O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej

Halina Górska
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Piękna baśniowa opowieść o przygodach księcia Gotfryda należy do kanonu polskiej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Młodemu bohaterowi pisana jest wielka przyszłość, ale, aby ją spełnić, będzie musiał poznać smak wygnania, nauczyć się pokory i pracowitości, odkryć i rozwinąć swój talent, zaprzyjaźnić z małymi i wielkimi tego świata, stawić czoła przeciwnościom, zdobyć rękę pięknej Roksany, podjąć walkę z wrogami, wreszcie wyzwolić ojczyznę spod jarzma tyrana. W miarę doświadczeń zdobywanych pośród przygód, czarów i emocjonujących zdarzeń, młodzieniec dojrzewa i przemienia się duchowo. Dorasta do miana rycerza „bez skazy i trwogi”, który potrafi tryumfować nad złem. Staje się Gotfrydem Zwycięzcą. Lektura dla klasy VI
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7791-702-2, 9788377917022
Wydawnictwo: Siedmioróg
Serie: Kanon literatury dziecięcej, Niezapomniane Książki Dzieciństwa
Kategorie: Lektury, Dla dzieci, Baśnie
Stron: 122
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

Halina Górska Halina Górska
Urodzona 4 maja 1898 roku w Polsce (Warszawa)
Polska pisarka, lewicowa działaczka polityczna i społeczna. Pochodziła ze zasymilowanej rodziny żydowskiej, była córką ginekologa Zygmunta Endelmana i Czesławy Endelman, która była literatką, publikującą pod pseudonimem Czesław Halicz. Ukończyła ...

Pozostałe książki:

Woda Żywa. Baśnie pisarzy polskich Godziny dzieciństwa Chłopcy z ulic miasta Druga brama Nad czarną wodą
Wszystkie książki Halina Górska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2019-11-19
7 /10
Przeczytane Biblioteka domowa przeczytane przed 2015 rokiem Czytane wielokrotnie

Dostałam tę książkę z okazji rozpoczęcia nauki w szkole. Piękna, lakierowana okładka, rozbudzające dziecięcą wyobraźnię ilustracje… Posiadam ten egzemplarz do dziś: na pierwszej stronie kilkanaście zaznaczeń ołówkiem (lub, a co tam: szminką mamy) miejsc, w których zakończyłam czytanie. Każda kolejna strona ma tych zaznaczeń mniej, aż począwszy od strony 14 oznaczeń brak, co świadczy chyba, że wreszcie byłam w stanie przeczytać całą stronę za tzw. jednym posiedzeniem:). Będąc w pierwszej klasie, przeczytałam tę książkę trzy razy.

To opowieść o księciu Gotfrydzie, młodzieńcu pięknym, szlachetnym, dobrym, który dzieckiem będąc został sierotą. I jako sierota został pozbawiony tronu przez chciwego i okrutnego członka rodziny oraz uwięziony przez niego w kamienistej wieży na niedostępnej skale pośrodku morskich fal. Po ucieczce z wieży na skrzydłach ptaków, Gotfryd przeżywa wspaniałe i niesamowite przygody, z których każda stanowi osobny rozdział książki. To niezwykła baśń, która wprowadziła mnie w świat magicznych postaci: wilkołaków, elfów, wiedźm oraz, co ważne z punktu wrażliwości i oczekiwań dziewczynki, galerii księżniczek. Pamiętam, że w baśni tej zetknęłam się po raz pierwszy z nazwami cudownych kamieni (kwiat ametystu, rubiny, szmaragdy, szafiry). Chyba opowieść o szmaragdach musiała być dla mnie wyjątkowa, gdyż od tamtej pory szmaragdy zajmowały w moich marzeniach stałe miejsce :).

Baśń, która mnie zachwycała, wzruszała i zostawiła w mojej pamięci i emoc...

× 5 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam

Pierwsza książka,jaką kiedykolwiek przeczytałem
i wpadłem w studnię bez dna.
Doskonała opowieść dla małych i dużych

× 1 | link |
@S.anna
2021-07-08
9 /10
Przeczytane Kocham dziko miłościo Czytam z dziećmi Literatura polska Mam Wielbię i czczę Ulubione
@haudek
2020-07-02
7 /10
Przeczytane Posiadam
@Vemona
2019-11-18
8 /10
Przeczytane Prehistoria Dziecięca-młodzieżowa Pożyczone od kogoś / wypożyczone Proza polska

Cytaty z książki

O nie! Książka O księciu Gotfrydzie rycerzu gwiazdy wigilijnej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl