Obrona Sokratesa

"Platon"
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów
Obrona Sokratesa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 26 ocen kanapowiczów

Opis

„Obrona Sokratesa” to jeden z kilku najważniejszych tekstów w dziejach europejskiej kultury. Obraz Sokratesa – człowieka sprawiedliwego – stojącego przed sądem położył fundamenty pod dalszy rozwój myśli filozoficznej.
"Obrona Sokratesa" to II tom unikalnej serii „Biblioteki Klasycznej” w tłumaczeniu prof. Ryszarda Legutki, uznawany współcześnie za najbardziej wartościowy polski przekład tego klasycznego dzieła Platona. Oprócz samego tekstu tłumaczenia nowe wydanie będzie zawierało tekst grecki, komentarz tłumacza oraz bibliografię.
O „Obronie Sokratesa” powiedziano między innymi:
Tekst Platońskiej Obrony – co może stwierdzić każdy uważny czytelnik – nie jest jednak bezpośrednią odpowiedzią na zarzuty, a w każdym razie taka odpowiedź nie stanowi głównego wątku w tekście. Sokrates najwyraźniej nie chciał się dać wciągnąć w to, co było oczywistym podtekstem procesu: zagrożenie demokracji ze strony zwolenników oligarchii, konflikty między stronnictwami oraz zła pamięć o krótkich lecz brutalnych rządach Kritiasa i innych. Odżegnał się wyraźnie od nastawienia pro-oligarchicznego, ale też nie miał ochoty przedstawić się jako zwolennik demokracji. Próbował wytłumaczyć Ateńczykom, że jego działalność nie ma związku z politycznymi sporami i nie da się do nich sprowadzić. Dotyczy czegoś bardziej podstawowego niż konflikty o władzę między zwolennikami różnych ustrojów. Prawdziwym celem mowy było wyjaśnienie współobywatelom sensu swoich działań, a ten polegał na szczególnym sposobie uprawiania filozofii. Filozofowanie takie było kierowaniem uwagi ludzi na problemy dobra i zła, sprawiedliwości i niesprawiedliwości, po to, by w wyniku refleksji nad nimi oraz nad własnym życiem mogli to życie uczynić lepszym (prof. Ryszard Legutko).
Tak więc, najogólniej rzecz biorąc, proces Sokratesa uczy nas, że istnieje nierozwiązywalne napięcie między żądaniami moralnego czy religijnego sumienia – a uzasadnionymi potrzebami społeczności. Żadna polityczna społeczność nie może i nie powinna pozwalać jednostkom na wyłamywanie się spod ogólnie przyjętych zasad, ale jednocześnie istnieją normy ważniejsze niż te, które dana grupa uznaje. Wielkie filozoficzne niebezpieczeństwo, jakie tkwi w Obronie Sokratesa, polega na tym, że oślepieni godnością i niewinnością Sokratesa oraz tak krytyczni wobec pełnych wad Ateńczyków – nie zauważymy głębokiego moralnego dylematu, który kryje się za tym procesem i za tą śmiercią. (prof. Richard Kraut, Sokrates, polityka i religia tłum. M. Smulewska, „Teologia Polityczna” 2004-2005, nr 2).
Data wydania: 2022-01-10
ISBN: 978-83-288-5971-5, 9788328859715
Rodzaj: e-book
Wydawnictwo: Fundacja Nowoczesna Polska
Kategoria: Filozofia
Stron: 72
dodana przez: piaty
Mamy 5 innych wydań tej książki

Autor

"Platon" "Platon" Platon (ok. 427 – 347 p.n.e.) był greckim filozofem. Stworzył system filozoficzny zwany idealizmem platońskim. Był uczniem Sokratesa a mistrzem Arystotelesa.

Pozostałe książki:

Obrona Sokratesa Uczta Państwo Kriton Eutyfron Fajdros Obrona Sokratesa. Lektura z opracowaniem Parmenides; Teajtet Dialogi. Tomy 1,2 Eutyfron Obrona Sokratesa Kriton Obrona Sokratesa. Kriton. Uczta Dialogi Eutydem Eutyfron. Fedon Faidros Fileb Gorgiasz ; Menon Hippiasz mniejszy Idea i naśladownictwo Jon Kritias Laches. Protagoras Listy Lysis Menon Państwo Prawa Prawa Protagoras Selected Myths Sofista. Polityk Symposium The Republic Timaios ; Kritias Uczta. Eutyfron. Obrona Sokratesa. Kriton. Fedon Wiedza i mniemanie Wielcy Filozofowie 3 Uczta Polityk Sofista Eutyfron Wielcy Filozofowie t.4 Państwo Zimorodek i inne dialogi
Wszystkie książki "Platon"

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiem, że nic nie wiem

22.11.2020

O Sokratesie i Platonie gdzieś tam nie raz, nie dwa się słyszało. Prawda? W szkole podczas omawiania antyku na lekcjach, przewinęły się informacje o filozofach. Czasem poznajemy fragmenty pism filozoficznych lub jakieś sentencje, maksymy, które kojarzymy.Obrona Sokratesaznana mi była z tytułu i dość ogólnych informacji o obronie. Teraz wiem o niej... Recenzja książki Obrona Sokratesa

@Possi@Possi × 8

Mowa Sokratesa

5.05.2012

Sokrates przeszło siedemdziesięcioletni starzec, mędrzec starożytności w 399 r. p.n.e został skazany na karę śmierci przez wypicie cykuty, za niewiarę w bogów, wprowadzanie nowych i za psucie młodzieży. Obrona Sokratesa jest mową obronną, dialogiem, a raczej monologiem wygłoszonym przez Sokratesa, a spisanym przez jego ucznia Platona. Skargę na So... Recenzja książki Obrona Sokratesa

@Izabella3@Izabella3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@literackiespelnienie
2020-05-23
8 /10
Przeczytane Grecja Filozofia

Sokrates skazany na śmierć przez faryzeuszy, podobnie jak Jezus-rebeliant, który podjudzał ludzi do porzucenia życia doczesnego, by skupili się na cnotach, a nie sławie czy bogactwie. Sokrates staje przed Republiką Ateńską, aby wyjaśnić niedowiarkom, iż nie gorszył młodzieży czy bełkotał o swej mądrości, gdyż sam uznawał najmędrszych tych, co mędrcami się nie ogłosili. Krótkie to i dosadne - wewnętrzny monolog przed oskarżycielami, uczniami, sądem i Atenami, przed bogami, młodzieżą i starszyzną - o tym, jak porzucili mądrość przez czcze przechwałki, gonienie za chwałą i lubością. O tym, jak skazują człowieka przez pochopne oskarżenie, nie zważając na to, co się do nich mówi. Dokonało się, podobnie jak w ewangelii - to Sokrates doczekał wiecznej chwały, a ci, którzy wystąpili przeciwko niemu - zostali skazani na zapomnienie.

× 2 | link |
@antypater
@antypater
2009-08-03
10 /10
Przeczytane

Te pozycje trzeba poprostu przeczytac. Jest to swietne i zarazem bardzo zwiezle przedstawienie pewnych ludzkich postaw i zachowan.

| link |
@agnes
@agnes
2010-01-12
Przeczytane

Przeczytana z przymusu (na filozofię w LO), ale nie żałuję, świetnie się czyta.

| link |
@Ania1408
@Ania1408
2009-12-28
10 /10
Przeczytane

A mi sie podobała i dlatego dałam 5

| link |
@interplaygirl
@interplaygirl
2011-09-19
Przeczytane

Fantastyczna.

| link |
EL
@Elia
2024-09-28
8 /10
Przeczytane
@nemo
2024-06-29
10 /10
Przeczytane Odsłuchane
@__Booksayah__
2023-08-04
10 /10
Przeczytane
@agata.karolina.sz
2023-05-17
10 /10
Przeczytane
@piaty
2022-04-12
9 /10
Przeczytane E-book Duchowe zapasy
@rimland
2021-12-28
7 /10
Przeczytane Filozofia/Metafizyka/Teologia/Msza Święta/Zagrożenia dla wiary/Kryzys w Kościele/Sobór
@Kamik
2021-11-14
8 /10
Przeczytane
@mhennels
2021-04-26
8 /10
Przeczytane Lektury - studia
@higurashiwhentheycry
@higurashiwhentheycry
2020-12-31
10 /10
Przeczytane
@Possi
2020-11-22
8 /10
Przeczytane 2020
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Rozważmy więc, ile rokować można, że jest czym dobrym. Umrzeć jest jedno z dwojga: albo nie być niczym i nie mieć żadnego czucia, albo jak mówią, jest przejściem duszy z tego świata na inny. Jeśli więc jest utraceniem czucia, tak jak we śnie, gdy kto mocno zaśnie, że mu się nawet nic nie śni, wielkim jest wtenczas śmierć dobrodziejstwem dla człowieka (...).
Kto z nas idzie do tego, co lepsze, tego nie wie jasno nikt - chyba tylko Bóg.
Dodaj cytat