"Rękopis znaleziony w Saragossie" Zbigniew Cybulski - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 2

Tadeusz Kwiatkowski
"Rękopis znaleziony w Saragossie" Zbigniew Cybulski - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Postać Zbigniewa Cybulskiego – legendy polskiego kina – przybliża dziennikarz prasowy i telewizyjny Tadeusz Sobolewski. W szkicu poświęconym jednej z największych gwiazd naszej kinematografii ten znany krytyk filmowy wspomina niezwykłą indywidualność tragicznie zmarłego artysty i omawia dzieła, które złożyły się na jego filmografię. Cybulski wykraczał talentem poza ramy sztuki filmowej kraju znajdującego się w bloku komunistycznym. Po roli w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy został idolem Polaków. Naśladowano jego sposób bycia i ubierania – popularne stały się wówczas duże przydymione okulary w rogowej oprawie i brezentowe kurtki. Stosowana przez Cybulskiego metoda aktorska pozwalała na pokazanie niejednoznaczności przedstawianych w filmach bohaterów. Ich portret psychologiczny był pełen kontrastów. Pracujący z aktorem reżyserowie zgodnie twierdzą, że przenosił na każdą postać cechy własnej, pełnej niepokoju osobowości. Bandzior z przedmieścia w „Pokoleniu”, akowiec z „Popiołu i diamentu” czy narkoman ze sztuki „Kapelusz pełen deszczu” – każdy z tych tragicznych bohaterów zmagał się z okrutną rzeczywistością. Artysta nie zagrał już roli tego formatu co w dziele Wajdy, stworzył jednak wiele wspaniałych kreacji, m.in. w filmach „Salto” i „Jak być kochaną”. Filmografia „polskiego Jamesa Deana” podana jest w drugiej części albumu. Ilustrują ją liczne zdjęcia z planu opatrzone krótkimi komentarzami. Szkic o Zbigniewie Cybulskim dopełnia płyta DVD z filmem Wojciecha Jerzego Hasa „Rękopis znaleziony w Saragossie” w odświeżonej cyfrowo wersji. Komiczna kreacja Alfonsa van Wordena pozwoliła Cybulskiemu przełamać stereotyp aktora jednej roli utrwalany przez ówczesną krytykę. Zagrał on w opowieści wyjątkowej na tle światowej kinematografii, zwodzącej widza bogactwem historii i wielością wątków, która wzbudziła podziw i zachwyt Luisa Bunuela i Martina Scorsese.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-268-0445-8, 9788326804458
Wydawnictwo: Agora
Stron: 90

Autor

Tadeusz Kwiatkowski Tadeusz Kwiatkowski
Urodzony 4 maja 1920 roku w Polsce (Kraków)
Tadeusz Kwiatkowski, pseudonim Noël Randon – polski prozaik, satyryk, scenarzysta, autor tekstów estradowych. Absolwent Polonistyki i Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W czasie II wojny światowej (w 1942-1943) współredagował tajny "Miesi...

Pozostałe książki:

Turysta Janosik. Pierwsze kroki Siedem zacnych grzechów głównych Od kuchni. Anegdoty literackie Janosik, tom I-III
Wszystkie książki Tadeusz Kwiatkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę "Rękopis znaleziony w Saragossie" Zbigniew Cybulski - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 2? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka "Rękopis znaleziony w Saragossie" Zbigniew Cybulski - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl