Ostatni pojedynek

Eric Jager
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Ostatni pojedynek
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Prawdziwa historia „pojedynku, który zakończył wszystkie pojedynki”. Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w XIV-wiecznej Francji.
Trwa wojna stuletnia, szaleństwo nawiedza francuski dwór, schizma dzieli Kościół, armie muzułmańskie zagrażają chrześcijaństwu, a bunt i zaraza dziesiątkują życie obywateli.

Jean de Carrouges, normański rycerz, powraca z walk w Szkocji. Dowiaduje się, że jego stary przyjaciel i giermek Jacques Le Gris brutalnie zgwałcił jego żonę Marguerite. Rycerz występuje ze swoją sprawą przed królem Karolem VI. Proces staje jednak w martwym punkcie. Sąd orzeka „sąd boży”, pojedynek na śmierć i życie, który na szali stawia również los kobiety – jeśli jej mąż przegra walkę, zostanie skazana na śmierć za krzywoprzysięstwo.
Ostatni pojedynek ożywia burzliwą epokę i trzy niezwykłe postacie uwięzione w fatalnym trójkącie zbrodni, skandalu i zemsty. To jednocześnie poruszający ludzki dramat i wciągająca opowieść kryminalna.
Na jej podstawie powstał film w reżyserii Ridleya Scotta, w którym zagrali Matt Damon, Ben Affleck (współtworzyli scenariusz) oraz Jodie Comer i Adam Driver.

Autor nadał słynnemu pojedynkowi sądowemu z 1386 roku – ostatniemu, na który paryski parlament wyraził zgodę – zdumiewającą wyrazistość i realizm. Trudno oderwać się od tej książki mającej wszystkie znamiona dobrego thrillera politycznego: świetne tempo, zwroty akcji, napięcie i wyrazistych bohaterów.
„The Orlando Sentinel”

Fascynująca historia, którą czyta się jak powieść. Świat pełen namiętności, okrucieństwa i niesprawiedliwości.
Norman Cantor, autor książek Inventing the Middle Ages oraz In the Wake of the Plague

Jager doskonale odmalowuje społeczeństwo feudalne, umieszczając czytelnika pośród rycerzy i arystokratów oraz szczegółowo opisując panujące między nimi relacje. Historia pojedynku i poprzedzającego go sporu sprawia, że lektura jest równie fascynująca i wciągająca jak współczesne skandale z udziałem celebrytów.
„Booklist”

Ostatni pojedynek to wspaniała panorama późnego średniowiecza, a jednocześnie thriller historyczny. To pasjonująca książka, dzięki której można poczuć, jak żyło się w tamtych czasach.
prof. R. Howard Bloch
Tytuł oryginalny: The Last Duel
Data wydania: 2022-01-26
ISBN: 978-83-67022-68-2, 9788367022682
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 304
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Eric Jager Eric Jager
Urodzony 27 kwietnia 1957 roku w USA
Eric Jager, nagradzany profesor anglistyki na Uniwersytecie Kalifornijskim, uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Michigan, wykłada też na Uniwersytecie Columbia. Jest autorem książek The Book of the Heart – pracy poświęconej wyobrażeniu serca w ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Średniowieczna zagadka

WYBÓR REDAKCJI
6.02.2022

W zimny grudniowy dzień roku 1386 w Paryżu miało miejsce dosyć wyjątkowe rozwiązanie sporu stanowiącego sedno książki „Ostatni pojedynek”. Co odróżnia to wydarzenie od innych niezliczonych potyczek zapisanych w historii? Przede wszystkim czas pokazał, że był to ostatni pojedynek sądowy zatwierdzony przez paryski parlament i króla w średniowieczn... Recenzja książki Ostatni pojedynek

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2022-02-23
8 /10
Przeczytane

Tak powinno się pisać książki historyczne. "Ostatni pojedynek" to właściwie panorama feudalnej średniowiecznej Francji, z jej zwyczajami i prawami, a finalny sąd boży nad domniemanym gwałcicielem, to wisienka na torcie. Profesor Jager pisze lekko i jasno, nie stroniąc od anegdot. Książkę mimo wielu szczegółów z zakresu: od zawiłości prawnych, po uzbrojenie średniowiecznego rycerza, czyta się niemal jak powieść lub reportaż. Na minus jedynie zbyt częste odwoływanie do domniemanych uczuć bohaterów książki ("musiał czuć wtedy to, czy tamto").

× 23 | Komentarze (1) | link |
@czytanie.na.platanie
2022-04-01
8 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca Przeczytane 2022

Średniowieczna Francja, ale rządziła się swoimi prawami. Jednym z nich było prawo do pojedynku sądowego zwanego sądem bożym, który zakładał „że krwawa walka między "równymi" może przynieść sprawiedliwy wyrok”. Nie było to jednak zawadiackie machanie szabelkami, a proces obwarowany warunkami, które trzeba spełnić, by w ogóle do takiego pojedynku mogło dojść.

„Ostatni pojedynek” to powieść historyczna oparta na faktach, której autor szeroko przedstawia ówczesną sytuację polityczną, postaci władców, toczone wojny i zawierane układy. Początkowo nie mogłam wgryźć się w opowieść ze względu na opisową, naszpikowaną faktami formę, ale z czasem przedstawiana historia okazała się tak ciekawa, że z zainteresowaniem śledziłam ją do samego końca.

Okazuje się, że podobnie jak teraz, tak i przed wiekami zarzewiem konfliktu z przyjaciół czyniącym wrogów najczęściej jest zawiść i niespełnione ambicje. Podczas gdy giermek Le Gris zyskuje kolejne awanse i zaufanie swojego seniora, rycerz de Carrouges przez swój zapalczywy charakter traci jego względy, pozycję i kolejne ziemie.

Gdy młoda żona de Carrougesa oskarża Le Grisa o gwałt, jej mąż domaga się u samego króla sprawiedliwości i zemsty żądając pojedynku sądowego. Mimo iż już odchodzono od tego zwyczaju, tym razem ze względu na brak możliwości innego rozstrzygnięcia sporu, parlament paryski przychyla się do wniosku małżeństwa de Carrouges.

Przyznam, że korciło mnie żeby sprawdzić wcześniej jak pojedyne...

| link |
@bookovsky2020
2022-02-06
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ostatni pojedynek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl