Pokłosie. Antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi

Kacper Kotulak, Paulina J. Król, Jarosław Turowski, Juliusz Wojciechowicz ...
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Pokłosie. Antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

"Umarł Król, niech żyje Król!” – ogłaszali Anglicy w wiekach średnich, gdy koronę przekazywano następcy tronu. Cóż jednak zrobić, kiedy „King’s Not Dead”, a korona nadal tkwi na głowie władcy? Ano, można mu zawsze złożyć hołd. Nie pruski, nie ruski, a polski. Z takiego oto zamysłu wyszli twórcy Pokłosia – zbioru opowiadań inspirowanych dorobkiem Stephena Kinga. Zamiast ograniczać się do powtarzalnej fan fiction, piątka ambitnych piewców grozy wydała na świat siedem płodów wykarmionych na klimacie, tematyce oraz motywach typowych dla prozy Kinga. Z darami przed tronem Króla przyklękli: Marek Zychla, Kacper Kotulak, Juliusz Wojciechowicz, Paulina J. Król oraz Jarosław Turowski; w tym ci dwaj pierwsi na obu kolanach, przynosząc po dwa opowiadania każdy. Dodatkowo zbiór opatrzył wstępem Stefan Darda – ze względu na zbieżność imion oraz status na rynku grozy przez wielu uważany za polskiego Stephena Kinga. Okładkowa grafika to z kolei dzieło Darka Kocurka, doskonale znanego z frontów polskich wydań Kinga oraz z uznanej animacji Lament paranoika na bazie wiersza mistrza. Kornel Mikołajczyk
Data wydania: 2015-03-30
ISBN: 978-83-941000-2-5, 9788394100025
Wydawnictwo: Gmork
Kategoria: Horror
Stron: 358
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Pokłosie. Antologia opowiadań w hołdzie Stephenowi Kingowi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Siostra_Kopciuszka
2023-11-10
6 /10
Przeczytane 📘 Jedynki 📚Bieżące :)

Jako że uwielbiam powieści Kinga, nie mogłam też ustrzec się sprawdzenia, co też nasi polscy twórcy wymyślili w hołdzie Królowi. Nie wiem, co by sam Król powiedział, gdyby zdarzyło mu się tę antologię przeczytać, jednak dla mnie jest ona mocno średnia.

Pan Darda we wstępie robi co może i mocno wychwala ową twórczość młodych autorów i po części można mu przyznać rację. Opowiadania na pewno są inspirowane twórczością Stephana Kinga. W jednych mniej w innych bardziej, ale widać odwołania do powieści mistrza. Jednak mnie najbardziej zaciekawiło opowiadanie ostatnie. Długie opowiadanie Pauliny J. Król pt. „Status quo”. To właśnie to opowiadanie jedynej kobiety w tym męskim gronie, urzekło mnie najbardziej.

Opowiadanie, w którym nie doszukałam się nawiązań do Kinga, a "stały stan rzeczy", to dokładne zaprzeczenie tego co się w tym opowiadaniu wyprawia, jednak właśnie tutaj poczułam w końcu jakieś emocje. Może i nie jest to nowy temat w literaturze, może nawet jego przedstawienie nie jest jakieś nowatorskie, jednak to przy czytaniu właśnie tego opowiadania, razem z bohaterami czułam strach, niepewność, zażenowanie, smutek, radość, itp. To opowiadanie wyzwoliło we mnie również takie zapytanie "A co by było gdybym to ja...."

× 14 | link |
@pebro
2024-01-07
7 /10
Przeczytane

Chyba
Znudziło mnie to opowiadanie, chyba najgorsze ze zbioru.
To nie TO!
Inspiracja Kingiem już w tytule, w treści też. Opowiadanie dobre, ale nie odkrywcze.
Świniak
Przeróbka "Christine", ale dobrze się czytało.
Status quo
Nie czuję tutaj ducha Kinga, ale bardzo dobre opowiadanie (chyba najlepsze), z zaskakującym zaskoczeniem.
Cierniowy Dwór
Dobre opowiadanie, czuć klimat Kinga, jakby trochę z "Mrocznej Wieży", ale też z innej pozycji (niestety nie pamiętam tytułu).
Death metal
Kolejny przedmiot niczym "Christine", ale czy na pewno?
Fhabhtanna
Zamiast komentarza cytat z opowiadania: "Czemu wszystko snuje się jak w kiepskim filmie?"

Ogólnie: dobry zbiór opowiadań.

× 13 | link |
@eR_
2019-12-19
5 /10
Przeczytane Współpraca

Zbiór paru opowiadań, jak szumnie dowiadujemy się z okładki stworzone specjalnie w hołdzie Stephenowi Kingowi, Mistrzowi powieści, z szeroko pojętego nurtu powieści grozy, ale jest to z mojej strony daleko posunięte uproszczenie.Książka ta nie uczy bawiąc i nie bawi ucząc.

Nie miałem żadnej przyjemności czytając ten zbiór, no może dwa opowiadania zwróciły moją uwagę.

Pierwsze pod tytułem "To nie TO!" opowiadające o morderczym klaunie, który obrał za swoje ofiary niewinne dzieci - swoiste nawiązanie do powieści Króla, pod zaskakującym tytułem "TO!".

Drugie - noszące tytuł "DEATH METAL", opowiadające o diabolicznej gitarze, która skłania właścicieli do wykonywania czynności, uznawanych przez większość za niepożądane.Oczywiście mi, skojarzyło się z kolejnym tworem Kinga "Christine", w której to stary samochód marki Plymouth wpływa na swojego właściciela w sposób dalece odbiegający od norm społecznych.

Pozostałe opowiadania nie zwróciły mojej uwagi na tyle, bym zapamiętał o czym były.
Swoistym plusem jest oczywiście także przedmowa samego Stefana Dardy, w której jeden król, hołubi drugiemu.

Można przeczytać, jednak jak już pisałem, nie jest to jakieś szczególnie wzniosłe dzieło, cokolwiek by mówić o powieściach, a zwłaszcza o opowiadaniach z wątkiem paranormalnym.

| link |
@ethelyn
2024-02-27
6 /10
Przeczytane
@MichalL
2022-04-30
6 /10
Przeczytane
@karsob85
2020-10-24
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Gibbon wyglądał na dwa sposoby: po pierwsze przez okno, a po drugie niepewnie.
W lustrze gapi się na mnie jedna z najbledszych wersji przydziałowej twarzy, za to o pięknie pociemnionych czerwienią białkach oczu.
Duży jest i ma w sobie coś takiego, co z pewnością źle znosi sprzeciw - tak zwaną górę mięśni.
Dodaj cytat