Ostatni mazur

Andrew Tarnowski
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Ostatni mazur
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Jak blisko jest Andrew Tarnowskiemu do Mickiewicza? Ostatni mazur, jak Ostatni zajazd na Litwie, przedstawia zmierzch pewnego świata. Tarnowski opowiada o polskiej przedwojennej arystokracji, opisując XX-wieczne dzieje swojego rodu i rodzin z nim skoligaconych. Na historię życia tych niedostępnych ludzi składają się nostalgiczne wspomnienia autora z dzieciństwa, zapamiętane opowieści jeszcze dalej sięgające w przeszłość rodu czy korespondencja rodzinna. Wizerunek, jaki się wyłania, daleki jest od ideału: pod pozorami miłości i rodzinnej lojalności kłębią się nieokiełznane namiętności, zdrada i rozpad więzi. Autor nikogo nie wybiela ani nie usprawiedliwia. Dąży do przedstawienia prawdy, czasem gorzkiej i niewygodnej. Opisuje rodzinne dramaty i zawirowania na tle wydarzeń, które wstrząsnęły światem. W czasie II wojny światowej członkowie rodziny rozpierzchli się po całym świecie: jedni uciekali przez bezdroża Rumunii i Jugosławii, inni czekali na koniec wojny we Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Tam też rodzina Tarnowskich osiadła na stałe. Rankiem 31 lipca przybliżyły się odgłosy bitwy, a pod pałac zajechał niemiecki samochód opancerzony. Oficer wychylił się przez okno. - Czemu pani nie ucieka na zachód? - krzyknął do Wandy. - Nie uciekłam, kiedy wy przyszliście, więc tym bardziej nie będę uciekała, kiedy odchodzicie - odparła rzeczowo. - Nie wie pani, kto nadchodzi? Hołota, barbarzyńskie hordy. Nie wiadomo, co się z wami stanie. - Poradziliśmy sobie z wami, z nimi też sobie poradzimy. Niemcy odjechali. Wkrótce potem pojawili się radzieccy żołnierze na konnym wozie. (fragment) Wspaniała książka. To najlepsza droga poznawania historii ? prawdziwa walka człowieka o życie i miłość w rozpadającym się świecie wojny i ucieczek. Napisana ze znakomitą precyzją. Norman Davies
Data wydania: 2008-02-28
ISBN: 978-83-7414-385-1, 9788374143851
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 408
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Ostatni mazur? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Maynard
@Maynard
2010-03-09
10 /10
Przeczytane non-fiction mix czyli literatura faktu i mitu U mnie na półce

Doskonała literatura faktu, napisana świetnym stylem, którego nie powstydziłby się autor najlepszych powieści obyczajowych. Trudno uwierzyć że wszystkie wydarzenia opisane przez autora naprawdę miały miejsce. Andrew Tarnowski, polak z pochodzenia, snuje niezwykle ciekawą opowieść o dziejach swojej rodziny - polskich arystokratów z rodu Tarnowskich. Poznajemy niezwykłe losy rodziców autora, Stanisława i Zofii zwanej "Chouchette", jego ciotki oraz dziadków. Począwszy od trudnych lat zaborów, poprzez obie wojny światowe, aż do depresyjnych lat komunistycznej stagnacji losy Tarnowskich splatają się z losami Polski. Przez karty książki przewija się również kilka postaci historycznych, których Tarnowscy mieli okazję poznać, a relacje z wielu nieprawdopodobnych wydarzeń i podróży dodają temu zapisowi smaku przygody. Ponadto w książkę wplecione są autentyczne dialogi, fragmenty dzienników, kronik i diariuszy, co czyni książkę Tarnowskiego bardziej wiarygodną. Reasumując: tak powinno się pisać historię! Wielu rodzimych historyków powinno zarazić się stylem Tarnowskiego, zrezygnować ze sztywnego tonu, wyzbyć się nudy i monotonii a zamiast tego dopuścić do głosu prawdziwą staropolską, szlachecką duszę. Polecam wszystkim gorąco!

| link |
@margota13
2020-11-24
6 /10
Przeczytane Historia Posiadam
@zooba
@zooba
2019-11-27
8 /10
Przeczytane
CA
@cazaletka
2011-03-03
10 /10
Przeczytane
EL
@Eliszka123
2010-08-09
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni mazur. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat