Praca i inne grzechy

Charlie LeDuff
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Praca i inne grzechy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nowy Jork. Olśniewające miasto przyciągające tłumy marzycieli z całego świata. Od dekad symbol sukcesu, postępu i kariery. Synonim amerykańskiego snu. Bywa jednak najsmutniejszym miejscem na ziemi – gorsze od porażki jest tu bycie niewidzialnym.

I to właśnie niewidzialnym LeDuff poświęca swoją książkę. Pisze o tych, którzy mieszkają w ciasnych mieszkaniach. O strażakach i ich rodzinach, którzy po
11 września 2001 roku stracili wszystko. O ludziach, którym rytm pracy, snu i dnia wyznaczają kaprysy szefa, właściciela mieszkania, sędziego w sądzie rodzinnym czy burmistrza. To nie książka o nowojorczykach, którym drzwi otwierają portierzy, tylko o samych portierach. O robotnikach, ulicznych handlarzach, sprzątaczkach, rybakach, imigrantach i barmanach. O ludziach, których nie na co dzień zauważamy, ale których brak okazałby się dotkliwy.

Praca i inne grzechy to uniwersalna i błyskotliwa opowieść o etosie pracy i hołd złożony niewidzialnym mieszkańcom amerykańskiej metropolii. To również reporterskie studium rozwarstwienia ekonomicznego i powolnej degradacji klasy robotniczej, tak powszechnych bez względu na szerokość geograficzną.

Wydanie 2 - Wyd. Czarne

Tytuł oryginalny: Work and Other Sins
Data wydania: 2023-03-08
ISBN: 978-83-8191-660-8, 9788381916608
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Amerykańska
Kategoria: Reportaż
Stron: 288
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Charlie LeDuff Charlie LeDuff
Urodzony 1 kwietnia 1966 roku w USA (Portsmouth, Wirginia)
Charlie LeDuff – amerykański pisarz i reporter. Absolwent Uniwersytetu Michigan. Przez dwanaście lat pracował w „The New York Times”, publikował również w „The Detroit News”. Współpracował z telewizjami BBC 4, WJBK (lokalny oddział telewizji Fox2) o...

Pozostałe książki:

Detroit Sekcja zwłok Ameryki Shitshow! Ameryka się sypie, a oglądalność szybuje Praca i inne grzechy
Wszystkie książki Charlie LeDuff

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Praca i inne grzechy? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

PA
@Park2Read
2021-12-09
7 /10

Seria Amerykańska Wydawnictwa Czarne należy do jednej z moich ulubionych, cykl ten przyzwyczaił mnie do pewnej poetyki, od której pozycja "Praca i inne grzechy" Charliego LeDuff odbiega, przez co wydała mi się nieco inna w odbiorze. Pomimo to reportaż ten z całym przekonaniem warty jest uwagi.
Autor dopuszcza tutaj do głosu przedstawicieli różnych profesji, które niekoniecznie kojarzą nam się z Nowym Jorkiem.

Co rysuje się przed waszymi oczami na myśl o tym mieście? Wall Street, Manhattan czy może żółte taksówki, Statua Wolności, 11 września? Moimi pierwszym skojarzeniem jest oświetlone Time Square, Empire State oraz przygnębiający brak Twins Tower. Big Apple kojarzy mi się również z sukcesem, ciągłym dzianiem, pulsowaniem, pomyślnością losu nawet, bo przecież jeśli ktoś może pozwolić sobie na życie tam właśnie…
Charlie LeDuff otrząsa mnie z tego złudzenia wszelkiej pomyślności odnośnie życia w Wielkim Jabłku, autor pochyla się bowiem nad losem prostych ludzi, którzy na co dzień są "niewidoczni" a wykonywane przez niż zawody niewiele wspólnego mają z prestiżem czy finansowym triumfem.

"Praca i inne grzechy" to zbiór dość krótkich historii opowiadających o prostych robotnikach, zwyczajnych ludziach, pozostających często gdzieś na marginesie, choć ich działalność stanowi przecież fundament Nowego Jorku.

Przemęczeni, przygnębieni, często mocno rozczarowani - sprzątaczki, barman...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Praca i inne grzechy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl