Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

Nina Solomin
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów
Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 13 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, często miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują skrupulatnie spisane nakazy i zakazy dotyczące każdego obszaru ich aktywności.

Żyła po sąsiedzku z ultraortodoksyjnymi Żydami, ale oddzielał ją od nich niewidzialny mur. Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi...

„Ok, amen” to ekscytująca podróż do osobliwego, zaskakującego i trudno dostępnego świata, po którym przewodnikami są rozmówcy Solomin. Dzięki nim poznajemy ludzi targanych sprzecznymi emocjami i wspólnotę gotową do wielkich poświęceń, ale też do okrutnych rozwiązań, byle przetrwać.
Tytuł oryginalny: POk, amen: Om kärlek och fientlighet i chassidernas New York
Data wydania: 2020-09-17
ISBN: 978-83-8135-059-4, 9788381350594
Wydawnictwo: Otwarte
Stron: 320
dodana przez: Chassefierre

Autor

Nina Solomin Nina Solomin
Urodzona 3 stycznia 1973 roku w Szwecji
Nina Solomin jest szwedzką dziennikarką pochodzenia żydowskiego, która przez wiele lat mieszkała w Nowym Jorku. "Ok, amen" to jej debiut książkowy.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

{} WYBÓR REDAKCJI
16.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Żyjemy wśród różnych grup społecznych, kultur i religii, każda ma swoje zasady według których ich wyznawcy żyją i praktykują, dla jednych nasze zasady będą śmieszne i dziwne, dla nas tamte będą nie do przyjęcia i zrozumienia. Uważam, że należy akceptować i szanować nawet te z którymi się nie zgadzamy, bo to, co dla nas może być niewyobrażalne, dla... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

@Ewelina229@Ewelina229 {}× 19

Ok, amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

{} WYBÓR REDAKCJI
16.11.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Po lekturze "Unorthodox" bardzo zainteresowała mnie kultura chasydów, więc postanowiłam poszukać innych pozycji książkowych, które pozwolą mi zgłębić temat jeszcze bardziej. "Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów" Niny Solomin przeczytałam z polecenia Nina Solomin jest dziennikarką, którą postanowiła wejść do świata ortodok... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

Fascynująca, uchyla drzwi do świata Chasydów

13.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moja znajomość z tematem ortodoksyjnych Żydów rozpoczęła się od obejrzenia mini serialu Unorthodox, na podstawie historii Deborah Feldman. Zafascynował mnie ten świat, tak odmienny od tego, który znam. Kiedy na rynku czytelniczym pojawiła się kolejna pozycja,Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów byłam pewna, że chcę spojrzeć... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

@Patriseria@Patriseria {}× 5

Mazzal tow

5.02.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

W Stanach Zjednoczonych wszystko jest duże. Ogromne miasta i budynki. I pełno ludzi, którzy wśród drapaczy chmur wyglądają na małe mróweczki. Pośród tych owadów żyją chasydzi. Wojenna zawierucha nie oszczędzała nikogo. Ginęli Polacy, Cyganie i przede wszystkim Żydzi. Jednak mimo ogromu nieszczęścia jako dotknęło naród Żydowski, niektórym udało się... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

Moja opinia o książce

Opinie

@kasia.rzymowska
2020-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka napisana na podstawie obserwacji autorki, której udało się poznać społeczność chasydów od środka to niewątpliwie bardzo interesująca lektura. Napisana w przystępny sposób, wtajemnicza czytelnika w codzienność jednej z najbardziej ortodoksyjnych, zamkniętych grup wyznaniowych XXI wieku.
🙏
Jak to się stało, że w Nowym Jorku, mieście na wskroś nowoczesnym, żyje społeczność, która odrzuca większość zdobyczy technologii? Społeczność, w której nawet telefon komórkowy jest "koszerny", gdzie życiem kieruje 600 przykazań, a skala pruderyjności osiąga najwyższy pułap.
🙏
Autorka przedstawia też, jak trudno zostać zaakceptowanym przez tę zamkniętą społeczność. Jak bardzo Chasydzi okazywali jej niechęć, a często również wrogość. Jak wiele trudu kosztowało ją aby pozwolili poznać siebie i swój sposób życia.

Ona sama jest Żydówką, jednak nie ortodoksyjną przez co możemy dostrzec różnice pomiędzy wyznawcami judaizmu.
🙏
Rozmowy z poszczególnymi członkami chasydzkiej społeczności kreują obraz niesamowicie szokujący. Pokazujący jak wiele obostrzeń, nakazów i zakazów respektują ci ludzie w imię wiary. Jak bardzo podporządkowują się przykazaniom i rabinom. A wszystko przedstawione jest w bardzo obiektywny sposób, bez żadnego oceniania panujących zasad.
🙏
Jeśli tylko macie ochotę poznać dowiedzieć się czegoś więcej o tym ortodoksyjnym odłamie judaizmu to ten reportaż ogromnie Wam polecam.

{}× 4 | link |
@ormen
2021-01-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
GA
2021-01-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@ulenstwo1990
2021-01-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@alinazawadzkaa
2020-10-25
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@kris.tomczyk
2020-10-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@emilia.lekner
2020-09-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Ewelina229
2020-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@kamilaxddd
2020-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Patriseria
2020-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
RY
2020-10-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Bujaczek
2020-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020
@Zaczytane_koty
2021-02-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl