Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II

Piotr Szumlewicz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Zbiór wywiadów ze znanymi postaciami polskiego życia publicznego na temat mrocznych stron pontyfikatu Jana Pawła II. Wśród rozmówców Piotra Szumlewicza są dziennikarze, politycy i naukowcy, przedstawiciele różnych wyznań i opcji światopoglądowych. Mówią oni o innym aspekcie działalności i nauczania Jana Pawła II. Poruszane tu problemy od dawna są obecne na łamach europejskiej i światowej prasy, która zawsze starała się ukazywać pełną gamę poglądów dotyczących spuścizny Jana Pawła II. W polskiej debacie publicznej ta tematyka nadal jest naznaczona piętnem tabu ze względu na niepisany zakaz krytyki papieża. W książce znajdują się rozmowy o pedofilii w strukturach Kościoła katolickiego, praniu brudnych pieniędzy i współpracy Watykanu z krwawymi dyktatorami. Skupiając się na faktach i merytorycznych opiniach, Szumlewicz i jego rozmówcy nie dają podstaw do oskarżeń o "tani antyklerykalizm". Powstała w ten sposób książka stanowi pierwszą w Polsce całościową krytyczną analizę pontyfikatu polskiego papieża. Z pewnością wielu się nie spodoba, ale osoby ceniące nie tylko świecki światopogląd, lecz także niezależność myślenia w każdej dziedzinie, mogą tu odnaleźć potwierdzenie i rozwinięcie własnych wątpliwości oraz poczuć zachętę do otwartego wyrażenia swoich poglądów.
Data wydania: 2012-02-22
ISBN: 978-83-7554-217-2, 9788375542172
Wydawnictwo: Czarna Owca
Stron: 312

Autor

Piotr Szumlewicz Piotr Szumlewicz
Urodzony 19 marca 1976 roku w Polsce (Warszawa)
Polski dziennikarz, pisarz i publicysta. Absolwent socjologii i filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat redaktor kwartalnika Bez Dogmatu i portalu lewica.pl. Jego teksty ukazywały się również między innymi w Przeglądzie, Gazecie Wyborcz...

Pozostałe książki:

Niezbędnik ateisty Wielkie pranie mózgów Kościół, państwo i polityka płci Bezbożnik. Przeciwko władzy religi Ojciec nieświęty. Rozmowy Piotra Szumlewicza
Wszystkie książki Piotr Szumlewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Posiadam Reportaże i literatura faktu

"Ojciec nieświęty" jest publikacją wyjątkową na polskim rynku albumów, wspomnień, prywatnych notatek (!) i innych pozycji autorstwa i o Janie Pawle II. Zbiór wywiadów stara się przedstawić osobę i pontyfikat JPII w szerszym świetle i perspektywie wykraczającej poza nasze podwórko. Autor prowadzi rozmowy z różnymi osobami (mniej lub bardziej znanymi) skupiając się w każdej rozmowie na innej sprawie. Jest więc mowa o JPII i walce z komunizmem, JPII i teologii wyzwolenia w krajach Ameryki Łacińskiej, JPII i aferach finansowych w Watykanie, pedofilii, sytuacji homoseksualistów w Kościele itd. Jest też motyw przaśnego góralsko-kremówkowego katolicyzmu, kultu papieża Polaka i politeizmu maryjno-kanonizacyjnego.
Są tu wywiady lepsze i gorsze (politycy wypadają słabo), pisane nieco hermetycznym językiem (fragmenty o feminizmie i fenomenologii) ale wszystkie są wyważone, nie węszą za tanią sensacją i skandalem. Po prostu przedstawiają Jana Pawła II po zdjęciu różowych okularów.

| link |
GA
2020-09-28
1 /10
Przeczytane
@Vemona
2019-11-18
10 /10
Przeczytane Prehistoria 2012 Publicystyka/eseje Ateistyczne/antyklerykalne Mam

Cytaty z książki

O nie! Książka Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl