Prawosławie i unia za panowania Jana Kazimierza

Antoni Mironowicz
Prawosławie i unia za panowania Jana Kazimierza
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Stosunki unicko-prawosławne na terenie siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej stanowią jeden z najbardziej kontrowersyjnych tematów w historiografii polskiej. Problem ten jest bardzo istotny, albowiem dotyka początków świadomości wyznaniowej i narodowej społeczności ruskiej (głównie dzisiejszych Białorusinów i Ukraińców). Sobór brzeski w dziejach wzajemnych stosunków Kościoła prawosławnego i rzymskokatolickiego stanowił moment zwrotny. Wywołał on bowiem rezonans na skalę europejską. Unia brzeska wprowadziła istotne zmiany w stosunkach wyznaniowych i narodowościowych Rzeczypospolitej. Z tych też względów problematyka unijna wzbudzała i wzbudza nadal żywe zainteresowanie historyków Kościoła. Relacje między Kościołem prawosławnym a unitami to ważny i mało znany wycinek dziejów siedemnastowiecznej Rzeczypospolitej. Od 1596 roku trwała ostra rywalizacja między obydwoma odłamami chrześcijaństwa wschodniego w wielu płaszczyznach. O położeniu prawosławnych i unitów w państwie polskim decydowały różne czynniki. Jednym z nich było oddziaływanie na sytuację wyznaniową w Rzeczypospolitej ośrodków zagranicznych. Stolica Apostolska dążyła do rozszerzenia swojej jurysdykcji nad społecznością ruską między innymi poprzez nowe projekty unijne...
Data wydania: 1997
ISBN: 83-85368-31-0, 8385368310
Wydawnictwo: Orthdruk
Kategoria: Religia i Teologia
Stron: 326

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Prawosławie i unia za panowania Jana Kazimierza? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Prawosławie i unia za panowania Jana Kazimierza. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl