O sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego w XX wieku

Artur Sandauer
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
O sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego w XX wieku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Esej niniejszy drukowany już w odcinkach na łamach "Życia Literackiego" i "Polityki", jest próbą naświetlenia warunków w jakich dokonywał się w wieku XX proces asymilacji polskich Żydów do kultury ogólnonarodowej. We współczesnej twórczości literackiej krytyk poszukuje świadectwa skomplikowanych, pełnych wewnętrznych napięć i zewnętrznych urazów, losów tej cząstki kultury polskiej, która stała się dziełem pisarzy pochodzenia żydowskiego.
Data wydania: 1982
ISBN: 83-07-00960-X, 830700960X
Wydawnictwo: Czytelnik
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 97
dodana przez: milalettere

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka O sytuacji pisarza polskiego pochodzenia żydowskiego w XX wieku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@milalettere
@milalettere
2021-11-01
8 /10
Przeczytane

Kawał dobrego tekstu! Czasem gubiłam wątek pod wpływem licznych informacji, ale mimo wszystko to naprawdę dobra pozycja. Napisana z szacunkiem do literatury. Widać profesję autora.

× 2 | link |

Cytaty z książki

Okupacja była czasem spełniania się proroctw, udosławniania przenośni.
Cóż można tu poradzić? Czy zachęcać do niesienia pomocy ginącym? Nie, literatura nie po to jest, by agitować do czynu; właściwym jej zadaniem jest przekazanie pamięci tego, co się stało (...)
Co jednak najciekawsze, to fakt, że tych, których śmierci przygrywała karuzela, pośmiertnie określa się jako "rodaków".
Nie ulega wątpliwości, że około stu tysięcy ocalałych Żydów zawdzięcza to Polakom, którzy narazili dla nich swe życie; nie ulega jednak także, niestety, wątpliwości, że znaczna część społeczeństwa kiwała głowami: "Może to i dobrze, że Hitler odwala za nas robotę".
Młody Polak, którego w szkole uczono, że społeczeństwo jego zachowało się w czasie okupacji wzorowo, a który znalazłszy się za granicą naczytuje się o dobijaniu w Polsce przez chłopów zbiegłych obozowców, ma do wyboru albo przyjąć, że za granicą działają "siły", które -nie wiadomo czemu- uwzięły się na jego naród, albo że w szkole uczono go kłamstw.
Dodaj cytat