Plus minus. Podręcznik do myślenia

Janusz Kapusta
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Plus minus. Podręcznik do myślenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Janusz Kapusta swoją najnowszą książką dowodzi, że jest nie tylko rysownikiem, ale i pisarzem. I to pisarzem na miarę Stanisława Jerzego Leca, któremu do "Myśli nieuczesanych" rysunki potrzebne nie były. Kapuście - inaczej - rysunek przydaje się, bo jest on punktem wyjścia do spostrzeżeń, na jakie wpada co chwilę jego autoportret, myśląca figurka szachowa, która siedzi w pozycji Buddy. Doktor Kapusta pisze równania. Rysuje twierdzenia. Wiele tam mądrości jak gdyby ze Wschodu. Jedno ze spostrzeżeń przypomina Kalidasę, indyjskiego Szekspira: miłość jest ogniem, który gasi pragnienie. Rysunki Kapusty to literatura. Teza "Nie istnieje światło samo w sobie" wykracza poza fizykę. Przyjemnie jest mieć coś wspólnego z tą książką. Jej tytuł brzmiałby równie dobrze w wersji alternatywnej, asekuracyjnej: "Niezręcznik do myślenia". Krzysztof Mroziewicz Na pierwszy rzut oka, oglądania, czytania, czyli "treści" tu niewiele. Ale e s e n c j i? Spójrzmy uważniej, zsumujmy, co podpowiada rysunek, myśl - sentencja, paradoks, metafora poetycka albo i tzw. obiegowa prawda... Czy nie odsłaniają się nam zaskakujące kierunki, możliwości odkryć w przestrzeniach ile bardziej rozległych, skomplikowanych, niż dotąd "się nam widziało?" Piękne, subtelne profity z lektury tego "podręcznika"! Dzięki, i chapeaux bas za taką pedagogikę, panie J. K. Leszek Długosz Janusz Kapusta ma własny, unikalny styl. Jego rysunkowe anegdoty odznaczają się wspaniałymi pomysłami i wyobraźnią, spektakularną inteligencją i wysublimowanym poczuciem estetyki. Choć czerpie inspirację z własnego doświadczenia i wykształcenia, potrafili swoją fantazję na temat życia przełożyć na symbolikę ogólnoludzką. Trafiając prosto do podświadomości odbiorcy, wywołuje emocje u każdego. Ryszard Horowitz
Data wydania: 2014-10-07
ISBN: 978-83-7785-418-1, 9788377854181
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: Podręcznik do myślenia, tom 1
Kategoria: Sztuka
Stron: 384

Autor

Janusz Kapusta Janusz Kapusta
Urodzony w 1951 roku w Polsce (Zalesie Górne)
Janusz Kapusta - rysownik, malarz i scenograf, wynalazca jedenastościennej bryły, K-dronu; współpracuje z takimi czasopismami jak The New York Times, The Wall Street Journal, The Washington Post i Rzeczpospolita.

Pozostałe książki:

Podróżne Pion Poziom. Podręcznik do myślenia
Wszystkie książki Janusz Kapusta

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Plus minus. Podręcznik do myślenia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@przyrodazksiazka
2021-12-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

W momencie, kiedy przeczytałam ,,Pion Poziom" po prostu musiałam przeczytać również tom pierwszy. Wciąż znajduję się w zachwycie nad jej treścią. To niesamowite jak mądra i pouczająca jest ta książka. Opisuje rzeczy zwykłe, ale za pomocą sugestywnych myśli, na które odpowiedzi może być nieskończenie wiele. Niesamowite jest również to, że zamysły autora potrafiły pojawić się u niego w ułamku sekundy. Wszystkie mądrości zapisywał w formie haseł, które każdy z nas może zrozumieć na inny sposób. Mało tego, mogą nauczyć nas nie tylko kreatywnego myślenia, ale i dążenia do zdobywania wiedzy.

,,Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre czy choćby ciekawe. Ujrzyj siebie. Jesteśmy tylko tak mądrzy, jak mądre są zdania, obrazy, równania, dźwięki, ruchy, które potrafimy wyłuskać z ciszy".

W ten sposób każdy z nas może się przekonać na ile jego kreatywność pozwala mu zaistnieć. To naprawdę niesamowity eksperyment. Niekiedy chwalimy się, że jesteśmy mądrzejsi od innych, czy też w ciszy uważamy, że towarzystwo innych osób nam nie odpowiada. Uważamy ich za niegodnych naszego poziomu. Więc pytanie brzmi, jaki jest nasz poziom? Czy pokrywa się z naszą inteligencją, czy tylko sami wytworzyliśmy go z powodu własnych lęków? Z chęci dowartościowania siebie?

Przytoczę wam teraz moje własne spostrzeżenia, które mogą określić różne poziomy inteligencji. Według mnie, oczywiście:-)

1. Gdy jestem głodny, to po prostu jem, bo wte...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Plus minus. Podręcznik do myślenia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pion Poziom. Podręcznik do myślenia
Pion Poziom. Podręcznik do ...
Janusz Kapusta
{}10/10
Weź pustą kartkę i ołówek. Każde zdanie jest możliwe. Spróbuj napisać mądre, czy choćby ciekawe. Uj...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl