Opowieści biblijne

Magdalena Kuczyńska, Zenon Kosidowski
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Opowieści biblijne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

1. Bóg czyli Sprzeczność między motywem i skutkami czynów
Bóg uczynił świat dla chwały swojej. Wiadomość ta ? z punktu widzenia Pisma ? nie pozostawia wątpliwości, i co więcej, należy do najbardziej przystępnych naszemu zrozumieniu. Łatwo pojąć w istocie, że wielkość, której nikt nie może oglądać, czuje się nieswojo. Właściwie w tych warunkach nie ma się ochoty być wielkim ? wielkość marnuje się i niczemu nie służy; nie warto być wielkim w samotności raz na zawsze utrwalonej. W zupełnym osamotnieniu wolimy raczej grzeszyć i bez przeszkód spełniać swoje zachcianki ? ale i grzechu wtedy nie ma, na czymże bowiem może polegać grzech jednostki absolutnie i beznadziejnie izolowanej? Wynika stąd, że nie ma różnicy między grzesznikiem i świętym, jeśli ów jest jedynym, który na świecie istnieje. Świętość i każda wielkość może się realizować tylko w jakimś otoczeniu ? świętość ludzka może istnieć choćby tylko ze względu na Boga, ale świętość Boga samotnego? Dlatego najmniejsza szczypta próżności ? a któż jej nie ma? ? wystarczyłaby, żeby Bóg zapragnął świat stworzyć. Stworzył go też stosownie do swoich możliwości i dopiero wtedy naprawdę stał się wielkim, bo zdobył kogoś, kto mógł go podziwiać i z kim mógł się porównać ? jakże korzystnie! Nie dziwmy się; samotność jest wynalazkiem okrutnym i sytuacją bardziej stosowną dla piekła niż dla owego miejsca, gdzie znajdował się Bóg przed stworzeniem świata ? miejsca niedokładnie nam wprawdzie znanego, ale uchodzącego w opinii powszechnej za nader korzystne. Samotność taką trudno nam zresztą sobie wyobrazić, zważywszy, że najdalej posunięta samotność ludzka jest zawsze samotnością od czegoś, co istniało ? jest pozbawieniem się rzeczywistości istniejącej uprzednio i znanej; samotność Boga przed stworzeniem świata nie miała nawet wspomnienia, nie mogła więc znaleźć pociechy w wyobraźni, w pamięci ? ba! ? w samym poczuciu osamotnienia, które przecież wymaga świadomości własnego przeciwieństwa czy dystansu wobec świata. Jeśli świat nie istnieje i nigdy nie istniał, nie ma również tego dystansu; nie ma właściwie samotności, bo nie ma wobec czego być samotnym. Rozważając sprawę z tego punktu widzenia, nie możemy mieć właściwie pretensji do Boga o stworzenie świata, skoro był to dla niego jedyny sposób wyrwania się z przeklętego pustkowia."
ISBN: 978-978-8360-76-6, 9789788360766
Wydawnictwo: Videograf
Mamy 10 innych wydań tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Fakty i mity

8.09.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Autora kojarzę z książki o Egipcie i szanuję, ale o tym, że zajmował się też Biblią dowiedziałam się późno, bo dopiero podczas słuchania książki profesor Świderkówny. Prawdę mówiąc, miałam wątpliwości czy czytać tę książkę, bo pani profesor dyskutowała z pewnymi ustaleniami Kosidowskiego. Zresztą, Zenon Kosidowski nie obala sensowności Biblii. On ... {} Recenzja książki Opowieści biblijne

@Renax@Renax {}× 9

Moja opinia o książce

Opinie

@jatymyoni
2020-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane L. polska Czytadła
@Betsy59
2020-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Dawno temu
@Renax
2020-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Religia Popularnonaukowe
@kasandra
2011-03-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Patryczek:)) Posiadam
@tortoise84
2008-04-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
AL
2007-12-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Opowieści biblijne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe