Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary

Piotr Litka, Bogdan Michalec, Mariusz Nowak
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.7 /10
Ocena 6.7 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Makabryczne szkolenie asów polskiej policji W śrubę napędową barki powoli sunącej po Wiśle zaplątała się ludzka skóra. Wieść o wstrząsającej zbrodni rozniosła się po całej Polsce. Zelektryzowane wiadomością media donosiły o przerażającym odkryciu. Policja rozpoczęła śledztwo. Czas mijał, a morderca pozostawał na wolności. Ta zbrodnia stała się obsesją. W październiku 2017 r., blisko dziewiętnaście lat po mrożącym krew w żyłach odkryciu, policjanci z „Archiwum X” ujęli podejrzanego. Do tego momentu przygotowywali się bardzo długo. Sprawa o kryptonimie „Skóra” zaprowadziła ich wcześniej do innych ofiar i kazała zmierzyć się z tajemnicami innych morderstw. Głowa odcięta łopatą, twarz pozbawiona oczu, porzucone w działkowej altanie zwłoki – z każdą sprawą nabierali doświadczenia, odkrywali sposób na mordercę. Bogdan Michalec i Mariusz Nowak, współtwórcy krakowskiego „Archiwum X”, w toku wielu śledztw przeszli szkołę, w której lekcje prowadzili najokrutniejsi przestępcy. Ta książka jest tego świadectwem. Na jej kartach towarzyszy im dziennikarz śledczy i reporter – Piotr Litka. „W świecie bezkrytycznej wiary w nowe technologie i badania genetyczne oni wciąż uznają wyższość dedukcji i samodzielnego myślenia. Zamiast czekać tygodniami na wyniki badań DNA – pytają. Z odpowiedzi tworzą spójny obraz zbrodni. Choć – jak sami podkreślają – każda sprawa to historia czyjegoś życia i śmierci. Teraz tajnikami swojej pracy policjanci z „Archiwum X” dzielą się w książce” – Dawid Serafin, Onet.pl.
Data wydania: 2018-05-08
ISBN: 978-83-277-1571-5, 9788327715715
Wydawnictwo: Mando
Stron: 272

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Polskie Archiwum X

5.03.2020

Kiedy 7 stycznia 99 roku doszło do osłabienia mocy barki, płynącej Wisłą, niczego nieświadoma załoga rozpoczęła poszukiwania przyczyny problemu, dokonując tym samym makabrycznego odkrycia. Przyczyną okazała się być ludzka skóra, wplątana w silnik rzecznego statku. Sprawa pod kryptonimem "skóra" oraz fakt znalezienia się jej w martwym punkcie spro... Recenzja książki Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-03
6 /10
Przeczytane Reportaż, literatura faktu Przeczytane w 2019

Druga część znacznie lepsza od pierwszej. Bazą całości jest sprawa Krystyny S., wokół której autorzy opisują inne zabójstwa. Przede wszystkim zmieniła się forma, oprócz opisów morderstw jest to, czego mi brakowało w części pierwszej – rozważań psychologicznych, opisów działań antropologów sądowych, działania wariografu, badania DNA. Same zabójstwa nie są być może tak ekscytujące, ale całe szczęście, wolę czytać fikcję literacką, niż prawdę. Całość podana w prosty sposób, prostym językiem, dla mnie to przede wszystkim takie częściowe podsumowanie wiedzy z zakresu kryminalistyki – dla laików.

| link |
@_books_and_dog_
@_books_and_dog_
2021-08-20
6 /10
Przeczytane 2021

Druga książka o krakowskim Archiwum X. Książka zaczyna się od sprawy wyłowienia ludzkiej skóry, która zaplątała się w śrubę barki na Wiśle. Sprawy omawiane w rozdziałach w jakimś stopniu nawiązują do sprawy skóry. Dodatkowo możemy dowiedzieć się o portrecie mordercy, jak czytać z kości, o badaniach DNA, wykrywaczu kłamstw czy o portrecie ofiary. Moim zdaniem trochę słabsza pozycja od poprzedniej części.

| link |
@Mimisiak
@Mimisiak
2020-06-18
7 /10
Przeczytane Literatura faktu Pożyczone
@oczytanakryminolog
2020-03-05
6 /10
Przeczytane Literatura faktu Kryminologia
@polokokta
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 2019
AN
@geli9
2019-06-19
8 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Polskie Archiwum X. Nie ma zbrodni bez kary. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat