Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP

Kazimierz Krajewski
Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Album Nowogródczyzna naszych ojców poświęcony jest Ziemi Nowogrodzkiej w latach międzywojennych. Pokazuje odbudowę regionu zrujnowanego przez dwie wojny – światową i bolszewicką, polskie życie społeczne i gospodarcze, administrację, szkoły i działalność oświatową, życie kulturalne i religijne, sądy, policję, straż pożarną, koleje, jednostki Wojska Polskiego stacjonujące na tym terenie. Na starych fotografiach przedstawiono też życie codzienne mieszkańców, ludzi przy codziennej pracy i przy święcie. Ujrzymy też osoby odgrywające istotną rolę w życiu województwa nowogródzkiego. Z kart albumu wyłania się obraz Ziemi Nowogrodzkiej jako krainy chrześcijańskiej, zamieszkałej przez przedstawicieli różnych narodowości i religii, do 1939 r. na ogół zgodnie współistniejących obok siebie. Zobaczymy Nowogródczyznę jako jeden z elementów państwa polskiego, jedno z jej siedemnastu województw, uczestniczących w całości funkcjonowania złożonego mechanizmu Rzeczypospolitej. 

Na kartach albumu przewijać się będą postacie najważniejsze w dwudziestowiecznych dziejach Polski, które pojawiały się na Nowogródczyźnie – naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego, prezydentów Stanisława Wojciechowskiego, Ignacego Mościckiego i Władysława Raczkiewicza, marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego, gen. Władysława Andersa i wielu innych. 

Lektura albumu uzmysławia, że tamten świat został zmieciony przez sowiecki i niemiecki potop jak legendarna Atlantyda. Dwory zostały spalone, świątynie – zniszczone lub odebrane wiernym. Ujrzymy ludzi, którzy mieszkali wówczas na Nowogródczyźnie i padli ofiarą dwóch systemów totalitarnych, niemieckiego narodowego socjalizmu i rosyjskiego komunizmu – poległych, zamordowanych, zesłanych do obozów koncentracyjnych i łagrów, wygnanych z ojcowizny, umierających na emigracyjnej tułaczce, a w dzisiejszej Polsce niemal zupełnie zapomnianych. 

Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8098-529-2, 9788380985292
Wydawnictwo: IPN
Seria: Dopalanie Kresów
Stron: 560
dodana przez: piotr_osowski

Autor

Kazimierz Krajewski Kazimierz Krajewski
Urodzony w 1955 roku w Polsce
Kazimierz Krajewski – polski historyk specjalizujący się w historii Polski i powszechnej XX wieku, główny specjalista Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie. 26 czerwca 2012 uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Wydziale...

Pozostałe książki:

"Szczęsny" generał Stanisław Karolkiewicz 1918-2009 Brygady „Łupaszki”. 5 i 6 Wileńska Brygada AK w fotografii 1943–1952 Na straconych posterunkach. Armia Krajowa na kresach wschodnich II Rzeczypospolitej 1939-1945 Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP Powstanie Warszawskie. Fakty i mity Ruch oporu Armii Krajowej Ziemia Nowogródzka i Grodzieńska. Polskie cmentarze i groby wojenne oraz miejsca pamięci narodowej z okresu walk o niepodległość XVIII-XX w. Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 1 - Kresy w ogniu Sowietów Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 2 - Cena Polski lubelskiej Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 3 - Bić się czy nie bić? Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 5 - Obóz narodowy w walce Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 6 - Poakowskie szeregi Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 7 - Ostatni leśni Żołnierze Wyklęci 1943-1963, Nr 8 - Młodzi niepokorni Życie i śmierć dla Polski. Partyzancka epopeja Uderzeniowych Batalionów Kadrowych Życie po życiu Czyli zagadka śmierci "Oracza"
Wszystkie książki Kazimierz Krajewski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Nowogródczyzna naszych ojców. Województwo nowogrodzkie II RP. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl