Opowiadania zwykłe

Wiesław Dymny
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Opowiadania zwykłe
Książka Opowiadania zwykłe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wiesław Dymny, malarz, grafik, aktor, poeta, prozaik, autor scenariuszy filmowych. Urodzony w 1936 roku w Połoneczce na Ukrainie, studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obdarzony wszechstronnymi talentami, fascynujący, choć czasami kłopotliwy dla otoczenia, artysta-cygan i outsider. Jeden z założycieli krakowskiego kabaretu ,,Piwnica pod Baranami", z którym przez ponad dwadzieścia lat współpracował jako autor tekstów (m.in. napisał wiersz ,,Czarne anioły", śpiewany przez Ewę Demarczyk) i aktor. Był twórcą scenariusza do głośnego filmu Henryka Kluby ,,Pięć i pół bladego Józka", którego realizację wstrzymano, a kopię zniszczono, oraz do innych dzieł tego samego reżysera: ,,Chudy i inni" (1967) i ,,Słońce wschodzi raz na dzień" (1972). Zagrał w kilku filmach, m.in. w ,,Ktokolwiek wie..." Kazimierza Kutza. Opublikował tom ,,Opowiadania zwykłe" (1963), za który otrzymał nagrodę im. Kościelskich. Zmarł w Krakowie 11 lutego 1978 roku. Jego przebogata i wielogatunkowa twórczość literacka - scenariusze filmowe, teksty teatralne, piosenki, skecze - choć trudno dostępna, jest w Polsce wciąż przedmiotem fascynacji.  
Data wydania: 1997
ISBN: 83-7200-020-4, 8372000204
Wydawnictwo: Muza
Seria: sami swoi
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 230

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Opowiadania zwykłe? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@DZIKA_BESTIA
2020-01-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane różne polskie

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowiadania zwykłe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}