Pora umierać : wspomnienia, refleksje, anegdoty

Krzysztof Zanussi
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Pora umierać : wspomnienia, refleksje, anegdoty
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Data wydania: 1999-07-26
ISBN: 978-83-7255-363-8, 9788372553638
Wydawnictwo: Tenten
Stron: 240
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Krzysztof Zanussi
Urodzony 17 czerwca 1939 roku w Polsce (Warszawa)
Polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy, związany z dwiema formacjami filmowymi: kinem Młodej Kultury oraz kinem moralnego niepokoju, komandor Orderu Odrodzenia Polski, od 1992 profesor sztuk filmowych. Krzysztof Zanussi uważany jest za jedn...

Pozostałe książki:

Jan Paweł II Między jarmarkiem a salonem Pora umierać : wspomnienia, refleksje, anegdoty Bigos nie zginie!... w rodzinnej Europie Czy warto umierać za smartfona? Filmy, których już nie nakręcę Persona non grata Scenariusze filmowe II Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć Uczyń ze swojego życia Arcydzieło Zanussi. Przez przedmioty Życie rodzinne Zanussich.Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem.
Wszystkie książki Krzysztof Zanussi

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Pora umierać : wspomnienia, refleksje, anegdoty nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Meszuge
2020-07-26
6 /10

Wspomnienia, refleksje, anegdoty, przemyślenia, wnioski, nadzieje, plany i inne takie, zebrane z okazji sześćdziesiątej rocznicy urodzin reżysera (urodził się w 1939 roku). Tytuł nawiązuje do anegdoty, pochodzącej od wielkiego aktora przedwojennego, Jerzego Leszczyńskiego – sam Zanussi ma się dobrze i umierać się nie wybiera.

Krzysztof Zanussi wraca we wspomnieniach do różnych wydarzeń ze swojego życia i, choć nie robi tego ściśle chronologicznie, opowieść czyta się gładko, bez zgrzytów. To mogą być obrazki z dzieciństwa, anegdoty dotyczące okoliczności powstawania filmów, perypetie ze studiami, ciekawe znajomości, przemyślenia na tematy ogólne i bardzo różne, ot, choćby na przykład to:

„Dostęp do mediów jest rodzajem łaski, która często (najczęściej) spada na hucpiarzy, szarlatanów, oszustów i hochsztaplerów, ale po to, by tej łaski dostąpił artysta, trzeba podjąć cały szereg działań opartych na rozsądku i przemysłowej dyscyplinie. Chodzi o działania aż śmieszne w swojej prostocie. Nie należy gubić adresów, trzeba odpowiadać na listy, dotrzymywać terminów, nie spóźniać się na spotkania i tak dalej. Katalog tych drobnych sprawności pokrywa się w dużym stopniu z kodeksem dobrego harcerza, ale bez tego szansę na sukces są niewielkie. Do rozpaczy doprowadzają mnie ludzie zdolni i wartościowi, którzy dla fasonu lekceważą szansę tylko po to, żeby opowiadać w towarzystwie, jak to im na niczym nie zależy. Jako producent rozmawiam serio tylko z tymi, którzy nie...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@Actually
@Actually
2007-09-06
Przeczytane

Nie miał racji Kałużyński - Zanussi nie jest wcale nudziarzem - niezależnie od tego, czy robi filmy, czy pisze książki ma naprawdę interesujące rzeczy do powiedzenia.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Pora umierać : wspomnienia, refleksje, anegdoty. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl