Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały

Józef Marecki, Adam Dziurok, Ryszard Gryz, Włodzimierz Bernacki ...
Książka Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały
Książka Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Oddawany w ręce czytelnika tom powstał jako pokłosie zorganizowanej przez Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego konferencji naukowej „Stosunki państwo–Kościół w Polsce w latach 1944–2010”, która odbyła się 7 listopada 2011 r. w Krakowie. Część tekstów stanowi znaczne rozszerzenie przedstawionych w jej czasie wystąpień, inne zaś zostały przygotowane jako odniesienie do omawianej w czasie jej obrad tematyki. Celem niniejszego tomu jest zaprezentowanie stosunków państwo–Kościół w ujęciu syntetycznym i przy pomocy zróżnicowanych aparatów badawczych. Teksty, które czytelnik w nim odnajdzie, zostały przygotowane przez historyków, politologów i znawców prawa wyznaniowego. Perspektywy te wzajemnie się przenikają i pozwalają lepiej zrozumieć specyfikę stosunków państwowo-kościelnych w omawianym okresie. Ze Wstępu Rafała Łatki Przygotowywany do druku tom rozpraw ma kilka zalet. Po pierwsze […], prezentuje wyniki badań politologów, historyków i prawników, co rozszerza zakreślone w tytule pole analiz poza obszar zainteresowań historyków. Po drugie, nie jest to częstą cechą publikacji pokonferencyjnych, nie tylko podsumowuje dotychczasowy stan badań, ale rozszerza je o nowe źródła i nowe tematy. […] Po trzecie, ma ambicję nie tylko zainteresować czytelników mniej lub bardziej zawodowo zajmujących się tą problematyką, ale poprzez dobór tekstów i przystępny przekaz, zaproponowany przez autorów, może również dostarczyć elementarnej wiedzy w zakresie stosunków między państwem i Kościołem, szczególnie w okresie PRL, zastępując bardziej ogólne opracowanie czy nawet podręcznik. Z pewnością jest to zasługa organizatorów konferencji i redaktora tomu. Z recenzji prof. Ryszarda Terleckiego SPIS TREŚCI Wstęp Piotr Kimla Kościół katolicki a państwo komunistyczne – spojrzenie na spór doktrynalny Włodzimierz Bernacki Państwo komunistyczne wobec Kościoła. Perspektywa doktrynalna Józef Marecki Stosunki państwo–Kościół w Polsce w okresie stalinowskich represji Łucja Marek „Oni atakują, my się bronimy”. Stosunki państwo–Kościół w latach 1956–1970 Adam Dziurok Metody walki aparatu bezpieczeństwa z Kościołem katolickim. Przykłady działań dezintegracyjnych SB w latach 60. XX wieku Ryszard Gryz Między liberalizacją a dezintegracją. Stosunki państwo–Kościół w latach siedemdziesiątych Rafał Łatka Stosunki państwo–Kościół w latach osiemdziesiątych w kontekście wizyt Jana Pawła II w Krakowie Maciej Mikuła Problem niezależności i współdziałania w relacji państwo–Kościół katolicki na przykładzie art. 7 ust. 4 oraz art. 25 Konkordatu Katarzyna Krzysztofek Pozycja prawna Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej  
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7638-282-1, 9788376382821
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
Cykl: Societas, tom 53
Kategoria: Historia
Stron: 139
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Stosunki państwo-Kościół w Polsce 1944-2010. Studia i materiały. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}