Nowe Treny Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka

Anna Spólna
Nowe Treny Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Rozprawa dotyczy przemian zachodzących w polskiej poezji żałobnej po 1945 roku, ich przyczyn i konsekwencji dla rozumienia tradycji literackiej. Autorka omawia kwestie oryginalności twórczej, autobiografizmu i autotematyzmu, konfliktu pomiędzy prawdziwością uczuć a formą ich wyrażania. Istotne jest samookreślenie się wobec transcendencji naturalna konsekwencja poetyckiego pożegnania najbliższych. Pierwsza część, uporządkowana synchronicznie i problemowo, wskazuje wyznaczniki żałobności: sygnały gatunkowe i paratekstualne, przekształcenia toposów i tematów funeralnych. Zanalizowano utwory i cykle epicedialne tematyzujące sytuację utraty bliskich, upamiętniające ofiary wojen i totalitaryzmów, ale także eksponujące ironiczny dystans wobec wzorów, odwracające reguły żałobności.
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-233-2346-4, 9788323323464
Wydawnictwo: WUJ - Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego

Autor

Anna Spólna Anna Spólna Spólna Anna - dr hab., prof. UTH. Pracuje w Katedrze Filologii Polskiej Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu oraz w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Jest autorką książek Nowe „Treny”? Polska poezja żałobna po II wojnie światowej...

Pozostałe książki:

Dialogi z Mickiewiczem Gombrowicz na językach Nowe Treny Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka
Wszystkie książki Anna Spólna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Nowe Treny Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowe Treny Polska poezja żałobna po II wojnie światowej a tradycja literacka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat