Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu

Michał Krajski
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Co komunizm ma wspólnego z tradycją ezoteryczną, ze starożytnymi orfikami i gnozą? Sam Karol Marks miał osobiście niewiele wspólnego z orfizmem, ale korzenie idei, które gorliwie wyznawał, sięgają zamierzchłej starożytności. Kiedy z ideologii zdrapiemy pokost propagandy, ze zdziwieniem dokopiemy się do głęboko ezoterycznej natury komunizmu. Do prawdy tak zaskakującej, że zdumiałaby wielu zagorzałych komunistów, wierzących, że wyznają ideologię wolną od wszelkich konotacji religijnych, ideologię opartą na materialistycznych założeniach naukowych, a nie na przesądach. Bo komunizm to w gruncie rzeczy zbiór kilku ezoterycznych dogmatów: - materializm (monizm) i związane z tym zakwestionowanie widzialnej rzeczywistości - przyjęcie dialektyki jako metody myślenia akceptującej absurd (sprzeczność) - odrzucenie własności prywatnej i wszelkiej hierarchii. U podstaw tej teologii stoi zaś przekonanie, że człowiek jest bogiem, najwyższym stworzeniem we wszechświecie, które ma prawo stanowić o tym, co dobre i złe. W praktyce - to ostatnie przekonanie ograniczało się dziwnym trafem do wąskiej grupy nadludzi, którzy rościli sobie prawo do decydowania o życiu i śmierci podległych sobie mas. Głosili oni, a część wierzyła, że zbudują dla bliźnich/braci/towarzyszy idealny świat. Szkoda, że ta wiara, jako głęboko utopijna, ładnie brzmiący przesąd światło ćmiący prowadzi ich zawsze do tragedii, a ich zamierzenia szlachetnych ideowców niezmiennie kończą się zbrodnią.
Data wydania: 2020-05-24
ISBN: 978-83-8079-519-8, 9788380795198
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 336
dodana przez: Justyna_K

Autor

Michał Krajski Michał Krajski historyk filozofii, publicysta, autor i współautor kilkunastu książek którego zainteresowania dotycząhistorii protestantyzmu i najnowszej historii Kościoła katolickiego, zwłaszcza zmian. Publicysta Prawy.pl

Pozostałe książki:

Rodzina. Ostatni bastion Spisek przeciwko Intronizacji W obronie Najświętszego Sakramentu
Wszystkie książki Michał Krajski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historyczny misz-masz

2.08.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Tak, trochę mi zajęło zapoznanie się z książką "Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu" autorstwa Michała Krajskiego. Pragnę jednak na początku zaznaczyć, że nie jest to książka, którą jest łatwo ocenić "w normalnych kategoriach przeczytanych książek" z uwagi na jej tematykę, naukowy język oraz gatunek. Ja sama rów... {} Recenzja książki Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu

Okultyzm i historia

24.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Od dawna już interesuję się religiami, różnymi wierzeniami itp. Toteż, kiedy trafiłam na książkę Michała Krajskiego, Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu, wiedziałam, że koniecznie muszę ją przeczytać. Autor – z wykształcenia historyk i filozof – skupia się tu szczególnie na ideologii komunistycznej, ukazując jak... {} Recenzja książki Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu

Nużąca, niezrozumiała i budząca niesmak

17.07.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Pozycje z gatunku literatura popularnonaukowej od lat goszczą w mojej domowej bibliotece. Choć nie błyszczałam na lekcjach fizyki uwielbiam książki Stephena Howkinga. Na widok krwi i otwartych ran robi mi się słobo jednak nnie przeszkadza mi to zaczytywać się w kolejnych tekstach Jürgen Thorwald. Moim konikiem zaś są książki historyczne i tutaj ni... {} Recenzja książki Okultystyczne korzenie światowej rewolucji. Ezoteryka w służbie postępu

@nika.mail@nika.mail {}× 3

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2021-03-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10

„Sam Karol Marks miał osobiście niewiele wspólnego z orfizmem” a w ogóle miał coś wspólnego? A jeśli „niewiele”, po co wprowadzać ten wątek?
„komunizm to w gruncie rzeczy zbiór kilku ezoterycznych dogmatów: - materializm (monizm) i związane z tym zakwestionowanie widzialnej rzeczywistości” a co w tym ezoterycznego? I gdzie tu facet widzi orfizm? Orfizm był dualizmem, przeciwstawieniem „duszy” „ciału”.
Krajski wie chociaż, czym był orfizm?
Wedle orfizmu „dusza jest uwięziona w ciele”, czy też „ciało jest grobem duszy” i trzeba ją „wyzwolić” (cokolwiek miałoby to znaczyć), komuniści coś takiego głoszą?
„U podstaw tej teologii stoi zaś przekonanie, że człowiek jest bogiem” jakiej „teologii” i z czego to cytat? Z Marksa czy z Krajskiego?

{} | link |
@nika.mail
2020-07-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 2 /10
Przeczytane
@nataliarecenzuje
2020-06-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@klaudia.nogajczyk
2020-08-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Można powiedzieć, że kiedy mówimy o "ezoterycznych źródłach komunizmu", dotykamy nie tyle przyczyn komunizmu czy okoliczności im towarzyszących, ile praprzyczyn, bez uwzględnienia których wcią...”
{}× 2
#
“Komuniści byli spadkobiercami starożytnych orfików, średniowiecznych herezjarchów, renesansowych różokrzyżowców i oświeceniowych masonów. Przyjęcie materializmu dialektycznego i historycznego,...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe