jej poczucie humoru oraz dokładne rozeznanie w realiach epoki sprawia, że czyta się lekko i przyjemnie.
Urzekł mnie klimat powieści gdzie autorka podkreśla wagę więzi rodzinnych, które przed wojną były niezwykle silne. Nadal trochę naiwne są te podróże w czasie i życie Anny w dwóch wymiarach.
Momentami zastanawiałam się jak to możliwe, że odbywają te ingerencje czasowe bez szczególnych konsekwencji. Zdarzają się też luki w narracji jak choćby ta gdy Anna niespodziewanie pojawia się przed obrazem na oczach zszokowanego męża a następnie znika i co dalej .... autorka pominęła to milczeniem.
Anna idealna do bólu, która w razie kłopotów bez skrupułów sięga po udogodnienia XXI wieku mimo, że wybrała życie w przeszłości. Pod koniec czytania poczułam już pewne znużenie, ponieważ trudno mi było poczuć niepokój bohaterki związany z nadchodzącą wojną a to z powodu jej wędrówek w czasie. Pyk a raczej "bach" jak pisze autorka i już Anna siedzi przed komputerem w 2011 roku sprawdzając swoją przyszłość i rodziny i za chwilę " bach" i już jest w latach trzydziestych.Pomysł bajkowy odrealniony. Dialogi chwilami nic nie wnoszące do treści przydługie i nużące rodem z telenoweli. W książce spotykamy mnóstwo historycznych cytatów. Zastanawiałam się czy autorce brakło pomysłów czy też udowadnia, że od...

× 1 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-03-31
8 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Bancarzewska Wiesława

Przeteleportowałam się znowu do Annopola , by odwiedzić moich bardzo dobrych znajomych , państwa Obryckich . Czytając kolejną część opowieści o Annie i jej przygodach w latach tuż przedwojennych naprawdę mam wrażenie że odwiedzam dobrych znajomych . Rozsiadam się w leniwcu , biorę na kolana Pannę Kotkę i patrzę i słucham co też się dzieje w tej rodzinie . A dzieje się dużo . Ania Obrycka coraz rzadziej zagląda do XXI wieku , bo raz że nie ma po co a dwa , nie bardzo ma czas . Pisze bajeczki dla dzieci , uczy służącą niemieckiego , zajmuje się czteroletnią córeczką , rezolutną Walentynką . A między tym wszystkim przyjmuje gości i pomaga swojej przyjaciółce Loli . Jednak wojna tuż tuż...Anna o tym wie , inni jeszcze wciąż nie wierzą , mając Hitlera tylko za pieniacza i krzykacza , który nie ośmieli się zaatakować Polski...Uwielbiam odwiedzać rodzinę Obryckich , dom Anny i Olka jest ciepły, gościnny i prawdziwie rodzinny . Nikomu tu nie odmawia się pomocy , czy to człowiek , czy zwierzę . Właśnie za tę miłość do zwierząt która wyłania się z każdej strony tej powieści , autorka dostaje ode mnie dodatkową gwiazdkę . Często jest tak , że po świetnej pierwszej części każda kolejna jest jakaś naciągana i płaska . Na szczęście w przypadku tej trylogii , ta reguła się nie sprawdza . Pani Bancarzewska trzyma poziom i dziękuję jej za to . Na pewno przeczytam trzecią część . Strasznie jestem ciekawa , czy sekret Anny się wyda , czy jej Olek pozna tajemnicę jaką skrywa jego żona . Czy...

× 1 | link |
@reniarenia
2020-11-20
Przeczytane

Nieco umęczyłam się czytając tę powieść. Trzeciego tomu przeczytam. Mało akcji, bohaterowie pobieżnie opisani, zero pikanterii (widać, że autorka jest nauczycielką). Tło akcji także słabe, a lata 30ste to pole do popisu.

| link |
@MalaMi_2
2023-12-02
7 /10
Przeczytane
@e-ela55
@e-ela55
2020-01-18
6 /10
Przeczytane F/audiobook
@Asamitt
2019-11-30
7 /10
Przeczytane * Własne Polscy autorzy ✿ Cykle / Sagi / Wielotomowe
@ejwa1960
2019-11-18
7 /10
Przeczytane 2017 do biblioteki Romans/obyczajowe/sensacja
@BagatElka
2019-11-13
8 /10
Przeczytane 📚 Posiadam

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapiski z Annopola. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Powrót do Nałęczowa
Powrót do Nałęczowa
Wiesława Bancarzewska
7.2/10
"Powrót do Nałęczowa" to romantyczna i urzekająca opowieść o sile rodzinnych więzów, magii miłości, ...
Noc nad Samborzewem
Noc nad Samborzewem
Wiesława Bancarzewska
7.2/10
Wrzesień 1939. Mąż Anny idzie na wojnę, a w Annopolu pojawia się nowy niemiecki "właściciel". Anna z...