Powojnie

Tony Judt
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Powojnie
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

?Naprawdę znakomita ? wspaniałe osiągnięcie. Trudno sobie wyobrazić lepszą ? i przyjemniejszą w lekturze ? historię powstania dzisiejszej Europy z popiołów 1945 roku. Nie przychodzi mi na myśl żadna inna praca poświęcona drugiej połowie XX w., która mogłaby się z nią równać. Ujmując rzecz ogólnie ? prawdziwe arcydzieło?. Ian Kershaw historyk, autor monumentalnej biografii Hitlera (REBIS 2004) ?Tony Judt błyskotliwie dowodzi szczególnego wyczulenia na prawdziwą Europę i szacunku dla niej ? dla, jak to ujmuje, ?odrębnego smaku narodów i tradycji?. Ta rzetelna i autorytatywna książka tworzy jasne i bardzo potrzebne ramy wytyczające drogę tego kontynentu?. David Owen były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii W 1945 roku Europa była zdruzgotana. Znaczną jej część spustoszyły wojna, masowe rzezie i bombardowania. Panował chaos. Wschodnia część kontynentu dostała się pod panowanie Związku Radzieckiego ? jeden despotyzm zastąpił drugi. Dzisiaj ZSRR już nie ma, a demokratyczna Unia Europejska sięga granic Rosji. Powojnie przedstawia wspaniałe i skomplikowane dzieje, na które wciąż pada cień wojny. Opowiada o podnoszeniu się kontynentu z gruzów, o upadku radzieckiego komunizmu, powstaniu Wspólnot Europejskich i UE, o końcu imperiów kolonialnych oraz niełatwym i zmieniającym się stosunku do związanych z Europą supermocarstw: Rosji i Ameryki. Tony Judt docieka przyczyn rozkwitu niemieckiego i upadku brytyjskiego przemysłu motoryzacyjnego, łączy paryskie wydarzenia 1968 roku z tym, co się wtedy działo w Pradze, w Warszawie i we Włoszech, porównuje dyktaturę Salazara w Portugalii, Hiszpanię Franco i Rumunię Ceauşescu. Jasno i zwięźle opowiada o nowych zjawiskach ogarniających całą Europę, a zarazem o różnicach doświadczeń jej wschodniej i zachodniej części. Autor zapoznaje czytelnika z grecką wojną domową, skandynawską demokracją socjalną, napięciami w wielojęzycznej Belgii, walkami w Irlandii Północnej i kraju Basków. Snuje jednak nie tylko historię narodów, ale i ludzi, Churchilla i Mitteranda, generałów Franco i Jaruzelskiego, Silvia Berlusconiego i Józefa Stalina. Powojnie mówi też o historii kultury i społeczeństw: o francuskim i czeskim kinie, o powstaniu lodówki i upadku autorytetu intelektualisty, o imigracji i gastarbeiterach, egzystencjalizmie i punk rocku, Montym Pythonie i architekturze brutalistycznej. Tony Judt urodził się w 1948 roku w Londynie. Kształcił się w King?s College w Cambridge i École normale supérieure w Paryżu. Wykładał w Cambridge, Oksfordzie, Berkeley i na New York University, gdzie obecnie jest profesorem europeistyki i dyrektorem Instytutu Ericha Remarque?a, który założył w 1995 roku. Autor lub redaktor jedenastu książek, często pisuje do ?New York Review of Books?, ?Times Literary Supplement?, ?New Republic?, ?New York Timesa? i wielu innych pism europejskich i amerykańskich.
Data wydania: 2010-04-05
ISBN: 978-83-7301-842-6, 9788373018426
Wydawnictwo: Rebis
Seria: Historia [Rebis]
Kategoria: Historia Europy
Stron: 1024

Autor

Tony Judt
Urodzony 2 stycznia 1948 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
Tony Judt – amerykańsko-brytyjski historyk pochodzenia żydowskiego, profesor na Uniwersytecie Nowojorskim. W latach 60. był marksistowskim syjonistą – pracował w kibucach, służył w armii Izraela, do którego, jak i do marksizmu, niebawem się zraził....

Pozostałe książki:

Pensjonat pamięci Rozważania o wieku XX Kiedy zmieniają się fakty Powojnie Źle ma się kraj Rozprawa o naszych współczesnych bolączkach Brzemię odpowiedzialności Historia niedokończona. Francuscy intelektualiści 1944-1956 Wielkie złudzenie. Esej o europie Zapomniany wiek XX. Retrospekcje Zapomniany wiek dwudziesty Retrospekcje
Wszystkie książki Tony Judt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Powojnie aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Historia_2 Reportaże_i_ współczesny_świat

Świetna. Każdy zainteresowany współczesną historia Europy powinien przeczytać. Szczególnie brawurowy jest okres do 1968.
Najcenniejsze są opisy prądów ideowych i ruchów politycznych (szczególnie Francji), no ale to ekspert w tej materii.
Najsłabiej wypada równowaga w opisie Bloku Wschodniego. Zbyt duży nacisk położony na historię Czechosłowacji, gdyż po prostu najlepiej zna tamtejsze realia (mieszkał w Pradze).

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Powojnie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat