Pejzaż dobrej kobiety

Carolyn Steedman
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pejzaż dobrej kobiety
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Autobiograficzna historia o klasie, płci i dojrzewaniu w robotniczym Londynie lat pięćdziesiątych.

Po śmierci matki autorka postanawia przyjrzeć się jej i swojemu dorastaniu, a także znalezieniu dla tych doświadczeń miejsca w historii, polityce, psychoanalizie i feminizmie. Zadaje pytania o emocje, rzeczy (jak przedmioty czy związki) i miejsce tego doświadczenia w dotychczasowych dyskursach; o sposób w jaki interpretujemy swoją robotniczą przeszłość; o kwestie sprawczości w naszej historii. Jak to się stało, że osobiste doświadczenie nie przystaje do historii znanych z popularnych interpretacji innych (głównie męskich) twórców?

Steedman, podobnie jak Annie Ernaux, stawia sobie za cel znalezienie nowego języka opowieści, który – mimo awansu klasowego obu autorek – nie sytuuje ich po stronie nowej klasy, lecz bada te miejsca, które są pomiędzy.

Wydanie 1 - Wyd. Krytyki Politycznej
Tytuł oryginalny: Landscape for a Good Woman
Data wydania: 2024-04-10
ISBN: 978-83-67805-27-8, 9788367805278
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Kategoria: Autobiografia
Stron: 210
dodana przez: Vernau

Autor

Carolyn Steedman
Urodzona 20 marca 1947 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Carolyn Steedman - brytyjska historyczka specjalizująca się w społecznej i kulturowej historii współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem kwestii dotyczących pracy, płci, klasy społecznej i dojrzewania. Emerytowana profesorka historii University of ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pejzaż dobrej kobiety aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mewaczyta
2024-08-23
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

Dla autobiograficznych historii feministycznych ubiegłego wieku mam wiele wyrozumiałości. Bo jak mogę zarzucać takim autorkom jak Carolyn Steedman ograniczone spojrzenie, ubogą wiedzę socjologiczną i psychologiczną, skoro „Pejzaż dobrej kobiety“ wydała w roku 1986? Jak mogę kręcić nosem na jej słowa oraz odbieranie rzeczywistości, które z perspektywy dzisiejszej kobiety oraz feministki brzmią naiwnie, ale w latach osiemdziesiątych były czymś odważnym, istotnym, może przełomowym? Nie mówiąc już o tym, że osoba, która mówi o klasie pracowniczej ubiegłego wieku i sama z niej pochodzi to cenne źródło historyczne. Mogę narzekać na słabą stronę literacką, chaos konstrukcji czy brak ukazania w pełni tego, co w pierwszej części autorka zapowiadała, ale nie mogę odmówić teksowi pewnej wartości. I może dla mnie była to lektura niekoniecznie atrakcyjna (choć kilka myśli zaznaczyłam, a przedmowa Renaty Lis była bardzo dobra), ale dla kogoś mogła być ogromnie ważna.

I z tym w sumie Was zostawię, bez zdradzania więcej z niewielkiej zawartości. Opis obiecuje „Steedman [...] stawia sobie za cel znalezienie nowego języka opowieści, który [...] nie sytuuje ich po stronie nowej klasy, lecz bada te miejsca, które są pomiędzy“ i może sama niekoniecznie właśnie to w książce znalazłam, ale wokół tego tematu autorka niewątpliwie krążyła. Poza tym jej specjalnością jest historia z uwzględnieniem pracy, płci, klasy społecznej i dojrzewania, więc każdy z jej słów...

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pejzaż dobrej kobiety. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat