Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918

Jan Michalik
Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Praca dotyczy pięciu sezonów teatralnych, które przypadły na przełomowy i burzliwy pod każdym względem czas: w teatrze na placu św. Ducha następowali po sobie trzej ambitni dyrektorzy (Tadeusz Pawlikowski, Lucjan Rydel, Adam Grzymała-Siedlecki), wybuchły wojna światowa i kryzys ekonomiczny, które rzutowały na losy teatru, ważyły się losy zarówno sceny (jej modelu finansowo-administracyjnego), jak i państwa polskiego. Już sama specyfika wspomnianego okresu przemawia za tym, by baczniej przyjrzeć się życiu teatralnemu. Tym bardziej że Autor przyjął słuszną zasadę włączenia do wykazu repertuarowego, obok regularnych spektakli Teatru im. Juliusza Słowackiego, także innych artystycznych przedsięwzięć, którymi żył Kraków i którym gościny udzieliła scena. […] Dzięki temu obraz życia teatralnego i kulturalnego miasta jest pełniejszy, bardziej wiarygodny, a przy tym niejednokrotnie zaskakujący.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl

Prof. dr hab. Jan Michalik – jeden z najwybitniejszych polskich badaczy teatru XIX i XX wieku, historyk scen krakowskich (w szczególności) i galicyjskich (w ogólności), badacz dramatu i sztuki aktorskiej, inscenizacji, wreszcie teatru jako instytucji. Zajmował się teatrem włościańskim w Galicji, a także teatrem amatorskim, teatrem żydowskim, kabaretem oraz muzyką w teatrze. Był nauczycielem i opiekunem wielu obecnych naukowców. Dokonania Profesora Seniora nie oznaczają bynajmniej, że Jan Michalik osiadł na laurach: jest wciąż czynny naukowo, nieustannie uzupełnia luki badawcze polskiej teatrologii – niniejsze opracowanie jest jednym z wielu na to dowodów.

Data wydania: 2019-06-04
ISBN: 978-83-233-4573-2, 9788323345732
Wydawnictwo: Uniwersytetu Jagiellońskiego
Kategoria: Sztuka
Stron: 204
dodana przez: chudini0505

Autor

Jan Michalik Jan Michalik
Urodzony w 1938 roku w Polsce
Historyk polskiego teatru. Teatr widzi jako całość: jednocześnie przedsiębiorstwo i sztukę; oba aspekty - na ile to możliwe opisuje jednak odrębnie na podstawie pierwszy raz systematycznie zgromadzonego i przebadanego materiału, dzięki czemu wiele z...

Pozostałe książki:

Dzieje teatru w Krakowie w latach 1865-1893 Dzieje teatru w Krakowie w latach 1865-1893 : instytucja artystyczna Teatr w Sejmie Dramat obcy w Polsce 1966-2002
Wszystkie książki Jan Michalik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Repertuar Teatru Miejskiego w Krakowie 1913-1918. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl