Polak

John Maxwell Coetzee
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Polak
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Mistrz J.M. Coetzee o miłości i namiętności

Spotykają się w Barcelonie – polski pianista i hiszpańska mecenaska sztuki. W pierwszej chwili nic nie zapowiada, że połączy ich coś więcej niż tylko jeden wspólny wieczór. Powoli rozkwitająca znajomość zmienia się w zderzenie żywiołów. I choć Beatriz nie rozumie, dlaczego ulega Witoldowi, nie potrafi oprzeć się zachwytowi, który dostrzega w jego oczach. Widzi i czuje, że dla kogoś jest najważniejsza na świecie.

Kameralna, subtelna opowieść o dwojgu samotnych ludzi wibruje i iskrzy od niedopowiedzeń. Prowokuje pytania o to, skąd bierze się fascynacja, kiedy rodzi się namiętność, i wreszcie: czym jest miłość.

Jasny ton, klarowny, wyrazisty język i umiejętnie budowane napięcie sprawiają, że powieść czyta się jednym tchem. Polak to absolutny literacki triumf jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy.

Wydanie 1 - Wyd. Znak
Tytuł oryginalny: The Pole
Data wydania: 2024-01-01
ISBN: 978-83-240-6738-1, 9788324067381
Wydawnictwo: Znak
Stron: 192
dodana przez: effyxcigarettes

Autor

John Maxwell Coetzee
Urodzony 9 lutego 1940 roku w Republice Południowej Afryki (Kapsztad)
Południowoafrykański i australijski pisarz, laureat Literackiej Nagrody Nobla (2003). Z uzasadnienia komisji noblowskiej, otrzymał ją za prozę cechującą się analityczną błyskotliwością i wymownymi dialogami.Autor prozy psychologicznejsilnie inspirow...

Pozostałe książki:

Hańba Czekając na barbarzyńców W sercu kraju Powolny Człowiek Wiek żelaza Elizabeth Costello Chłopięce lata Młodość Mistrz z Petersburga Polak Foe Żywoty zwierząt Dzieciństwo Jezusa Lato Zapiski ze złego roku Życie i czasy Michaela K. Ciemny kraj Tu i teraz. Listy 2008–2011 Lata szkolne Jezusa Późne eseje 2006–2017 Śmierć Jezusa Białe pisarstwo. o literackiej kulturze afryki południowej Dusklands Dziwniejsze brzegi Eseje literackie 1986?1999 Landscape with Rowers No Afraid Rubell Family Collection Punkty nawigacyjne. eseje i wywiady tw W sercu kraju; Życie i czasy Michaela K.; Foe Wewnętrzne mechanizmy. Eseje literackie 2000-2005
Wszystkie książki John Maxwell Coetzee

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polak

27.02.2024

„Kobieta pierwsza przysparza mu kłopotów, on jej dopiero później.” On – Witold Walczykiewicz, siedemdziesięcioletni, polski pianista, znany z kontrowersyjnych interpretacji Chopina. Ona – Beatriz, Katalonka, pięćdziesięcioletnia mecenaska sztuki, żona i matka, konkretna, zdecydowana, zadowolona z życia jakie prowadzi. Spotykają się w Barcelonie, ... Recenzja książki Polak

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@ISIA
2024-03-28
Przeczytane

Czy naprawdę każdy starzejący się pisarz musi popełnić na koniec książkę o zauroczeniu starzejącego się mężczyzny (#Freud_się_kłania) kobietą o dekady od niego młodszą, które na dodatek znajduje erotyczne spełnienie? Litości, panowie!

Nie jestem miłośniczką twórczości Coetzee'go, nigdy nie byłam, ale w tej powieści osiąga już dno, bujając się pomiędzy pretensjonalnością, wydumaniem a totalną żenadą.

Kobieca bohaterka jest kompletnie położona, zupełnie niewiarygodna postać, i jeszcze każe nam się wierzyć, że cała ta historia jest opowiadana z jej perspektywy, gdy w ogóle nie ma w niej ani kawałka żywej, prawdziwej, czującej osoby. Wszystkie jej stwierdzenia, opinie czy zachowania są z tylnej części ciała wzięte, przy czym opisywana jest jako kobieta dojrzała, wykształcona i obyta.

Zaś obraz Polski i Polaków odpowiada jakiejś fantasmagorycznej krainie, mitycznej postkomunistycznej szarzyźnie pełnej śmieci i beznadziejności, jak być może wyglądał nasz kraj w oczach mieszkańców Europy Zachodniej w latach 60tych, przy czym akcja powieści toczy się w roku... 2015.

To nie jest najgorsza książka, jaką czytałam, ot takie dolne strefy stanów średnich, ale za te dwa kiksy odjęłam po gwiazdce.

× 6 | link |
@ilona_m2
2024-02-04
8 /10
Przeczytane

Polak to książka, którą trudno nam będzie wymazać z pamięci.
Krótka i dosadna, kameralna, a przy tym nieoczywista - takie lubię najbardziej!

Dla miłości nie ma odpowiedniego wieku, nie ogranicza jej bariera jezykowa, ani odległość, przekonamy się o tym czytając tę zachwycająca historię. Ona jest mecenaską sztuki z pięćdziesiątką na liczniku i ustabilizowanym życiem, on pianista po siedemdziesiątce. Dlaczego Beatriz zdecyduje by ponownie zobaczyć Witolda, pomimo, iż ani wygląd, ani koncert nie zachwycił jej do tego stopnia w jakim by oczekiwała? Jak rodzi się uczucie?

W relacji tych dwojga nie ma tu subtelności, nie ma szalonych porywów namiętności, zbędnych podchodów. Trudno oderwać się od tej historii, pomimo topornej trzeciosobowej narracji.
Autor wyzbywa się romantycznego obrazu, wszystko toczy się tu w ekspresowym tempie, nie zostawiając miejsca na oddech. Coetzee doskonale uchwycił istotę samotności, zamykając całość w pięknych niebanalnych frazach. Pokazał również Polskę widzianą oczami obcokrajowca.

Nie spodziewałam się, że ta książka aż tak mnie zachwyci, pierwsze spotkanie z autorem i już zaostrzył mi się apetyt na kolejne książki tego autora.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@burgundowezycie
2024-01-24
9 /10
Przeczytane

„Paradoks miłości: kochamy śmiertelne ciało i nieśmiertelną duszę jednocześnie. Bez przyciągania ciała kochanek nie pokocha duszy. Dla kochanka to upragnione ciało staje się duszą"

„Polak” autorstwa J. M. Coetzee to nietypowa, a zarazem niezwykła powieść o miłości, która od jednego spotkania przeradza się w obsesję. Autor, laureat Nagrody Nobla, zaskoczył mnie swoim piórem i umiejętnością kreowania postaci i sytuacji, które wywołują emocje i refleksje.

Witold to polski pianista, który podczas koncertu granego w Barcelonie poznaje Beatriz. Ich relacja zaczyna się od kolacji po koncercie i przeradza się w coś nietypowego. Witold jest zafascynowany Beatriz i jej urodą, ona jednak tego nie odwzajemnia.

Coetzee opisuje ich związek z niezwykłą wrażliwością i subtelnością, ukazując zarówno piękno, jak i dramat miłości. Nie unika też trudnych tematów, takich jak różnica wieku, samotność, zdrada i śmierć. Powieść pełna jest metafor, niuansów i aluzji, które nadają powieści głębi i znaczenia.

„Polak” to książka, która porusza i zapada w pamięć. Historia choć na pozór prosta, miała w sobie to coś, co sprawiło, że pochłonęłam bardzo szybko. A klimat rodem z filmów Woodiego Allena pozostawił mnie po przeczytaniu z dużym niedosytem.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od @wydawnictwoznakpl (współpraca reklamowa)🩷.

| link |
@katiamarunia
2024-02-12

Jak zawsze u Coetzee jest intymnie, prywatnie, intrygująco. W ,,Polaku'' mamy wgląd w uczucia Beatriz - 50-letniej Hiszpanki, którą tytułowy Polak, który jest pianistą poznaje przy okazji gościnnego występu w Madrycie. Beatriz surowo go ocenia, dystansuje się wobec uczucia jakie szybko deklaruje przed nią Witold o trudnym nazwisku. Kobieta kwestionuje jego szczerość, podważa każde słowo listów wysyłanych do niej przez kochanka, niedowierza, że może jej się przydarzyć jeszcze podobna, niespodziewana i prawdziwa miłość. A jednak, Witold kocha ją bezbrzeżnie i bez żadnych oczekiwań, tak po prostu chce spędzać z nią czas i patrzeć na nią dopóki może, bo wie że niebawem nastąpi kres jego uczucia i kres jego miłości do Beatriz. To powieść szalenie romantyczna i prawdziwa do bólu. Oto jak kochają mężczyźni, a jak kochają kobiety. Wspaniale się to czyta i przeżywa.

| link |
FA
@faridamerkel
2024-02-17

Beatriz nie dowierza, że może być pokochana tak po prostu, przez nieznajomego, którego pierwszy raz w swoim życiu spotyka w zasadzie całkiem przypadkiem. To jej myśli się tu przyglądamy, to z jej perspektywy patrzymy na nie młodego już Polaka - pianistę - chopinistę i to z nią będziemy odkrywać wiersze, które jej pozostawił po swojej śmierci. Wspaniale się to czyta i przeżywa tę miłosną przygodę. Nic dodać nic ująć.

| link |
@recenzja_na_tacy
2024-02-27
8 /10
Przeczytane
@abdita
2024-02-25
9 /10
Przeczytane
@Antoniowka
2024-02-22
7 /10
Przeczytane
@sweet_emily_and_her_world
2024-02-09
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polak. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat