Pozytywista do szpiku kości

Wiesław Jędrzejczak, Justyna Wojteczek
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Pozytywista do szpiku kości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Historia życia i dorobku Profesora Wiesława Wiktora Jędrzejczaka nie wymaga obszernego wprowadzenia. To przecież postać powszechnie znana, a sama książka jest znakomicie napisanym barwnym życiorysem, z bogatym komentarzem żyjącego jej bohatera.Jest zapisem niezłomności i cywilnej odwagi Mistrza.

Żyjąc w dobie internetu, masowego i niekontrolowanego napływu informacji, tworzenia przez media bohaterów na zamówienie chwili, kreowania postaci z papier-mâché, w pędzie szukania sensacji, zatapiając się w smartfonach, w życiu innych, powtarzając mądrości nieosiągalne i odległe, nie zauważamy niszczącego wpływu takiego życia na nasz kontakt z najbliższymi. Coraz trudniej nawiązujemy więzi, nie dostrzegamy wyjątkowości otaczających nas ludzi – w rodzinie, pracy, na przypadkowych spotkaniach. Myśląc o Profesorze Jędrzejczaku, z którym mam zaszczyt znać się od tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego siódmego roku, wiem, że to jedna z najdłuższych znajomości mojego życia, ale też życia bohatera tej książki. Mamy za sobą chwile trudne i wspaniałe, burzliwe, przeciągające się do rana dyskusje, gdy – podejmując się pionierskich metod leczenia – stawaliśmy przed problemami nie tylko technicznymi i medycznymi, ale i naprzeciw siermiężnemu i niechętnemu zmianom otoczeniu. Mieliśmy chwile zwątpienia, a przeciwności wydawały się momentami nie do pokonania, ale pomagała nam zbudowana przez Profesora wiara, że warto, że tylko nauka weryfikuje sens naszej pracy.

Najtrudniejsze były rozterki natury moralnej i etycznej. Do dziś pamiętam rozmowy na początku lat osiemdziesiątych – nie wiem, czy wówczas nie pierwsze w historii medycyny – gdy w sytuacji zachorowania na białaczkę jedynego dziecka sugerowaliśmy rodzicom przyśpieszenie decyzji o urodzeniu drugiego – potencjalnego dawcy szpiku dla tego pierwszego. Dziś brak dawcy nie jest już problemem tak trudnym do rozwiązania, bo powstały banki szpiku gromadzące osoby, które mogą oddać swój szpik. Wówczas, przy całkowitym braku innych opcji, ta decyzja „powołania” do życia jednego istnienia była decyzją, by ratować drugie.

Profesor był w tych trudnych czasach wspierający, życzliwy i niezłomny. Gdy rozwiązano nasz zespół, wszyscy mieliśmy poczucie życiowej klęski, ale też świadomość, że jednak uratowaliśmy wielu śmiertelnie chorych, wyznaczyliśmy nowe możliwości leczenia w polskiej medycynie.

Nasze zawodowe drogi się rozeszły, jak z większością ówczesnych współpracowników. Dojrzewaliśmy, budowaliśmy swą niezależność, ale w pamięci pozostał niezwykły czas i świadomość wyjątkowej, twórczej, a także szalonej pracy dzięki obcowaniu z Mistrzem.
W Polsce sportem narodowym jest niszczenia autorytetów i On również doświadczył niszczycielskiej siły „sprawiedliwych”. Wyszedł z tej próby z tarczą, podobnie jak w przeszłości, gdy rozwiązano naszą grupę.

Kilka dni temu widziałem Wiesława w telewizji i wiem, że Jego życie toczy się dalej.Profesor Cezary Szczylik

Data wydania: 2017-06-02
ISBN: 978-83-65068-35-4, 9788365068354
Wydawnictwo: Studio Emka
Stron: 248

Autor

Wiesław Jędrzejczak Wiesław Jędrzejczak
Urodzony 1 października 1947 roku w Polsce (Gdynia)
Prof. dr hab. n. med. - specjalista w zakresie chorób wewnętrznych, hematolog, onkolog kliniczny, transplantolog; laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (1993); pionier w zakresie chemioterapii nowotworów i transplantacji szpiku w Polsce, ...

Pozostałe książki:

Wszystkie książki Wiesław Jędrzejczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dlaczego zostałem lekarzem ?

19.02.2022

Jakim człowiekiem jest prof. Wiesław Jędrzejczak – lekarz wojskowy, hepatolog, onkolog? Cyt.: „Skromny naukowiec, ale bardzo świadomy swojej wartości. Mądry, empatyczny lekarz, konsekwentny racjonalista. Opowiada zabawne historyjki. Utalentowany rysownik. Jego gabinet w klinice przy ulicy Banacha stał się już tematem anegdot – tak jest zawalony... Recenzja książki Pozytywista do szpiku kości

@Vernau@Vernau × 22

Moja opinia o książce

Opinie

@eR_
2019-12-19
7 /10
Przeczytane Współpraca

Profesor Wiesław Wiktor Jędrzejczak, jest specjalistą w dziedzinach chorób wewnętrznych, hematologii, onkologii klinicznej i transplantologii. W 1984 roku przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep szpiku kostnego od dawcy rodzinnego. Autor wielu książek i artykułów.

"Pozytywista do szpiku kości", to publikacja próbująca przybliżyć nam osobę profesora. W formie wywiadu-rzeki pan profesor zajmująco opowiada, nie tylko o medycynie, ale i o sobie. A jest niezwykle pozytywnym i sympatycznym człowiekiem. Bardzo miło się czyta takie publikacje. Mamy tu okazję poznać nie tylko osobę profesora ale i środowisko w którym pracuje, a także zaznajomić się możemy z mnóstwem ciekawostek i faktów.

Podsumowując, jeśli ktoś interesuje się medycyną i naukami pochodnymi, a ma awersję do suchych faktów, ta pozycja jest dla niego. Książkę wzbogacają liczne biało-czarne zdjęcia. Polecam do przeczytania.

× 1 | link |
@Vernau
2022-02-19
7 /10
Przeczytane Biografie

Cytaty z książki

“Potrafię zawierać kompromisy, uważam, że trzeba je zawierać, ale są ich granice. Nie umiałbym zmieniać poglądów, nie potrafię kłamać, nie potrafię być kimś innym, niż jestem. Mam jedną osobowo...”
#
“Mówił kilkakrotnie, że między innymi dlatego wybrał zawód lekarza, że w każdym ustroju będzie on potrzebny. Bo w każdym ustroju kobiety rodzą dzieci i trzeba im w tym pomóc. W każdym ludzie ch...”
#
“Profesor Piotr Zaborowski ceni swojego przyjaciela ze studiów za wiele cech. Zauważa, że "Wiesiek ma rzadki dar zamiany marzeń na cele, do osiągnięcia których dąży następnie z żelazną konsekwe...”
#
“A ja planowałem nie teatr jednego aktora, tylko wielkie przedsięwzięcie zaspołowe, do którego trzeba było mieć wykonawców. Poza tym wywalaniem ludzi zajmują się ci, którzy mają uzasadnione nis...”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl