Obca

Lucyna Olejniczak
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów
Obca
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.5 /10
Ocena 8.5 na 10 możliwych
Na podstawie 24 ocen kanapowiczów

Opis

Pierwszy z dwóch tomów opowieści o protoplastach bohaterów sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". Korzenie zła i narodziny niewieściej siły w bezwzględnych czasach walki o życie, nadzieję i marzenia.

W 1831 roku w Galicji wybucha epidemia cholery. Z ogarniętej zarazą wioski ucieka młoda kobieta w ciąży. Kilkanaście lat później jej córka, Magda, urodzona i wychowana w klasztorze benedyktynek, przybywa do Krakowa, aby tam rozpocząć dorosłe życie.
Odważna i spragniona wiedzy dziewczyna jest wszędzie, gdzie coś się dzieje i gdzie czuje się potrzebna. Walczy na barykadzie podczas powstania krakowskiego, przeżywa pierwszą miłość i wkrótce znajduje swe życiowe powołanie - chce pomagać chorym. Mimo wielu przeciwności losu nie poddaje się, marząc o własnej aptece. Wie, że jako kobieta ma niewielkie szanse na spełnienie swoich pragnień, ale tym razem szczęście wydaje się jej sprzyjać.
Czy jednak nie będzie musiała za to zapłacić wysokiej ceny?

Data wydania: 2020-10-13
ISBN: 978-83-8169-297-7, 9788381692977
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cykl: Apteka pod Złotym Moździerzem, tom 1
Stron: 720
dodana przez: ejwa1960

Autor

Lucyna Olejniczak Lucyna Olejniczak urodziła się i mieszka w Krakowie. Z zawodu laborantka medyczna, były pracownik Katedry Farmakologii UJ, jako pisarka zadebiutowała już na emeryturze. Dużo podróżuje, lubi poznawać nowych ludzi, łatwo się zaprzyjaźnia. Wielbicielka...

Pozostałe książki:

Hanka Kobiety z ulicy Grodzkiej. Wiktoria Obca Kobiety z ulicy Grodzkiej. Matylda Weronika Dziedzictwo Emilia. Kobiety z ulicy Grodzkiej Lilie królowej. Siostry Aleksandra Matki Lilie królowej. Wiedźmy Jestem blisko Księżniczka Lilie królowej. Wilczyce Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela Dagerotyp Tajemnica Chopina Wypadek na ulicy Starowiślnej Preludium
Wszystkie książki Lucyna Olejniczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Opowieść w kolorze sepii

WYBÓR REDAKCJI
25.11.2020

Przed dwoma laty czytałam pierwszą część sagi o kobietach z ulicy Grodzkiej w Krakowie. Pamiętam, że opowieść o nikczemnym aptekarzu Franciszku Bernacie i jego córce Wiktorii zauroczyła mnie od pierwszej strony. Kiedy tylko pojawiła się "Obca" będąca prequelem tej przepięknej historii wiedziałam, że będę musiała zdobyć tę książkę. I udało się... D... Recenzja książki Obca

Apteka inna niż wszystkie

17.09.2021

Lubię twórczość Lucyny Olejniczak. Co prawda jej saga Kobiety z ulicy Grodzkiej miała wzloty i upadki, mniej lub bardziej wydumane momenty, ale nie można jej odmówić pomysłowości oraz umiejętnego wplatania w fikcję literacką faktów historycznych. Jak tylko więc miałam możliwość zapoznania się z prequelem całej sagi, nie potrafiłam sobie odmówić. W... Recenzja książki Obca

@jorja@jorja × 16

Apteka pod Złotym Moździerzem

29.11.2020

Pamiętam jak z niecierpliwością czekałam na kolejne części Kobiet z ulicy Grodzkiej Pani Lucyny Olejniczak, a potem czytałam z wypiekami na twarzy. Jakież było moje zdziwienie kiedy podczas przeglądania nowości natknęłam się na Aptekę pod Złotym Moździerzem, która jest pierwszym z dwóch tomów nowej serii. Obca, bo taki tytuł ma pierwsza część j... Recenzja książki Obca

Klimatyczna

7.12.2020

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl Gdy spotykam się z nową powieścią, która jest kontynuacją serii, ale toczy się przed wydarzeniami pierwszego tomu, zawsze zastanawiam się czy to potrzebne. Co jeśli to tylko sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy na historii, którą już zna i lubi sporo osób. I dokładnie tak samo było ... Recenzja książki Obca

@esclavo@esclavo × 4

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Nina
2020-11-22
8 /10
Przeczytane 2020 E-book

Czytaliście serię „Kobiety z ulicy Grodzkiej”? Jeśli tak i jeżeli byliście tak zadowoleni z lektury, jak ja, koniecznie sięgnijcie po „Obcą”. To pierwsza z dwóch części opowieści o protoplastach bohaterów znanych nam ze wspomnianej sagi.

Lektura bardzo ciepła, urzekająca, ogrzewająca serducho, nieodkładalna 😊 Z serii: „Jeszcze jedna strona i idę spać, zrobić obiad, posprzątać mieszkanie” (niepotrzebne skreślić 😊 ) i z bohaterami, z którymi ciężko jest się rozstać. Taka właśnie jest ta książka.

Kiedy w 1831 roku wybucha epidemia cholery, Agnieszka, będąc w zaawansowanej ciąży, ryzykuje i ucieka z ogarniętej chorobą wioski. Naraża życie swoje i nienarodzonej jeszcze córki wiedząc, że ryzykowałaby znacznie bardziej, pozostając w tejże wiosce. Udaje się jej znaleźć schronienie w klasztorze, gdzie na świat przychodzi piękna i zdrowa córeczka Magda. Magda od dziecka była ciekawska, szukała odpowiedzi na pytania, nawet te niewygodne, które z pewnością nie były w smak siostrom zakonnym. Ale dzięki temu zdobywa ogromną wiedzę, która pomoże jej w dorosłym życiu, kiedy to siostra przełożona, w porozumieniu z matką Magdy, postanawiają wysłać ją do Krakowa. Tam dziewczyna ma wejść do wielkiego świata, poznać życie poza klasztorem. Jak Magda odnajdzie się w nowym dla siebie świecie? Czy spełnią się jej marzenia o niesieniu pomocy chorym? Rzecz jasna, lekarzem zostać nie może, ale dobrą pomocą lekarską, kto wie? Szczególnie że za mentora ma niezw...

× 23 | link |
@Eli1605
2023-07-28
8 /10
Przeczytane Polscy autorzy 2023 2023

Po szeregu kryminałów i thrillerów zapragnęłam odskoczni i sięgnęłam po obyczajówkę Pani Lucyny. Czytałam już wcześniej książki autorki więc wiedziałam, że pisze w sposób, który lubię. Ta książka to wstęp do sagi. Jestem zauroczona pierwszym tomem i losami dwóch odważnych kobiet, które zresztą szczerze polubiłam, Agnieszki i jej córki Magdy. Gdy czytam o tych dawno minionych latach, w szczególności o tym jak traktowano kobiety to ciesze się, że żyję w obecnych, choć niestety także niebezpiecznych, czasach. Książkę czyta się szybko, lekko i przyjemnie a właściwie to czyta się ona sama. Tak się wkręciłam w tę historię, że za chwilę sięgnę po kolejny tom z cyklu. Polecam.

× 18 | link |
@agulkag
2022-12-02
Przeczytane

XIX wiek to niestety czas gdy ludność nękana była epidemiami. Niestety i w Galicji nie było lepiej. Taka to oto sytuacja dotknęła Agnieszkę, która ucieka w zaawansowanej ciąży ze swojej wsi, objętej nadzorem z powodu ogniska cholery. Kobiecie udaje się dotrzeć do klasztoru, gdzie rodzi córkę. dziewczynka od początku ma w sobie coś niezwykłego, ma dużo szersze zainteresowania, a i nauka nie sprawia jej żadnego problemu. Życie klasztorne to dla niej za mało. Cała nadzieja w wyjeździe do Krakowa, gdzie pod skrzydłami Zajączkowskiego, może rozwijać swój niewątpliwy talent.
Powieść ta jest jakby początkiem całego rodu niezwykłych kobiet z ulicy Grodzkiej, zaangażowanych w prowadzenie apteki i udzielanie pomocy chorym.
Autorka pokazuje cały proces walki kobiet o zaistnienie w sferze społecznej, już nie tylko jako gospodynie domowe i matki, ale jako pracownice, lekarki itd. Bohatreka Magda też musi się zmierzyć ze stereotypem mówiącym, że kobieta ma prawo tylko dobrze wyglądać, a głowę zajmować tylko zabawą i strojami.
Ale powieść ta to także pokazanie sytuacji społeczno politycznej w Krakowie, gdzie wciaż dochodzi do zamieszek wolnościowych, a mieszkańcy nękani są przez przebywających tam żołnierzy ościennych zaborców.
Nie brakuje oczywiście wątku romantycznego, ale jest on subtelny i nie wybija się na pierwszy plan.

× 7 | link |
@Malwi
2021-10-30
8 /10
Przeczytane

Niedawno skończyłam czytać sagę o kobietach z ulicy Grodzkiej i z olbrzymią ciekawością sięgnęłam po prequel tej bestsellerowej serii i poznałam jej protoplastów.

" Obca " zaczyna się w 1831 roku mocnymi scenami epidemii cholery i ucieczką ciężarnej Agnieszki z przeznaczonej na wymarcie wioski.

Książka, choć gruba bo ma ponad 700 stron, nie męczy czytelnika pustymi i zbędnymi wypełniaczami. Wręcz przeciwnie, dzięki swojej dynamice pełnej akcji i stylowi autorki przechodzi się szybko i z przyjemnością do kolejnych wydarzeń. Widać że autorka ma dobry warsztat literacki. Fabuła tej powieści jest świetnie skonstruowana i przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. Jest zachowany balans pomiędzy dialogami i opisami.

Z radością odbyłam kolejną podróż do Krakowa i przeszłam się ulicą znaną z poprzedniego cyklu. Inni bohaterowie ale ciekawi i bardzo szybko się z nimi zaprzyjaźniłam. Pani Lucyna kreuje postaci na normalnych ludzi, bez zadęcia i upiększania. Są tak bardzo realistyczni przez co stają się wiarygodni.

A teraz czas na drugą część sagi Apteki pod Złotym Moździerzem i jej " Dziedzictwo ".

× 7 | link |
@Mirka
2020-11-25
9 /10
Przeczytane

To urzekająca, wzruszająca, pełna wydarzeń wielowątkowa opowieść o odwadze, walce o własne marzenia, odkrywaniu tego, co w życiu ważne a przede wszystkim o kobiecej sile przetrwania i poświęceniu dla innych. Zanurzenie się w jej fabułę było dla mnie fascynującą podróżą w czasie, która zabrała mnie do dziewiętnastowiecznego Krakowa pozwalając poczuć ówczesną atmosferę i uroki tego miasta.

Autorka w pięknym stylu snuje opowieść, w której nie brakuje opisów krakowskich zaułków, historycznych wydarzeń, zwykłego mieszczańskiego życia ale też romantycznych wątków. Doskonale poprowadziła uwagę czytelnika, pozwalając poczuć realia tamtych czasów pokazując zwykłe życie, różnice społeczne i bigoterię. Niezwykle ciekawym wątkiem były sprawy związane z ziołolecznictwem, miksturami na różne bolączki i metody stosowane przez ówczesnych medyków. Spośród wielu wątków na pierwszy plan wyłania się miłość rodząca się w sercach głównych bohaterów oraz podążanie drogą swego przeznaczenia.

https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2020/11/673-apteka-pod-zotym-mozdzierzem-obca.html

× 5 | Komentarze (1) | link |
@edyta.kyziol
2020-12-19
9 /10
Przeczytane

Po książkę Lucyny Olejniczak "Apteka od Złotym Moździerzem. Obca" sięgnęłam dzięki Wydawnictwu Prószyński i S-ka. Pomimo, że jest to prequel sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej", której nie czytałam, to chętnie skorzystałam z możliwości jej przeczytania. I powiem szczerze, że nie zawiodłam się. Historia zaczyna się w 1831 roku we wsi Bartkowice w Rzeczpospolitej Krakowskiej. To tam mieszka młoda i piękna Agnieszka wraz ze swoim ukochanym mężem Szczepanem. To tam również wybucha epidemia cholery, wojsko rosyjskie otacza wioskę, żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazy. Zarówno wieś, jak i jej mieszkańcy odcięci od świata zewnętrznego, skazani są na zagładę. W wyniku choroby umiera mąż Agnieszki, a ona sama, będąc w ósmym miesiącu ciąży, postanawia uciec, żeby ratować swoje nienarodzone dziecko przed nieuchronną śmiercią. Dzięki podstępowi i upiciu wojska udaje jej się wymknąć ze wsi.
Po wielu dniach i nocach tułaczki, oraz pomocy pewnego mężczyzny Agnieszka tafia do klasztoru. Tam rodzi córeczkę o imieniu Magda. Pewna zielarka przepowiedziała jej, że to będzie wyjątkowe dziecko. Czy tak się stanie?
Magda jest bardzo mądrą dziewczynką, z dobrym sercem, ale zarazem krnąbrną i sprawiającą sporo kłopotów zarówno swojej matce, jak i mieszkającym tam siostrom zakonnym. Mimo wszystko wynosi z klasztornej szkoły doskonałe wykształcenie i w wieku 16 lat wyprowadza się do Krakowa na ulicę Grodzką, gdzie mieszka u brata jednej z zakonnic, pana Zajączkowskiego, pracuje u niego...

× 2 | link |
@emilka1984
2020-12-06
8 /10

Przyznam się że sagę „Kobiety z ulicy Grodzkiej”znam tylko ze słyszenia, zawsze obiecuję sobie że po nią sięgnę ale jak dotąd nie miałam okazji. Dzięki wydawnictwu Prószyński i S-ka otrzymałam perqel wyżej wymienionej sagi i zatraciłam się w niej bez reszty.

W galicyjskiej wsi wybucha epidemia cholery, rosyjscy żołnierze pilnują żeby nikt się z tej wioski nie wydostał, choroba nie może rozprzestrzeniać się dalej. Młoda dziewczyna, Agnieszka, wie że jeśli zostanie w tej wsi czeka ją śmierć. Jej mąż zmarł na cholerę a ona jest w ciąży i musi chronić swoje dziecko. Upija rosyjskich żołnierzy i ucieka, po wielu niezbyt przyjemnych wydarzeniach cudem udaje jej się dotrzeć do klasztoru, gdzie znajduje schronienie, tam też rodzi się jej córka Magda.

Znachorka przepowiedziała Agnieszce że jej córka będzie wyjątkową dziewczynką i w tej kwestii się nie myliła. Mimo że Magda jest uparta i krnąbrna, zjednuje sobie sympatię wielu sióstr, w tym siostry przełożonej, która ma wobec niej swoje plany i wcale to nie jest plan zrobienia z Magdy zakonnicy. Dziewczyna ma szansę wyruszyć w wielki świat…reszty dowiecie się z książki.

„Obca” jest opowieścią wielowątkową i niesamowicie różnorodną, przeczytamy w niej również o rewolucjach, postępach w medycynie. Mnie powieść urzekła, pochłonęła bez reszty, była to dla mnie swoista podróż w czasie. Autorka potrafi oczarować czytelnika słowem, robi to w tak magiczny sposób że lekturę ciężko...

× 2 | link |
@bwalkiewicz72
@bwalkiewicz72
2024-01-29
10 /10
Przeczytane Dla relaksu
@bettypietras
@bettypietras
2024-01-16
10 /10
Przeczytane
@Czytamybokochamy
@Czytamybokochamy
2022-06-06
9 /10
@jovi
2024-06-04
8 /10
Przeczytane E-booki Obyczajowe/podróżnicze/biografie/przygodowe/reportaże/literatura faktu Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna
@Anna_Krasniewicz_Frys
2021-12-31
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_pachnie_kawa
@ksiazka_pachnie_kawa
2021-12-01
7 /10
Przeczytane
@monica
2021-12-29
7 /10
Przeczytane
@Natalia_Swietonowska
2021-10-24
8 /10
Przeczytane Recenzenckie Posiadam
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

tylko głupcy idą przed siebie bez strachu
jeśli człowiek pozna swoje złe strony, łatwiej mu o wyrozumiałość wobec innych
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dziedzictwo
Dziedzictwo
Lucyna Olejniczak
8.7/10
Drugi tom opowieści o przodkach bohaterów sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej". Korzenie zła i narodzin...