Polowanie na postmodernistów

Włodzimierz Bolecki
Polowanie na postmodernistów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W polskiej historii literatury powstała "dziura" pomiędzy rokiem 1918 a latami ostatnimi, uważanymi w tej chwili za okres literatury postmodernistycznej. Rozwijając tę tezę znakomity historyk literatury i błyskotliwy eseista, Włodzimierz Bolecki, próbuje pokazać czytelnikom tych studiów (. o Jaworskim, Witkacym, Gombrowiczu, Schulzu, Wacie, literaturze lat. 80. i literaturze emigracyjnej, a także o Bachtinie i polskim poststrukturalizmie), że pomiędzy modernizmem a postmodernizmem w polskiej tradycji humanistycznej istnieje fundamentalna różnica wyrażająca się odmiennością traktowania kwestii dotyczących . podmiotowości człowieka, autora dzieła, granic tekstu artystycznego, społecznej funkcji literatury, diagnozy cywilizacji u schyłku XX wieku. Dzieła pisarzy polskich uważanych za postmodernistów są pełne sensów, idei oraz najważniejszych problemów, które ukształtowały europejską formację modernistyczną. Jesteśmy więc świadkami postmodernizacji modernizmu, ale zarazem odkrywania i szukania nowej formuły modernizmu. Celem książki jest ukazanie tych dwóch skrzydeł w polskiej wiedzy o literaturze i kulturze końca XX wieku. Autor jest szczególnie wyczulony na najnowsze tendencje w literaturoznawstwie, umiejąc jednocześnie połączyć rzetelną erudycję z poczuciem humoru i niemal felietonowym zacięciem.

Data wydania: 1999
ISBN: 978-83-08-03020-2, 9788308030202
Wydawnictwo: Literackie
Kategoria: Filozofia
Stron: 398

Autor

Włodzimierz Bolecki Włodzimierz Bolecki
Urodzony 13 kwietnia 1952 roku w Polsce (Warszawa)
Włodzimierz Bolecki, ps. „Jerzy Malewski” – polski teoretyk i historyk literatury polskiej, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, krytyk literacki. Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP).

Pozostałe książki:

"Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Ciemna miłość : szkice do portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Chack. Gracze. Opowieść o szulerach Wyrok na Józefa Mackiewicza Ptasznik z Wilna. O Józefie Mackiewiczu (Zarys monograficzny)
Wszystkie książki Włodzimierz Bolecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Polowanie na postmodernistów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Polowanie na postmodernistów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl