Rodzeństwo Oppermann

Lion Feuchtwanger
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Rodzeństwo Oppermann
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1932-1933. Bohaterami są członkowie mieszkającej w Niemczech, rodziny żydowskiej. Tragiczne losy bohaterów służą do ukazania bezlitosnego oblicza faszyzmu.
Tytuł oryginalny: Die Geschwister Oppermann
Data wydania: 1957
Wydawnictwo: Czytelnik
Cykl: Poczekalnia, tom 2
Stron: 376

Autor

Lion Feuchtwanger Lion Feuchtwanger
Urodzony 7 lipca 1884 roku w Niemczech (Monachium)
Niemiecki pisarz żydowskiego pochodzenia, autor powieści historycznych oraz popularnych powieści biograficzno-historycznych, a także dramatów, które stały się inspiracją dla twórczości Bertolta Brechta. Był krytykiem literackim w czasopiśmie „Schau...

Pozostałe książki:

Żydówka z Toledo Goya : gorzka droga poznania Wygnanie Goya Bracia Lautensack
Wszystkie książki Lion Feuchtwanger

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Rodzeństwo Oppermann aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Siostra_Kopciuszka
2020-10-22
9 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 📘 Jedynki

'' Panowanie trzeźwego rozsądku załamuje się , cieniutka warstwa logiki zostaje zdrapana , grozi nadejście epoki w której wielkie , pod pewnymi względami niezmiernie wybujałe zwierzę w człowieku odnajdzie siebie ''

Ktoś z czytelników napisał że ta książka jest o narodzinach zła i ja w całości zgadzam się z tą opinią . To zło nie spadło na naród niemiecki i w dalszej konsekwencji na narody w sumie całego świata , nagle i znikąd . Ono rodziło się kilka lat i w bólach . W bólach kłamstwa , nienawiści i w końcu niedowierzania .

Ta powieść wyzwoliła we mnie mnóstwo emocji , najwięcej chyba złości na ówczesnych Niemców , że okazali się tak głupi , że pozwolili się tak omamić , że w końcu nawet jak już wierzyli w to co tylko nieliczni ośmielili się mówić głośno , udawali że nie widzą i nie wiedzą co się w koło dzieje . Oczywiście byli też i tacy którzy zacierali ręce i wykorzystywali sytuację . Bezczelnie wyciągając swoje brudne łapy po coś co nie było ich .

Rodzina Oppermann to stara , z tradycjami , rodzina berlińskich Żydów . Opowieść zaczyna się w listopadzie 1932 roku od przedstawienia nam czytelnikom najstarszego z rodu , seniora Gustawa Oppermana . Gustaw właśnie kończy pięćdziesiąt lat i w myślach podsumowuje swoje życie i jest z niego zupełnie zadowolony . Czuje się młodo , jest zdrowy i wysportowany . Kobiety wciąż jeszcze się za nim oglądają , no i jest szefem dużej firmy meblowej będącej w rękach rodziny od zarania dziejów . Powodzi mu się...

× 9 | link |
@bea-ta
2019-11-29
9 /10
Przeczytane przeczytane 2016 Gdybym miała tylko jedną półkę... Biblioteka domowa

”Uważają, że w Niemczech panuje spokój i ład. Wpadają w wielką złość, gdy ktoś zaczyna mówić przy nich o setkach tysięcy ludzi w obozach koncentracyjnych i o czterdziestu milionach tych, których trzyma się w ryzach groźbą tychże obozów. Milczą, zagrzebują to, co wiedzą, tak głęboko, iż w końcu sami przestają w to wierzyć. Zmówili się wszyscy, postępując tak i godząc się na to, żeby prawda była fałszowana głupio i bezczelnie.”

Opowieść o narodzinach i rozprzestrzenianiu się zła. I wypieraniu tego faktu przez tzw. normalnych obywateli.

Akcja rozpoczyna się w listopadzie 1932 r., kończy jesienią 1933 r. Tytułowe rodzeństwo Oppermann to trzej bracia i siostra, należące do żydowskiej rodziny od pokoleń mieszkającej w Niemczech i mającej wśród swoich członków osoby, które szczególnie zasłużyły się dla Niemiec. W ciągu tych kilku miesięcy, w których toczy się akcja powieści, w kraju europejskim, z którym inne państwa utrzymywały normalne stosunki dyplomatyczne, doszło do wydarzeń, w wyniku których „ojczyzna wyśliznęła im się spod nóg (…). To, co trzy pokolenia Oppermannów zbudowały w Berlinie, co po trzykroć siedem pokoleń budowało w Niemczech, przestało istnieć.”

Jakże niewinnie zaczęła się tragedia Europy: „Zaczął szerzyć się ruch, głoszący, że praca rzemieślnicza bardziej odpowiada niemieckiemu charakterowi narodowemu, niż znormalizowana produkcja fabryczna. Ruch ten nazywał się narodowo-socjalistyczny. Głosił to, co (…) czuł od dawna: że tylko żydowscy...

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Rodzeństwo Oppermann. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Sukces
Sukces
Lion Feuchtwanger
W "Sukcesie" autor powraca do pierwszego okresu republiki weimarskiej, w którym reakcja niemiecka, p...
Wygnanie
Wygnanie
Lion Feuchtwanger
7.5/10
Powieść autorstwa Liona Feuchtwangera, napisana we francuskiej miejscowości Sanary-sur-Mer, w Prowan...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl