Oddział Nieżyjących

Wiesław Kazanecki
Książka Oddział Nieżyjących
Książka Oddział Nieżyjących
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W "Oddziale Nieżyjących", podobnie jak w "Strefie Ocalenia", podjął Wiesław Kazanecki problematykę jednostki i systemu, obywatela i państwa, w którym ten jest zmuszony (przez nikogo) funkcjonować. Władza z jej przemocą i zakłamaniem - stosowanymi, rzecz jasna - dla dobra rządzących, w gruncie rzeczy jest ustawicznym tej władzy nadużyciem. Książka ma formę listów, a nieżyjącym bohaterem jest ich nadawca - narrator epistolarny. Wyłania się z nich skomplikowana przemyślnie konstrukcja niemal idealnie funkcjonującego systemu społecznego. Tyle, że z obywatelami - a choćby z jednym - władza, nawet futurystycznie doskonała, zawsze m jakiś kłopot. "Oddział Nieżyjących" to, poprzez kostium literacki, twórczy dialog z tradycją myślenia o państwie idealnym i o sposobach rządzenia. Tematyka władzy i zniewolenia to nie jedyny rys wspólny obu prozatorskich utworów Kazaneckiego. Znający "strefę Ocalenia" będą się o tym mogli dowolnie przekonać. Odbity w lustrze fantastycznie bogatej wyobraźni Autora (zawsze wolnego wewnętrznie, choć przyszło mu żyć w świecie świadomości zniewolonej) obraz ziszczonych celów rządzących zapewne nie powstał po to, żeby po przeczytaniu odłożyć książkę na półkę. Tę powiastkę "science-filozoficzną", pozostawioną przez autora w maszynopisie z naniesionymi zmianami, czytelnik otrzymuje w pełnej postaci; fragmenty kursywą w nawiasach kwadratowych to właśnie odautorskie skróty robocze.  
Data wydania: 2005
ISBN: 83-88097-59-8, 8388097598
Wydawnictwo: Prymat Mariusz Śliwowski
Seria: In memoriam / Wiesław Kazanecki
Stron: 136
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Oddział Nieżyjących? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Oddział Nieżyjących. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}