Odpowiedzialność karna pracodawcy

Jarosław Marciniak
Odpowiedzialność karna pracodawcy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Fragment [...] Przedmiotem pracy są aspekty dogmatyczne związane z odpowiedzialnością karną za naruszenie praw pracownika. Na wybór tematu wpłynęły względy natury teoretycznej i praktycznej, w szczególności wątpliwości interpretacyjne związane z określeniem ustawowych znamion czynów przewidzianych w art. 218 § 1 k.k. oraz wynikające stąd problemy w praktycznym stosowaniu tego przepisu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że przestępstwo to nie było dotychczas przedmiotem szerszego zainteresowania przedstawicieli doktryny prawa karnego. Podczas obowiązywania dawnego Kodeksu karnego z 1969 r. spośród ważniejszych opracowań dotyczących prawnokarnej ochrony praw pracowników można wymienić monografię J. Leśniewskiego, Karno--sądowa ochrona praw pracownika według art. 190 k.k. Na podstawie obecnego Kodeksu karnego omawianym zagadnieniom najwięcej uwagi poświęcił W. Radecki, Przestępstwa i wykroczenia przeciwko prawom pracownika oraz Przestępstwa przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, Rozdział XXVIII Kodeksu karnego. Komentarz. W pracach tych autor odniósł się do wszystkich przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, nie koncentrując się szczegółowo na art. 218 § 1 k.k. [...] Odpowiedzialność karna pracodawcy to pogłębiona analiza problematyki dotyczącej odpowiedzialności karnej pracodawcy za naruszenie praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego. Jest to niezwykle poważny problem, ponieważ na rosnącą skalę naruszeń praw pracowniczych wpływa sytuacja gospodarcza kraju. Gdy poziom bezrobocia wzrasta, liczba przestępstw popełnianych przez pracodawców – jako silniejszą ekonomicznie stronę stosunku pracy – rośnie. W książce szczegółowo omówiono znamiona czynów zabronionych przewidzianych w art. 218 § 1, 2 i 3 k.k., przedstawiono dorobek doktryny, orzecznictwa oraz analizę prawnoporównawczą. Szczegółowo zostały omówione znamiona strony podmiotowej tego przestępstwa w postaci złośliwości i uporczywości . Stanowią one kryterium rozgraniczające przestępstwa od wykroczeń polegających na naruszeniu praw pracownika ujętych w Kodeksie pracy lub w innych aktach prawnych. Opracowanie adresowane jest do praktyków prawa karnego i prawa pracy: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, inspektorów pracy, a także do studentów prawa, pracowników naukowych oraz szerokiej rzeszy pracodawców i pracowników. Dr Jarosław Marciniak jest sędzią sądu rejonowego zajmującym się sprawami z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Jest wykładowcą m.in. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu oraz autorem licznych publikacji naukowych.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-7620-424-6, 9788376204246
Wydawnictwo: LexisNexis Wydawnictwo Prawnicze

Autor

Jarosław Marciniak Jarosław Marciniak Doktor habilitowana oraz uznana specjalistka w dziedzinie HR, akcentująca w swoich pracach konieczność kompleksowego podejścia do zagadnień zarządzania kapitałem ludzkim. Jest pracownikiem naukowym Politechniki Warszawskiej, ekspertem Narodowej Agen...

Pozostałe książki:

Audyt funkcji personalnej w przedsiębiorstwie Audyt i controlling funkcji personalnej w przedsiębiorstwie Meritum HR Mobbing, dyskryminacja, molestowanie ? zasady przeciwdziałania Odpowiedzialność karna pracodawcy Optymalizacja zatrudnienia Praca zdalna i hybrydowa Przeciwdziałanie dyskryminacji w zatrudnieniu : jak w praktyce zwalczać mobbing i inne formy dyskryminacji Przeciwdziałanie mobbingowi w miejscu pracy Regulacje wewnętrzne w przedsiębiorstwach Regulacje wewnętrzne w przedsiębiorstwach – e-book Rekrutacja i zatrudnianie według standardów Unii Europejskiej Standaryzacja procesów zarządzania personelem
Wszystkie książki Jarosław Marciniak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Odpowiedzialność karna pracodawcy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Odpowiedzialność karna pracodawcy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat