Obywatel Jidyszlanu Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce

Joanna Nalewajko-Kulikov
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Obywatel Jidyszlanu Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W powszechnym odbiorze termin "Jidyszland" określa bliżej niesprecyzowany obszar w Europie Wschodniej, w którym przed 1939 r. Zamieszkiwali Żydzi pozostający w ramach tradycyjnego stylu życia i posługujący się na co dzień jidysz. Wydaje się jednak, że Jidyszland, choć rodem z Europy Wschodniej, był nie tyle konkretnym fizycznym miejscem na ziemi, co raczej pewną mentalnością i stanem ducha, który można było odnaleźć w wielu miejscach - w przedwojennej Warszawie i Wilnie, w Moskwie, w Paryżu, w powojennym Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku i w Buenos Aires, w Nowym Jorku i w Czerniowicach. Jidyszland noszono w sobie i ze sobą, tak jak kiedyś mojcher-sforemnikes (sprzedawcy książek) nosili od miasteczka do miasteczka pierwsze książki w jidysz. (fragment wstępu)
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-7543-064-6, 9788375430646
Wydawnictwo: NERITON
Stron: 327

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Obywatel Jidyszlanu Rzecz o żydowskich komunistach w Polsce? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karbonariusz8
2023-06-19
10 /10
Przeczytane

Dawid Sfard - bohater książki Joanny Nalewajko-Kulikov jest świadkiem historii. Jego długie życie przypadło na bardzo burzliwy wiek XX w. Sfard urodził się w carskiej Rosji, a po 1918 r. był obecny w międzywojennej Polsce, Francji i komunistycznej Rosji. Z kolei czas po zakończeniu II wojny światowej spędził uczestnicząc w budowie nowej Polski a po 1969 r. znalazł się w Izraelu.

Dzieje Sfarda obrazują jak burzliwe były los tych Żydów, którzy stali się zwolennikami komunizmu. Polecam.

× 7 | link |

Cytaty z książki

Żydzi, niezależnie od swych przekonań politycznych zagrożeni napaściami ze strony antykomunistycznego podziemia, chętnie korzystali z opieki władz. (...) Największą bodaj troską i zmartwieniem CKŻP w pierwszym okresie jego działalności było zapewnienie bezpieczeństwa Żydom powracającym z obozów i kryjówek w rodzinne strony.
Dodaj cytat