Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu

Włodzimierz Bolecki
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

"Włodzimierz Bolecki pseud. Jerzy Malewski; mal; Mal; W.B.historyk, teoretyk literatury, krytyk literacki, profesor Instytutu Badań Literackich PAN, autor książek, m.in.: Historia i biografia. Opowieści biograficzne Wacława Berenta (1978), Poetycki model prozy w dwudziestoleciu międzywojennym (1982), Widziałem wolność w Warszawie [pod pseudonimem Jerzy Malewski] (1984), Ptasznik z Wilna (o Józefie Mackiewiczu), [pod pseudonimem Jerzy Malewski] (1991), Ciemny Staw. Trzy szkice do portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, (1991), Wyrok (na Józefa Mackiewicza), [pod pseudonimem Jerzy Malewski] (1991), Rozmowy w Dragonei (z Gustawem Herlingiem - Grudzińskim), (1997) Ciemna Miłość. Szkice o twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego (2004). Autor scenariuszy filmowych m.in.: ""Gracze"" (1985), ""Po przerwie"" (1986), ""Ostatni dzwonek"" (1987), ""Jedynie prawda jest ciekawa ( o Józefie Mackiewiczu)"", 3 odcinki (1996), ""Nowa Fala. Poezja pokolenia '68"" (2000)"
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-89243-54-6, 9788389243546
Wydawnictwo: Arcana
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Włodzimierz Bolecki Włodzimierz Bolecki
Urodzony 13 kwietnia 1952 roku w Polsce (Warszawa)
Włodzimierz Bolecki, ps. „Jerzy Malewski” – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, krytyk literacki. Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Fot. autorstwa W2k2 - Prac...

Pozostałe książki:

Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (Zarys monograficzny) Chack. Gracze. Opowieść o szulerach Snuć miłość. Polska poezja miłosna XV-XX w. Wyrok na Józefa Mackiewicza "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Ciemna miłość : szkice do portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Dzieła zebrane. Tom 11. Rozmowy w Dragonei. Rozmowy w Neapolu Dzieła, języki, tradycje Inna krytyka Kultura w stanie przekładu. Translatologia - komparatystyka - transkulturowość Literackie reprezentacje doświadczenia. Z dziejów form artystycznych w literaturze polskiej. Tom 88 Narracja i tożsamość 2 Antropologiczne problemy... Polowanie na postmodernistów Pre-teksty i teksty Rozmowy w Dragonei To, co pisałem. Wiersze Wenus z Drohobycza Współczesne dyskursy konflkiktu Zapisywanie historii. Literaturoznawstwo i historiografia. Tom 90
Wszystkie książki Włodzimierz Bolecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@rafalsocha
@rafalsocha
2020-03-02
10 /10
Przeczytane

Nie szafuję tutaj dziesiątkami, ale praca Włodzimierza Boleckiego zasługuję na najwyższą ocenę. Solidna pozycja, która daje czytelnikowi dużo więcej, niż można byłoby oczekiwać po tradycyjnie napisanej biografii. Duży nacisk autor kładzie na tzw. "sprawę Józefa Mackiewicza" i jej też poświęca najwięcej miejsca. Moc cytatów, także przegląd publikacji okupacyjnych, w tym przedruk nieszczęsnych artykułów, za które pomawiano Mackiewicza o kolaborację z Litwinami, a głównie z Niemcami. Nieprzejednanych wrogów pisarza, których nie brakuje do dziś, prawdopodobnie nic nie jest w stanie przekonać, niemniej jeśli ktoś nie zasklepia umysłu, zada sobie trud i uważnie przeczyta "Ptasznika", ma szansę na dotarcie do sedna, czyli na wyrobienie własnej opinii o całej "sprawie". Książka znakomita, nawet mimo drobnego mankamentu, polegającego na skrótowym potraktowaniu emigracyjnego życiorysu pisarza.

× 2 | link |
@Zorg
@Zorg
2021-07-16
1 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl