Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera

Krzysztof Rak
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Polsce znowu pojawią się głosy, że w 1939 roku można było uniknąć wojennej klęski i zamiast stawić opór niemieckiej agresji, przystać na żądania terytorialne III Rzeszy oraz propozycję przystąpienia do paktu antykominternowskiego.

Krzysztof Rak, historyk filozofii, publicysta, znawca problematyki międzynarodowej, dowodzi, że Polska była niespełnionym sojusznikiem Adolfa Hitlera, który po dojściu do władzy w Niemczech w 1933 roku próbował wciągnąć Warszawę do koalicji wymierzonej w Związek Sowiecki. Władze polskie zdawały sobie jednak sprawę, że będzie to oznaczało zależność satelicką, czyli faktycznie utratę niepodległości. Autor ukazuje stosunek dyktatora III Rzeszy do Polski i Polaków (m.in. na podstawie jego manifestu politycznego Mein Kampf) oraz relacje obu państw w przededniu wojny. Rozprawia się z mitami: o wojnie prewencyjnej z hitlerowskimi Niemcami, do której rzekomo dążył marszałek Piłsudski, oraz o poparciu mocarstw zachodnich dla Polski, które przynajmniej do schyłku 1938 roku były gotowe do daleko idących ustępstw wobec Berlina, np. w kwestii Wolnego Miasta Gdańska. Wyjaśnia też, dlaczego Hitler zmienił front i ostatecznie zaatakował Polskę.

Książka jest bardzo dobrze udokumentowana. Autor powołuje się na mało znane dokumenty z archiwów polskich i niemieckich, które rzucają nowe światło na politykę III Rzeszy wobec Polski.

Data wydania: 2020-12-16
ISBN: 978-83-11-16140-5, 9788311161405
Wydawnictwo: Bellona
Stron: 544
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Krzysztof Rak Krzysztof Rak
Urodzony 26 maja 1972 roku w Polsce (Warszawa)
Krzysztof Rak jest historykiem dyplomacji, historykiem filozofii, tłumaczem, publicystą, ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Doktor nauk historycznych (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Dyrektor zarządzający Fundacji Współp...

Pozostałe książki:

Piłsudski między Stalinem a Hitlerem
Wszystkie książki Krzysztof Rak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Hitler a sprawa Polska

27.08.2021

Muszę stwierdzić, że to fascynujące studium Polska-Niespełniony Sojusznik Hitlera zalicza się do tych pozycji, po które sięgnęłam za późno. Jej treść oraz barwny sposób prowadzenia narracji, porwały mnie od samego początku. Czym jest hitlerologia? Jakie rzeczywiste intencje miał kanclerz III Rzeszy wobec Polski? Czym był kryzys gdański z 1935 rok... Recenzja książki Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2021-09-28
3 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Dobrze się czyta. Jest napisana lekkim językiem, wciągająca. Na tym kończą się pozytywy dotyczące tej książki. Jest to przykład pisania historii na nowo. Niestety wartość merytoryczna jest znikoma i odzwierciedla germanofilskie nastawienie autora - stypendysty Fundacji Konrada Adenauera. W końcu stanowisko dyrektora Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Nie polecam.

× 4 | link |
@ladymakbet33
2021-06-09
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Polska. Niespełniony sojusznik Hitlera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl