Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka

Maciej Jarkowiec
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

W co wierzy Ameryka?

W wolność, sprawiedliwość, kapitalizm, w marzenie, w przyszłość, może nawet nieśmiertelność.

W Biblię i rewolwery. Ale przede wszystkim wierzy w samą siebie.

Maciej Jarkowiec w swojej reporterskiej książce pokazuje drugą stronę tej amerykańskiej religii. Podważa utarte poglądy i gotowe odpowiedzi. W tym celu zanurza się w przeszłości. Opowiada o niej z perspektywy tych, których historia spychała i spycha na margines. Rdzennych mieszkańców kontynentu, czarnych, weteranów. Ową przeszłość konfrontuje ze współczesną Ameryką, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę, tworząc z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność. Ale jest w tej opowieści również trzecia Ameryka, z którą autor toczy osobiste boje od dziecka, od momentu, gdy jego rodzice zdecydowali o życiu na różnych kontynentach. Ta, która jest jego drugą ojczyzną.

„Rewolwer obok Biblii” to nieoczywista powieść drogi, rozgrywająca się w czasie i w przestrzeni. Od statku angielskiej ekspedycji kolonialnej z XVI wieku po prezydenturę Trumpa, z niewolniczego Południa do Waszyngtonu Lincolna, od Kolorado z największą legalną uprawą konopi na planecie po kosmopolityczny Nowy Jork i Dolinę Krzemową, gdzie już dziś można kupić wieczne życie. „Podróż przez Amerykę jest ciągłym zdumieniem – pisze Jarkowiec – nad tym, że naprawdę istnieje”.

Data wydania: 2021-05-05
ISBN: 978-83-268-4574-1, 9788326845741
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 400
dodana przez: Vernau

Autor

Maciej Jarkowiec Maciej Jarkowiec
Urodzony w 1977 roku w Polsce (Leszno)
Maciej Jarkowiec, z wykształcenia filolog norweski. Kilka lat spędził w USA, gdzie pracował m.in. na kutrach rybackich, budowach, farmach, w ogrodach, hotelach i knajpach. Nakręcił kilka filmów niezależnych. Pisał ze Stanów dla „Przekroju”, później ...

Pozostałe książki:

Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu
Wszystkie książki Maciej Jarkowiec

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ameryka w pigułce

17.05.2021

Już postać samego Autora jest interesująca i zachęca do sięgnięcia po jego książkę/reportaż. Spędził w USA kilka dobrych lat. Pracował zarówno na kutrach rybackich, farmach, jak i w knajpach. Wiele zobaczył, wiele przeżył i samodzielnie interpretował to, czego doświadczył. Pisywał już wcześniej ze Stanów reportaże między innymi do „Przekroju”. W j... Recenzja książki Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka

@jorja@jorja × 20

Odmitologizowana Ameryka

31.07.2021

Stany Zjednoczone Ameryki potrzebują mitu, one zostały na nim ufundowane. Imigranci (w pokoleniu pierwszym, trzecim, ósmym,...) uciekając przed beznadzieją, zasilają wyidealizowany kraj dobudowując do niego kolejne piętra przekłamanej opowieści. Co uważniejsi nowi obywatele USA (i ci, którym się sen nie ziścił) pozbywają się szybko naiwnego spojrz... Recenzja książki Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antoniowka
2021-11-27
7 /10
Przeczytane

Stany Zjednoczone tworzy naród imigrantów. Autor pokazuje jak na przestrzeni wieków zmieniał się profil ludzi tam przybywających. Jak jedni stawali się „panami”, a inni niewolnikami. Historia snuta przez Jarkowca przepełniona jest bólem, cierpieniem i niesprawiedliwością dziejową. Bo amerykański sen to dla wielu rzeczywiście tylko sen, i to taki, który się nigdy nie spełni.

Niemniej historia tego kraju jest fascynująca. Autor serwuje nam wyrywki, pojedyncze zdarzenia, które obrazują to, jakie USA jest. A jest to kraj wielu sprzeczności i przejaskrawień, które dla nas, Europejczyków, mogą być trudne do uwierzenia.

× 15 | link |
@Carmel-by-the-Sea
2021-07-31
7 /10
Przeczytane Historia_1 Reportaże_i_ współczesny_świat Posiadam E-book
@jorja
2021-05-17
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Rewolwer obok Biblii. W co wierzy Ameryka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl