„Płynąc w ciemnościach” to literacki debiut Tomasza Jędrowskiego osadzony w realiach PRL-u. Opowiada historię dwóch nieszczęśliwie zakochanych mężczyzn, którzy stoją po przeciwnych stronach politycznej barykady. Zmysłowa i liryczna opowieść o miłości, młodości i stracie.
Lato 1980. Ludwik i Janusz poznają się na studenckim obozie. Przypadkowe spotkanie nad rzeką wkrótce przeradza się w burzliwy i namiętny romans. Po zakończeniu obozu obaj wybierają się na kilka tygodni na polską prowincję. Odcięci od świata, otoczeni przyrodą czują się w końcu wolni. Zaczytując się w Moim Giovannim Jamesa Baldwina zakochują się w sobie bez reszty. Po powrocie do Warszawy Janusz zaczyna robić karierę w kręgach partyjnych. Ludwik tymczasem staje się coraz większym przeciwnikiem komunistycznego reżimu. Niebawem okaże się ile są w stanie poświęcić, aby żyć zgodnie z własnymi pragnieniami.
Książka została napisana w języku angielskim, na polski przełożył ją Robert Sudół.
„Bo miałeś rację, gdy powiedziałeś, że ludzie nie mogą nam zawsze dawać tego, czego od nich oczekujemy, że nie możemy żądać, aby kochali nas tak, jak chcemy. To niczyja wina. Od początku rokowania wyglądały dla nas niepomyślnie: nie mieliśmy żadnego podręcznika, nie było nikogo, kto wskazałby nam drogę. Ani jednego przykładu szczęśliwej pary złożonej z mężczyzn. Skąd mieliśmy wiedzieć, jak postępować? Czy wierzyliśmy przynajmniej w to, że zasługujemy na szczęśliwe życie we dwóch?“
Poetyckie przedstawienie konfliktu między miłością homoseksualną, a konformizmem politycznym. Jędrowski właśnie stał się międzynarodową gwiazdą. Edmund White
Cudowne. "Books of The Year", Guardian
TOMASZ JĘDROWSKI urodził się w Republice Federalnej Niemiec, gdzie mieszkali jego pochodzący z Polski rodzice. Studiował prawo na Cambridge i Université de Paris. Mówi w pięciu językach, obecnie mieszka we Francji. „Płynąc w ciemnościach” napisał po angielsku. Powieść do czerwoności rozgrzała wydawców na Targach Książki w Londynie. W Wielkiej Brytanii książkę wydaje szacowne Bloosmbury, w USA Harper Collins. Prawa kupiono już także we Włoszech, Niemczech, Czechach i Holandii.