Pseudonauka i pseudouczeni

Martin Gardner
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Pseudonauka i pseudouczeni
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Martin Gardner, amerykański pisarz i popularyzator nauki, poświęcił swą książkę maniactwom naukowym. Na licznych przykładach zaczerpniętych ze Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Zachodniej ukazuje przyczyny i podłoże szerzenia się pseudonauki, pobudki, którymi kierują się ludzie uprawiający pseudonaukę. Niektóre przypadki przejawów patologii nauki traktuje żartobliwie, jako niegroźną dla otoczenia ciekawostkę; w innych natomiast z całą ostrością ujawnia niebezpieczeństwo społeczne ich skutków. Do czego m.in. prowadzi obłąkańcza nauka, ignorancja i nieuctwo pokazuje Gardner na przykładzie nazizmu. Cytowane przez autora maniactwa naukowe dotyczą wielu dziedzin: astronomii, geologii, fizyki, biologii, psychologii.
Tytuł oryginalny: Fads and Fallacies in the Name of Science
Data wydania: 1966
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Seria: Biblioteka Problemów
Kategoria: Naukowe
Stron: 334

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Pseudonauka i pseudouczeni? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2023-06-04
2 /10

Nadmierna dowolność zaliczania do pseudonauki połączona z chaotycznym stylem. Np. przy napiętnowaniu (słusznym) „teorii zlodowacenia ogólnego” Hörbigera, ni z tego, ni z owego przejście do „20 tysięcy mil” Verne'a.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
6 /10
Przeczytane Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam E-book

W związku z tą książką miałem duże nadzieje na świetną lekturę, którą odkładałem przez lata. To tytuł bardzo znany, pojawiający się jako istotna referencja wielu nowszych publikacji. Autor z kolei to popularny demistyfikator i fan zagadek matematycznych. Jednak finalnie wyszło coś nie tak. Może to wina moich wygórowanych oczekiwań, a może i wiekowości tekstu (pierwsze wydanie amerykańskie było w 1952)? „Pseudonauka i pseudouczeni” Martina Gardnera to klasyk, który w dużych fragmentach chyba nie wytrzymał po prostu próby czasu. Teraz pisze się inaczej. Współcześnie pyta się o motywacje aktywności konkretnych ludzi, szuka powiązań w prezentowanych postawach. Autor opiniowanej książki takich tropów budowania lektury niemal nie wykorzystywał.

Gardner założył, że czytelnik sam potrafi dokonać oceny stopnia bezsensowności pseudoteorii (co było może prawdą 60 lat temu, ale teraz to wątpliwe). Stąd często nie komentował bzdur rodzących się w głowach prezentowanych bohaterów. Tak było chociażby w przypadku Reicha, twórcy ‘energii orgonalnej’ – siły seksualnej uczestniczącej jakoby w tworzeniu życia. Podsumowując bezsensowny eksperyment Reicha z radem, pisze tak:

„Jasne jest, że jedyną drogą, aby dokładnie wyjaśnić, co zaszło, byłoby zasięgnięcie opinii fizyka jądrowego, należy jednak wątpić, czy Reich uzna to za niezbędne. Przypuszczalnie sytuacja w końcu zostanie opanowana, tajemnica w pełni wyjaśniona i praca, miejmy nadzieję, ruszy dalej, z zachowaniem większej os...

| link |
@Chassefierre
2019-11-20
7 /10
Przeczytane Nauki społeczne i ich okolice

Cytaty z książki

O nie! Książka Pseudonauka i pseudouczeni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat