Pamiętniki

Jan Chryzostom Pasek
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Pamiętniki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.6 /10
Ocena 7.6 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Ród Pasków należał na przełomie XVI i XVII wieku do szlachty drobnej, aczkolwiek nie zagrodowej. Ojciec Paska nie siedział już, jak jego przodkowie, na części wsi, ale (...) chodził dzierżawami. Niemniej w Pasku odnajdujemy prawie wszystkie cechy niezamożnego szlachcica ukształtowanego w nienajlepszych warunkach materialnych. (...) Ograniczony horyzont myślenia i skłonność do wojaczki nie wyczerpują jednak cech charakterystycznych ludzi tego typu. Wśród tej licznej, ubogiej szlachty obserwujemy specjalną walkę o byt, objawiającą się w nierachowaniu się z mieniem i zdrowiem drugiego. Stąd też zwady przeradzające się w rąbanie przeciwnika, gwałty dochodzące nieraz aż do otwartego rozboju (...) Lata wojny kozackiej i szwedzkiej, zniszczenie kraju i jego ośrodków kulturalnych, pogłębianie się cech charakterystycznych ustroju feudalnego nie mogły pozostać bez wpływu na ówczesną szlachtę. W parze z tymi zjawiskami występuje u szlachty polskiej coraz większy upadek życia umysłowego, rosnąca niechęć do wszystkiego co obce, pogłębiający się fanatyzm religijny idący w parze ze spłyceniem życia religijnego. Wszystkie te cechy obserwujemy wyraźnie u Paska. Władysław Czapliński
Data wydania: 1979
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Biblioteka Narodowa: Seria I
Stron: 638
Mamy 9 innych wydań tej książki

Autor

Jan Chryzostom Pasek
Urodzony w 1636 roku
Jan Chryzostom Pasek z Gosławic herbu Doliwa (ur. ok. 1636 w Węgrzynowicach, zm. 1 sierpnia 1701 w Niedzieliskach) – polski marszałek sejmiku rawskiego w 1661 roku, komornik ziemi krakowskiej, pamiętnikarz epoki baroku. [wikipedia]

Pozostałe książki:

Pamiętniki Pamiętniki - audiobook Pamiętniki. Tom 1 Pamiętniki. Tom 2
Wszystkie książki Jan Chryzostom Pasek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pamiętniki aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ReaderX
@ReaderX
2019-11-18
7 /10
Przeczytane

Jedna z tych lektur(szkolnych), które bezapelacyjnie zasługują na miano nie tylko obiwiązkowych ale i kultowych. Pamiętam jak przeczytałem ją pierwszy raz będąc jeszcze w LO. Z początku było trudno. Książka przeleżała jakiś czas w kącie(byłem zajęty lekturami pozaszkolnymi) ale polonistka postraszyła jakimś sprawdzianem więc chcąc nie chcąc człowiek usiadł i uczciwie zaczął czytać strona po stronie...strona po stronie. Po jakimś czasie wciągnęło mnie maksymalnie! Kolorowy XVII wiek opisany na zasadzie "newsów z pierwszej ręki". Bezkompromisowo, ironicznie, bez cenzury:] Po "Pamiętniki" zdarza mi się sięgać cyklicznie prawie równie często co sienkiewiczowską "Trylogię". Jedna z niewielu szkolnych lektur, którą po dziś dzień nazwam "fajną książką".

| link |
@frodo
2011-12-11
10 /10
Przeczytane

Genialny przekaz z naszej burzliwej historii. Świadectwo wojen od potopu do odsieczy wiedeńskiej. Opis podróży Pana Paska z hetmanem Czarnieckim do Danii robi duże wrażenie. No i opis obyczajów, trudów dnia codziennego. I same rozterki życia codziennego pamiętnikarza. I można odszukac fragmenty na których opiera sie m.in - Jacek Komuda w sowim cyklu Samozwaniec. Świadectwo epoki.

| link |
@Proteus
2022-02-14
6 /10
Przeczytane
@Moncia_Poczytajka
2019-12-06
6 /10
Przeczytane Czytane w Podstawówce
@Lubczyk
2019-11-13
9 /10
Przeczytane (M) lektury szkolne (Z) Podlotków kształcenie ogólne UPO2 (K) KRESY - zbieram dla Polaków ze Wschodu

Cytaty z książki

O nie! Książka Pamiętniki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl