O dobro wspólne i egzekucję praw : sejm 1565 roku w Piotrkowie

Wojciech Polak
O dobro wspólne i egzekucję praw : sejm 1565 roku w Piotrkowie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Pod koniec 1562 r. król polski Zygmunt August postanowił poprzeć odrzucany dotąd przez niego program ruchu egzekucyjnego. Nastawiony dotąd niechętnie wobec szlachty, w obliczu rozprężenia ładu wewnętrznego oraz zagrożenia zewnętrznego (zbliżająca się wojna z Moskwą o Inflanty i granice Wielkiego Księstwa Litewskiego) postanowił teraz poprzeć program egzekucyjny. Sojusz ze szlachtą mógł, bowiem zapewnić królowi nie tylko finansowanie nadciągającej wojny, ale przysporzyć również korzyści w dziedzinie gospodarki skarbowej dzięki egzekucji dóbr. Stąd też koniec 1562 r. zapoczątkował krótki, ale bardzo istotny, okres sejmów egzekucyjnych. Odbyło się ich siedem (1562-1563, 1563-1564, 1564, 1565, 1566, 1567 i 1569). Jednemu z owych siedmiu sejmów egzekucyjnych poświęcona jest niniejsza kasiążka. Przebieg obrad sejmu piotrkowskiego odbytego w 1565 r., mimo że wielokrotnie wspominany w literaturze przedmiotu, nie doczekał się dotąd swojej monografii. Stąd też z zadowoleniem przyjąć trzeba powstanie niniejszej pracy, tym bardziej, że był to jeden z najbardziej interesujących sejmów polskich XVI-go stulecia.
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-7322-962-4, 9788373229624
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Autor

Wojciech Polak Wojciech Polak
Urodzony 22 lutego 1962 roku w Polsce (Olsztyn)
Wojciech Józef Polak – polski historyk, nauczyciel akademicki oraz polityk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek i przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej.

Pozostałe książki:

ANATOMIA AGENTA Aprobata i spór Zakon Krzyżacki jako instytucja kościelna w dziełach Jana Długosza Kościół katoludzki. Rozmowy o życiu z Ewangelią Zbrodnia i grabież. Jak Niemcy tuszują prawdę o sobie. Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach.
Wszystkie książki Wojciech Polak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka O dobro wspólne i egzekucję praw : sejm 1565 roku w Piotrkowie nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka O dobro wspólne i egzekucję praw : sejm 1565 roku w Piotrkowie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl