Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

Nina Solomin
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Książka Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów
Książka Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy dziennikarka Nina Solomin mieszkała w Williamsburgu, zaledwie kilka przecznic od centrum Nowego Jorku, często miała wrażenie, że czas zatrzymał się tam lata temu... Mężczyźni w białych koszulach i czarnych płaszczach, z pejsami i brodami, w święta dodatkowo w sztrajmłach. Skromny strój kobiet osłaniający całe ciało niczym się nie wyróżniał, a peruka lub chusta była znakiem rozpoznawczym mężatki. Solomin nie wiedziała jeszcze, że życie członków tej społeczności regulują skrupulatnie spisane nakazy i zakazy dotyczące każdego obszaru ich aktywności.

Żyła po sąsiedzku z ultraortodoksyjnymi Żydami, ale oddzielał ją od nich niewidzialny mur. Jej fascynacja tą hermetyczną społecznością z dnia na dzień rosła. Niestety, reporterka nie mogła nawiązać z chasydami kontaktu. Aż któregoś dnia sami zapukali do jej drzwi...

„Ok, amen” to ekscytująca podróż do osobliwego, zaskakującego i trudno dostępnego świata, po którym przewodnikami są rozmówcy Solomin. Dzięki nim poznajemy ludzi targanych sprzecznymi emocjami i wspólnotę gotową do wielkich poświęceń, ale też do okrutnych rozwiązań, byle przetrwać.
Data wydania: 2020-09-17
ISBN: 978-83-8135-059-4, 9788381350594
Wydawnictwo: Otwarte
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 320
dodana przez: Chassefierre

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

{} WYBÓR REDAKCJI
16.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Żyjemy wśród różnych grup społecznych, kultur i religii, każda ma swoje zasady według których ich wyznawcy żyją i praktykują, dla jednych nasze zasady będą śmieszne i dziwne, dla nas tamte będą nie do przyjęcia i zrozumienia. Uważam, że należy akceptować i szanować nawet te z którymi się nie zgadzamy, bo to, co dla nas może być niewyobrażalne, dla... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

@Ewelina229@Ewelina229 {}× 15

Fascynująca, uchyla drzwi do świata Chasydów

13.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Moja znajomość z tematem ortodoksyjnych Żydów rozpoczęła się od obejrzenia mini serialu Unorthodox, na podstawie historii Deborah Feldman. Zafascynował mnie ten świat, tak odmienny od tego, który znam. Kiedy na rynku czytelniczym pojawiła się kolejna pozycja,Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów. byłam pewna, że chcę spojrze... {} Recenzja książki Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów

@Patriseria@Patriseria {}× 4

Moja opinia o książce

Opinie

@kasia.rzymowska
2020-09-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka napisana na podstawie obserwacji autorki, której udało się poznać społeczność chasydów od środka to niewątpliwie bardzo interesująca lektura. Napisana w przystępny sposób, wtajemnicza czytelnika w codzienność jednej z najbardziej ortodoksyjnych, zamkniętych grup wyznaniowych XXI wieku.
🙏
Jak to się stało, że w Nowym Jorku, mieście na wskroś nowoczesnym, żyje społeczność, która odrzuca większość zdobyczy technologii? Społeczność, w której nawet telefon komórkowy jest "koszerny", gdzie życiem kieruje 600 przykazań, a skala pruderyjności osiąga najwyższy pułap.
🙏
Autorka przedstawia też, jak trudno zostać zaakceptowanym przez tę zamkniętą społeczność. Jak bardzo Chasydzi okazywali jej niechęć, a często również wrogość. Jak wiele trudu kosztowało ją aby pozwolili poznać siebie i swój sposób życia.

Ona sama jest Żydówką, jednak nie ortodoksyjną przez co możemy dostrzec różnice pomiędzy wyznawcami judaizmu.
🙏
Rozmowy z poszczególnymi członkami chasydzkiej społeczności kreują obraz niesamowicie szokujący. Pokazujący jak wiele obostrzeń, nakazów i zakazów respektują ci ludzie w imię wiary. Jak bardzo podporządkowują się przykazaniom i rabinom. A wszystko przedstawione jest w bardzo obiektywny sposób, bez żadnego oceniania panujących zasad.
🙏
Jeśli tylko macie ochotę poznać dowiedzieć się czegoś więcej o tym ortodoksyjnym odłamie judaizmu to ten reportaż ogromnie Wam polecam.

{}× 3 | link |
@Ewelina229
2020-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
@kamilaxddd
2020-09-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Patriseria
2020-09-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@Bujaczek
2020-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane 2020

Co czytać po książce “Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów”- Nina Solomin

Książka Jej pierwszy błąd
Jej pierwszy błąd Sandie Jones
{}7.3/10
O ALICE: Po śmierci pierwszego męża przeżyła załamanie, ter...
Książka Troskliwa
Troskliwa Stephanie Wrobel
{}7.7/10
Rose Gold przez osiemnaście lat swojego życia myślała, że j...
Książka O krok za daleko
O krok za daleko Abbi Glines
{}7.4/10
Od miłości do nienawiści. Od pożądania po namiętność. Blair ...
Książka Podróż nieślubna
Podróż nieślubna "Christina Lauren"
{}7.7/10
Udając nowożeńców. Co się może zdarzyć, kiedy dwójka zaprzy...
Książka Fale i echa
Fale i echa Agata Czykierda-Grabowska
{}8/10
Życiem Niny rządzą rytuały i zaklęcia, dzięki któ...

Cytaty z książki

O nie! Książka Ok, Amen. Miłość i nienawiść w świecie nowojorskich chasydów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe