Oczy pantery

Ambrose Gwinnett Bierce
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Oczy pantery
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

„Oczy Pantery” zostały skomponowane z tekstów wybranych z czterech innych zbiorów: Can Such Things Be, In The Midst of Life: Tales of Soldiers and Civilians, From Negligible Tales, The Parenticide Club. W tomiku znajdziemy osiemnaście opowiadań spowitych atmosferą niesamowitości i grozy. Przed oczami naszego umysłu rozegrają się sceny różnorakie, od brutalnych morderstw, po ponadnaturalne wędrówki duszy. W wielu tekstach natkniemy się na okrucieństwo i tragedie, których ludzie nie powinni doświadczać, a mimo to stają się ich udziałem. Szereg opowiadań pokazuje koszmary wojny, rozgrywające się nie tylko na polach bitewnych, ale także w umysłach żołnierzy, dotykające ich uczuć, rodzin, honoru. Znajdziemy też kilka ludzkich wynaturzeń, patologii jakich nie potrafilibyśmy sobie sami wyobrazić. W pierwszym opowiadaniu stajemy się świadkami desperackiej i przerażającej ucieczki żołnierza-skazańca z miejsca egzekucji, w kilku kolejnych poznajemy między innymi bohaterską brygadę kanonierów walczących z oddziałami konfederackimi na Przełęczy Coultera, przysłuchujemy się osobliwej rozmowie kapitana Hartroy`a i pojemnego szpiega wrogiej armii, czytamy o pęknięciu na pozór hardej duszy ludzkiej, w obliczu śmierci. Kolejne opowiadania porzucają tematykę wojenną, ale ani przez chwilę nie zamierzają rezygnować z klimatu grozy. Wręcz przeciwnie. Bierce pokazuje, że koszmar nie wymaga okoliczności wojny, a okrucieństwo czyha na nas na każdym kroku. „Moje ulubione morderstwo” to zeznanie okrutnego matkobójcy, w „Bezdennym grobie” rodzina zakopuje zwłoki rodzica. W „Oleju z psa” jesteśmy świadkami wydarzeń koszmarnych, które poza epatowaniem okrucieństwem rażą nas zobojętnieniem bohaterów opowieści. Opowiadania zawarte w zbiorze „Oczy Pantery” są krótkie. Zaledwie na kilku stronach każdego z nich pisarz zdołał jednak zbudować wyrazisty i niesamowicie sugestywny klimat grozy, szaleństwa, odrazy. Każda opowieść jest zaskakująca i dobrze przemyślana. W każdej znajdziemy momenty napięcia, każda zaskoczy nas nowym pomysłem i odmiennym spojrzeniem na trywialne rzeczy. Bierce przekonuje nas poprzez swoje opowiadania, że groza może nas spotkać dosłownie wszędzie i to bez względu na to, czy się przed nią wzbraniamy, czy też nie. Prezentuje nam swoisty determinizm - świat, w którym tragedie i zbrodnie powracają, kumulują się i popychają do przodu walec koszmaru i horroru, i nikt ani nic nie jest w stanie go powstrzymać, bo wszystko zdaje się być od dawna z góry przesądzone.
Tytuł oryginalny: Eyes of the leopard
Data wydania: 2005-06-22
ISBN: 83-86758-56-2, 8386758562
Wydawnictwo: Odmienne Stany Fantastyki
Kategoria: Horror
Stron: 192
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ambrose Gwinnett Bierce Ambrose Gwinnett Bierce
Urodzony 24 czerwca 1842 roku w USA (Hrabstwo Meigs, Ohio)
Ambrose Gwinett Bierce – dziennikarz, satyryk i nowelista amerykański, uczestnik wojny secesyjnej; także aforysta i filozof sceptyk. Często określany jako prekursor „czarnej literatury XX wieku” jeden z najwybitniejszych twórców wczesnej powieści...

Pozostałe książki:

Czy to się mogło zdarzyć? Jeździec na niebie i inne opowiadania Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Tygrys tu, tygrys tam... Diabli dykcjonarz
Wszystkie książki Ambrose Gwinnett Bierce

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Oczy pantery? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Ryczypisk
2008-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Teksty Bierca czyta się niezwykle płynnie. Makabryczne opowieści przeplatają się z opowiadaniami obyczajowymi, anegdotami czy realistycznymi historiami wojennymi. Lekkość pióra Bierca i jego niezwykła umiejętność budowania klimatu to wielkie plusy książki.

{} | link |
@frodo
2020-01-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane 2020
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Oczy pantery. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl