Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. Krakowskiego 1944-1975

Józef Marecki
Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. Krakowskiego 1944-1975
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

W ostatniej dekadzie powstało wiele publikacji ukazujących historię Kościoła katolickiego w Polsce po II wojnie światowej. Dotyczą dziejów diecezji, parafii i wspólnot zakonnych, poszczególnych osób, niektórych kwestii pastoralnych, budownictwa sakralnego, działalności grup duszpasterskich. Obejmują zagadnienia dotyczące gloryfikacji postaw osób duchownych, zakonnych jak i świeckich, działań represyjnych, a niekiedy także sprawy współpracy z bezpieką. Pojawiają się także liczne edycje źródłowe dotyczące najnowszej historii Kościoła katolickiego w Polsce. Niniejsza publikacja ma na celu przybliżenie zarówno sylwetek osób duchownych i zakonnych jak i represji, którym im poddano na terenie województwa krakowskiego w latach 1944-1975. Należy wyjaśnić, że po II wojnie światowej granice województwa krakowskiego zmieniały się kilkakrotnie w wyniku reform administracyjnych. Początkowo województwo krakowskie działało w granicach z okresu międzywojennego. W 1946 roku jego granice nieznacznie zmieniono. W 1975 roku jego obszar znacznie się zmniejszył, a część jego dotychczasowego terytorium weszła w skład województwa bielskiego, katowickiego, kieleckiego, nowosądeckiego i tarnowskiego. W 1999 roku, w wyniku kolejnej reformy administracyjnej, powstało województwo małopolskie z siedzibą władz w Krakowie. Z powyższego wynika, że badania represji wobec duchowieństwa diecezjalnego i osób zakonnych przeprowadzono na obszarze województwa krakowskiego funkcjonującego od chwili wejścia Armii Czerwonej na jego wschodnie tereny w 1944 roku do reformy administracyjnej w 1975 roku.
Data wydania: 2014-08-25
ISBN: 978-83-277-0051-3, 9788327700513
Wydawnictwo: WAM
Stron: 416

Autor

Józef Marecki Józef Marecki
Urodzony 31 stycznia 1957 roku w Polsce (Krosno)
prof. dr hab. Józef Marecki - historyk, wykładowca na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz pracownik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Specjalista z zakresu ar...

Pozostałe książki:

Aparat represji wobec Kościoła w latach 1944-1956 JAK CZYTAĆ WIZERUNKI ŚWIĘTYCH Kościół w okowach. Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. krakowskiego 1944-1975. Leksykon biograficzny. Tom 2 Misterium iniquitatis Nagość i odzienie Niezłomni Nigdy przeciw Bogu Niezłomni W obronie ojczyzny i kościoła t. 2 Niezłomni. Ku prawdzie i wolności. Komunistyczna bezpieka wobec kard. Karola Wojtyły Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. Krakowskiego 1944-1975 Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały W służbie przeszłości i nauki Zakony Tajemnice mnichów i klasztorów Zakony pod presją bezpieki Zakony w Polsce
Wszystkie książki Józef Marecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. Krakowskiego 1944-1975 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Represje wobec osób duchownych i zakonnych na terenie woj. Krakowskiego 1944-1975. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat