Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa

Donna Ford
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów
Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 12 ocen kanapowiczów

Opis

Jako dziecko Donna Ford nazywana była „małą wiedźmą”, „bękartem” i „złem wcielonym”. Jej macocha stosowała niewyobrażalnie okrutne kary i robiła wszystko, by złamać dziewczynkę psychicznie. Dziś Donna Ford jest matką trójki dzieci, uznaną malarką i rysowniczką. Jej opowieść to najlepszy dowód na to, że nie ma przeszkód nie do pokonania.
Data wydania: 2012-02-13
ISBN: 978-83-240-1685-3, 9788324016853
Wydawnictwo: Znak
Stron: 304

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Horror z dzieciństwa

11.07.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„To co spotyka nas w dzieciństwie, ewidentnie ma na nas przemożny wpływ – wszystkich nas te lata formują – ale mamy też wybór, jakimi dorosłymi być” Donna Ford, matka trójki dzieci, spełniona malarka. Kobieta, która w dzieciństwie przeżyła piekło, jakiego wielu z nas nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić. Donna w wieku pięciu lat została zabran... {} Recenzja książki Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa

@awiola@awiola {}× 2

,,Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa."

20.07.2013
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Donna Fordon matka trójki dzieci, uznana malarka i rysowniczka. Jej opowieść pt. ,,Pasierbica. Prawdziwa historii złamanego dzieciństwa." to najlepszy dowód na to, że nie ma przeszkód nie do pokonania. Książka ta pokazuje piekło, które przeżyła autorka w dzieciństwie. ,, Nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złego." Często usł... {} Recenzja książki Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa

@nightmoth@nightmoth {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Eli1605
2019-11-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 2018

Trudno oceniać taką książkę. Jak potwornie traumatyczne dzieciństwo, wręcz piekło, zgotowała Donnie macocha ( kobieta i matka przecież). Z każdą przeczytaną stroną miałam ochotę krzyczeć: gdzie był ojciec dziecka ( był głuchy czy ślepy, czy tak mu po prostu było wygodniej), gdzie nauczyciele, pedagodzy, gdzie sąsiedzi ( zapomniałam, korzystali z Donny jak z seksualnego pogotowia dla pedofili)? Nie mogę uwierzyć, że przez kilka lat nikt nic nie widział. Gdybym dorwała tego babsztyla w swoje ręce to nie napiszę nawet co bym zrobiła. Z pewnością to karalne. Cieszę się, że autorce mimo potwornego doświadczenia , złamanego dzieciństwa udało się znaleźć miłość, mieć kochającą rodzinę, realizować się w pracy. Tak trzymać. A ile takich dzieci nigdy już nie wyjdzie na prostą.

{}× 3 | link |
@Ewelina229
2019-11-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Posiadam

Wstrząsająca, wzruszająca, sprawiająca, że masz ochotę krzyczeć czytając o nieszczęsciu tego dziecka, małego, bezbronnego i od dzieciństwa niszczonego przez jakby się mogło wydawać najbliższą osobę.

{}× 3 | link |
@Booka
2021-10-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Wstrząsająca autobiograficzna historia Donny Ford. Kobiety, która przeżyła piekło na ziemi. Piekło, jakie jej wyrządziła macocha.
Autorka już jako dorosła kobieta często zadaje sobie pytania: "co by było gdyby"? Gdyby jej rodzice się nie rozwiedli, gdyby została w sierocińcu, gdyby jej ojciec nie ożenił się ponownie... etc. Czy wtedy jej dzieciństwo potoczyłoby się inaczej?
Mała Donna nie miała lekkiego dzieciństwa. Poniżana, bita, głodzona przez macochę i zastraszana nie miała większej szansy na zmianę swojej sytuacji.
Los "dopadł" nie tylko ją, bo także i jej przyrodnie rodzeństwo. Dzieci były dręczone i tak żałośnie osamotnione w swojej bezsilności...

Brak mi słów, aby określić zachowanie macochy. Każdy po przeczytaniu wyrobi sobie własne zdanie na ten temat. Ze swojej strony powiem, że nazwanie jej wyrodną osobą to zbyt ładne określenie. Ona nie była wyrodna. Ona była niewyobrażalną stręczycielką wyzutą z jakichkolwiek uczuć! Do tego, kobietą, która uwielbia dręczyć i upokarzać (bo nie wiem, czy można bardziej upokorzyć dziecko w święta Bożego Narodzenia przy dawaniu prezentów, niż tak jak zrobiła to macocha Donny...).

Opowieść Donny wstrząsa, każdy następny rozdział ukazuje nam nową karę, jaką wymyślała jej macocha. Każde kolejne kartki wywołują u czytelnika kręcenie głową z niedowierzaniem, tudzież opadnięcie szczęki - szok połączony ze zdziwieniem, bo człowiek nie jest sobie w stanie wyobrazić, że to o czym czyta wydarzyło się naprawd...

{}× 2 | link |
@Deutschland91
2019-10-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Literatura faktu

"Pasierbica" to książka, która chodziła za mną już od jakiegoś czasu, jednak nie tak łatwo było ją zdobyć. Dostępna była tylko w jednej bibliotece, w księgarniach jej nie było, jednak w końcu udało mi się ją szczęśliwie zakupić przez internet.
Autorka Donna Ford obecnie dorosła już kobieta, która ma rodzinę i odniosła sukces zawodowy opisuje horror jaki w dzieciństwie zgotowała jej macocha. Nie do pojęcia jest dla mnie jak można tak znęcać się nad drugim człowiekiem, zwłaszcza słabym i bezbronnym, postawa ojca bohaterki mnie denerwowała, miałam ochotę porządnie nim potrząsnąć i przemówić do rozumu, żeby się opamiętał i ukrócił cierpienia swojej córki. Podczas lektury czytelnik zadaje sobie pytania co ta dziewczynka była winna, że spotkało ją takie traktowanie. Porównywanie macochy do zwierząt jest nie na miejscu, ponieważ zwierzęta bywają bardziej skłonne do uczuć niż niektórzy ludzie, dla mnie to sadystka lubiąca znęcać się nad słabszymi. Opisy znęcania się nad Donną ściskały mnie za gardło. Zgodzę się, że styl autorki nie jest zachwycający, jednak jak mogła ubrać w piękne słowa te wszystkie potworne rzeczy, które ją spotkały? Tego nie da się inaczej opisać. To jedna z pozycji, którą wciąż pamięta się po przeczytaniu. Jedyne pocieszenie w tym, że Donna wyszła na prostą, ma rodzinę na którą zawsze może liczyć, czego tak bardzo brakowało jej w dzieciństwie.

{}× 2 | link |
@zingela
2013-08-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Pesymiści, wstydźcie się! Inni mają gorzej niż wy i nie narzekają - przeciwnie, stają się wartościowymi ludźmi i cieszą się tym, co mają.

{} | link |
@Babi
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaż, literatura faktu i biografie 2012

dosyć trudno jest ocenić taką historię

{} | link |
@MoniqMoniq
2021-12-31
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@martha912
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@nightmoth
2013-07-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@Primrose
2012-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam
@kropelka551
2012-08-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@awiola
2012-07-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Pasierbica. Prawdziwa historia złamanego dzieciństwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl