Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku

Emma Chapman
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis

Jaką historię skrywa przed nami wszechświat? Jak narodziły się pierwsze ciała niebieskie? Kiedy ciemności zastąpiło światło? Jak powstały pierwsze gwiazdy? Jak formowały się w galaktyki? Czym są czarne dziury? I dlaczego właściwie niebo jest ciemne?

Na te oraz wiele więcej pytań odpowiada astrofizyczka Emma Chapman. Jej książka „Pierwsze światło” to przewodnik po najmniej zbadanym okresie w historii wszechświata. Autorka z humorem i zaangażowaniem w przystępny sposób przybliża nam nawet najbardziej skomplikowane pojęcia z zakresu astronomii i astrofizyki. Entuzjazm, z jakim Emma Chapman opisuje losy wszechświata, jest zaraźliwy!

Tytuł oryginalny: First Light. Switching on Stars at the Dawn of Time
Data wydania: 2021-06-23
ISBN: 978-83-287-1722-0, 9788328717220
Wydawnictwo: Muza
Kategorie: Astrofizyka, Astronomia
Stron: 320
dodana przez: chudini0505

Autor

Emma Chapman Emma Chapman
Urodzona w 1988 roku w Wielkiej Brytanii
Dr Emma Olivia Chapman jest brytyjską fizyczką i pracownikiem naukowym Royal Society Dorothy Hodgkin w Imperial College London. Jej badania dotyczą epoki reionizacji.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wielki Wybuch…mrok…światło

{} WYBÓR REDAKCJI
1.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Astronomia się zmienia również na poziomie społecznym. Brakowało kobiet jako badaczek kosmosu. Po długich dekadach męskiej dominacji, kobiety powoli uzyskują podobny wpływ na kierunek badań, sposób ich realizacji i popularyzację. Ten ostatni typ aktywności śledzę ostatnio z zaciekawieniem. Wręcz wyszukuję publikacji kobiet, bo jak się okazuje – bu... {} Recenzja książki Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku

Pierwsze światło - kiedy, jak i gdzie udało nam się wyjść z mroku

{} WYBÓR REDAKCJI
5.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Wiedzieliście, że aby mieć styczność z przeszłością nie potrzeba wizyty w muzeum czy w ruinach zamku? Wystarczy spojrzeć w niebo. Dzięki skończonej prędkości światła widzimy gwiazdy takimi jakie były w momencie, gdy wyemitowały one światło, a nie w momencie kiedy my jesteśmy w stanie je zarejestrować. Wiedzieliście, że gwiazdy można sklasyfikować... {} Recenzja książki Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku

@Anmar@Anmar {}× 10

Pierwsze światło

15.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Emma Chapman "Pierwsze światło" Jak Wszechświat wyszedł z mroku, Każde małe dziecko jest ciekawe świata. Poznaje go stawiając pierwsze kroki, rozglądając się wokół, eksperymentując z otaczającymi go przedmiotami i zjawiskami, zadając także mnóstwo dociekliwych pytań, na które chciałoby uzyskać odpowiedź. Gdy dorasta, pytania pojawiają się nadal... {} Recenzja książki Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku

@toptangram@toptangram {}× 5

Najważniejsze pytanie

9.07.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jak wszechświat wyszedł z mroku, czyli o naszych początkach. Nie wierzę w anioły i demony. Nie wierzę w powstanie świata w siedem dni, ale bardzo jestem ciekawa, jak to wszystko powstało. „Pierwsze światło” to nie tylko książka o astronomii, ale także o najważniejszych pytaniach egzystencjalnych. Emma Chapman to niezwykły naukowiec, o ogromn... {} Recenzja książki Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku

@Zaneta@Zaneta {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@posrodkwiatowicieni
2021-07-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

O gwiazdach pisano od zawsze. Sumerowie używali symbolu gwiazdy do oznaczenia króla lub boga na tabliczkach klinowych. Dla Dantego gwiazdy były tak bosko inspirujące, że wszystkie trzy części swojej niezrównanej „Komedii” zakończył słowem stelle, po włosku oznaczającym gwiazdy. Niezliczeni inni poeci, powieściopisarze, dramaturdzy i pamiętnikarze czerpali z nich inspiracje, tworzyli idee, lub po prostu wypowiadali do nich swoje życzenia. Jednak niewielu z tych skrybów mogło wyobrazić sobie gwiazdy, nad którymi Emma Chapman spędziła swoją karierę. I tę cząstkę gwiazd dziś przekazuje nam w swojej kosmicznej książce. Autorka oprowadza czytelnika po fascynujących informacjach, stworzyła fantastyczną książkę, która rzuca światło na pierwsze gwiazdy, znacznie większe niż nasze Słońce i milion razy jaśniejsze. Gwiazdy, które żyły szybko i umierały młodo w potężnych eksplozjach, które zasiały we Wszechświecie ciężkie pierwiastki, z których jesteśmy zbudowani. W tej książce jest wiele oszałamiających momentów, wiele, zaczynając od tego, jak atomy zachowywały się natychmiast po Wielkim Wybuchu, po różnicę między astronomią optyczną a radioastronomią, wytłumaczonych jest za pomocą przykładów z dnia codziennego. Ale ta książka, to nie tylko to co było, ona także wykonuje dobrą robotę, przygotowując nas na to, co możemy odkryć i dając nam kontekst do tego, jak daleko już zaszliśmy. Musimy także pogodzić się z nieco paradoksalną koncepcją, że im lepsze są nasze teleskopy kosmiczne, ty...

{}× 2 | link |
@mysilicielka
2021-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Recenzje

Czy można przez 300 stron pisać ciekawie o gwiazdach? Jeśli ktoś jest tym zafascynowany, to pewnie, że tak, może o tym mówić godzinami. Autorka potrafi czytelnika tą swoją fascynacją porwać i to się ceni. Polecam lekturę dla ciekawych świata i kosmosu.

{}× 2 | link |
PA
2021-07-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10

Gdy byłam dzieckiem przerażał ale i ciekawił mnie bezmiar Wszechświata, obawiałam się cywilizacji z innego wymiaru, pytania o jej ewentualne istnienie zajmowały moje myśli. Nie ukrywam, że kosmos do dzisiaj jest dla mnie tajemnicą, interesują mnie początki naszego systemu słonecznego, przyglądam się niebu ale nie do końca orientuję się w tym co nad naszymi głowami się rozgrywa, wiem w zasadzie tylko, że gwiazdy już nieistniejące ciągle jeszcze możemy zobaczyć - a to przecież tylko ułamek tej fascynującej, zawieszonej nad naszymi głowami przestrzeni.

Tak mało wiemy o kosmosie, chociaż jesteśmy przecież jego częścią. Emma Chapman w swojej książce "Początki światła" stara się odpowiedzieć na pytania nurtujące ludzkość od początku istnienia, czym są gwiazdy, z czego składa się Wszechświat, czym jest czarna materia - autorka przybliża pewne zjawiska i wyjaśnia to, co niezrozumiałe. Przez tekst czuć, że astrofizyka jest nie tylko jej zawodem ale również pasją, i pewnie dlatego opowiada o niej w przystępny i zajmujący sposób. Książka pełna jest ciekawostek oraz porównań do bliższej mam rzeczywistości dnia codziennego, co dodaje naukowemu wywodowi plastyczności. Chapman pisze z humorem o największych tajemnicach Wszechświata i jego wielkich niewiadomych. Mimo to "Początki światła" trzeba czytać ze skupieniem, ogrom wiedzy i terminów wymaga systematycznego łączenia poszczególnych elementów a te często są dla czytelnika zupełną nowością.

...

{}× 1 | link |
@dreambooks25
2021-06-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Emma Chapman – „Pierwsze światło. Jak wszechświat wyszedł z mroku”

Słyszeliście może o Wielkim Wybuchu? A może chcecie dowiedzieć się jak działa grawitacja? Czym jest tak zwana śmierć gwiazdy i jak można ją przewidzieć? Czym różni się gwiazda młoda od starej? Co to jest czarna materia? Aż wreszcie czy chcesz się dowiedzieć skąd tak naprawdę wziął się Wszechświat? ”Jak Wszechświat wyszedł z mroku” Jeżeli tak to na te oraz inne pytania to znajdziesz odpowiedź w powyższej lekturze.

Autorka „czyste fakty” przeplata z anegdotami swojego życia, przez co książka staje się jeszcze przyjemniejsza w odbiorze.

Jeżeli szukasz lektury, która napisana jest w sposób przejrzysty i zrozumiały to „Pierwsze światło” jest idealną propozycją dla Ciebie. Jeżeli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z fizyką, astrofizyką i astronomią to niestety lektura ta może się niestety okazać zbyt trudna... Jak przystoi na literaturę faktu nie znajdziecie tu zbędnych opisów, bezpodstawnych dywagacji. Wszystko jest poparte faktami, schematami, rysunkami. Miłym zaskoczeniem okazały się być kolorowe zdjęcia galaktyk i innych ciał niebieskich.

Podsumowując jeżeli interesujesz się kosmosem, szeroko pojętą astrofizyką oraz chcesz dowiedzieć się co skrywa Wszechświat to powyższa powieść jest idealnie skrojona dla Ciebie.

{}× 1 | link |
MA
2021-07-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Przychodzę do Was z książką o astronomii, o kosmosie, o badaniach nad wszechświatem.
Książka została napisana przez prawdziwą znawczynię tematu. Jest ona pracownikiem naukowym Towarzystwa Królewskiego i członkiem Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego.
Otrzymała najbardziej prestiżowe stypendium naukowe w Wielkiej Brytanii.
Autorka bardzo dokładnie i wnikliwie opowiada o gwiazdach, o gwiezdnej archeologii, gwiazdozbiorach, galaktyce.
Od razu Was uprzedzę, że nie jest to lektura na raz. Aby laik w tym temacie mógł przyswoić ten ogrom wiedzy potrzeba czasu. Na szczęście jest podzielona na tematyczne rozdziały i to ułatwiało mi czytanie.
Napewno książka będzie wspaniałą lektura dla osób lubujących się w tym temacie i pragnących go jeszcze bardziej zgłębić.
Książka posiada kilka ilustracji, które są miłym dodatkiem. Jednak czuje pewien niedosyt. Myślałam, że będzie ich dużo więcej biorąc pod uwagę temat książki.
Język jest dosyć łatwy w odbiorze co jest tylko na plus.

{}× 1 | link |
@important.books
2022-01-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Odkąd pamiętam czuję przerażenie zawsze, kiedy tylko spróbuję sobie wyobrazić Wszechświat. Nieskończoność. Bezmiar. Jak to możliwe, że coś takiego istnieje, przecież gdzie się musi kończyć? Jak to wszystko powstało? Skąd?

Dla mnie to niepojęte i domyślam się, że dla wielu innych także. Tutaj pojawia się Emma Chapman, która próbuje wyjaśnić „jak Wszechświat wyszedł z mroku”.

W „Pierwszym świetle” widać pasję, zaangażowanie i chęć wytłumaczenia laikom, jak to się stało, że w ogóle mają możliwość być tu i teraz. Książka zawiera wiele ciekawych rozważań. Mnie osobiście jednak nie porwała. Podczas czytania tego typu literatury albo mam ochotę wszystkim napotkanym osobom o niej opowiadać (i robię to), albo czytam dla siebie i nie dzielę się z nikim nabytą wiedzą, bo nie czuję takiej potrzeby. Niestety tak było tym razem. Czasem byłam bardziej zaciekawiona, czasem mniej, ostatecznie mam wrażenie, że niewiele się zmieniło w moim postrzeganiu Wszechświata. Nadal mam te same pytania bez odpowiedzi. A może to tematyka kosmosu i moje upodobania nie idą ze sobą w parze. Polecam zapoznać się z „Pierwszym światłem”- wiedzy nigdy dość, a być może kogoś innego pochłonie bardziej niż mnie.

Za egzemplarz dziękuję @wydawnictwomuza 🖤

{} | link |
@miedzytytulami
2021-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
CZ
2021-07-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@toptangram
2021-07-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2021 LIPIEC
@jasminowaksiazka
2021-07-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@StartYourDayWithBooks
2021-07-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Anmar
2021-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
@lunka.bookstagram
2021-07-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@angell15
2021-06-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Pierwsze światło. Jak Wszechświat wyszedł z mroku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl