Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa

Jan M. Piskorski
Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Fakt, że Polska w XVIII w. w "podnoszeniu się" zgasła, miał dla Polaków dwie konsekwencje: optymistyczną i pesymistyczną. Optymizm wiązał się z ich zdolnością do podjęcia reform wewnętrznych. Pesymizm - ze stosunkiem do sąsiadów, którzy rozdrapali odradzający się kraj. Upadek państwa, związane z tym poczucie niesprawiedliwości dziejowej i rozczarowanie Europą, w której niewielu zaprotestowało przeciw rozbiorom, tłumaczą podejście Polaków do przeszłości i sąsiadów aż po dziś dzień: przypływy optymizmu i pesymizmu, internacjonalizmu i nacjonalizmu, demokratycznego otwarcia i wąskiej ksenofobii, ogólnoludzkiego mesjanizmu i skupienia się na sobie w ramach idei egoizmu narodowego. Jan M. Piskorski, jeden z nielicznych autorów badających stosunki polsko-niemieckie od ich zarania aż po współczesność, przygląda się im na nowo: i przez pryzmat dramatycznego XIX wieku, i tragicznej pierwszej połowy stulecia XX, i z perspektywy wielowiekowego pokojowego, choć rzadko łatwego, współżycia. Zawsze jednak na szerokim europejskim tle.
Data wydania: 2017-06-08
ISBN: 978-83-11-15053-9, 9788311150539
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 488

Autor

Jan M. Piskorski Jan M. Piskorski
Urodzony w 1956 roku w Polsce (Szczecin)
Jan Maria Piskorski – polski historyk, profesor doktor habilitowany, wykładowca historii porównawczej Europy na Uniwersytecie Szczecińskim. Kierownik Zakładu Europejskich Studiów Porównawczych Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych na Wydzi...

Pozostałe książki:

Miasta Księstwa Szczecińskiego do połowy XIV wieku Kolonizacja wiejska Pomorza Zachodniego Gorzka sól historii. Migracje i transformacje
Wszystkie książki Jan M. Piskorski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polska i Niemcy. Blaski i cienie tysiącletniego sąsiedztwa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl