Republika ciał

Olivia Laing
Republika ciał
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Autorka Miasta zwanego samotnością w swojej nowej książce przygląda się fenomenowi cielesności. Zabiera nas w fascynującą podróż od klasyków filozofii przez feminizm aż po ruchy walczące o prawa mniejszości. Pokazuje, że zawsze chodzi o szansę na uwolnienie się od ograniczeń wynikających z tego, jak wyglądamy: by móc żyć, pracować i kochać na własnych warunkach, nie narażając się na prze­moc.

Olivia Laing łączy obszerną wiedzę krytyczki kultury z osobistymi doświadczeniami dziecka wychowanego w tęczowej rodzinie i osoby niebinarnej. Analizuje zagadnienia dotyczące seksualności, rasy, choroby. Interesuje ją także aspekt duchowy: do jakiego stopnia możemy utożsamiać się z naszym ciałem, a na ile to tylko powłoka, za którą się skrywamy? Dlaczego czasem chcemy od niego uciec, a nawet je poskromić? Odpowiedzi szuka w biografiach wielkich artystów i naukowców, którzy marzyli o rewolucji w sposobie myślenia o fizyczności: Susan Sontag, Niny Simone, Martina Luthera Kinga, Williama Burroughsa i Allena Ginsberga, aż wreszcie najwybitniejszego ucznia Freuda – Wilhelma Reicha.

Pragnienia bohaterów Republiki ciał jeszcze się nie ziściły. Wciąż czekamy na republikę ciał nieskrępowanych konwenansami ani władzą. Ale marzenia o wolności nie znikają. Wciąż wibrują głęboko w nas.

Wydanie 1 - Wyd. Czarne


Tytuł oryginalny: Everybody
Data wydania: 2024-03-13
ISBN: 978-83-8191-854-1, 9788381918541
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Poza serią
Stron: 344
dodana przez: Vernau

Autor

Olivia Laing Olivia Laing
Urodzona w 1977 roku w Wielkiej Brytanii
Olivia Laing – brytyjska autorka i krytyczka kultury. Członkini Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Autorka zbioru esejów, powieści oraz czterech książek non-fiction. Laureatka Nagrody Literackiej Windhama–Campbella oraz najstarszej brytyjskiej n...

Pozostałe książki:

Miasto zwane samotnością Republika ciał
Wszystkie książki Olivia Laing

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Republika ciał aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Republika ciał. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl