Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz

Volker Koop
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Rudolf Höss, który przeszedł do historii jako komendant obozu Auschwitz, to jeden z najbardziej bezwzględnych egzekutorów hitlerowskich zbrodni. Pod jego trwającym trzy i pół roku kierownictwem Auschwitz stał się największym obozem zagłady Trzeciej Rzeszy, miejscem eksterminacji na skalę nieznajdującą precedensu w historii ludzkości. Realizując „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, Höss okazywał ślepe i bezwarunkowe posłuszeństwo, był gorliwy, skrupulatny i metodyczny. To właśnie Höss jako pedantyczny perfekcjonista wprowadził obowiązek tatuowania numerów więźniów, by usprawnić „buchalterię” śmierci. Dbał o „wydajność” komór gazowych i krematoriów. Jego żona, Hedwig Höss, była dumna z męża, który wypełniał tak ważną misję w eksterminacji Żydów. W wolnym czasie zajmował się troskliwie rodziną i czytał bajki dzieciom. Höss, jak żaden inny nazista, otwarcie relacjonował eksterminację Żydów i pozostawił spisane wspomnienia, choć trudno stwierdzić, czy czynił to dlatego, że obudziło się w nim sumienie. W więzieniu w Wadowicach, niedługo przed egzekucją, wyspowiadał się i przyjął Komunię Świętą. 16 kwietnia 1946 r. został powieszony przed swoją dawną willą na terenie obozu Auschwitz. W swej książce Volker Koop kreśli wierny obraz bezwzględnego masowego mordercy, obalając jednocześnie wiele mitów i korygując liczne przekłamania dotyczące osoby komendanta Auschwitz. Volker Koop (ur. 1945) jest wybitnym niemieckim publicystą i autorem kilkudziesięciu książek poświęconych historii Niemiec. W Polsce ukazała się jego monumentalna praca „Bormann. Pierwszy po bestii” oraz „Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera”.
Tytuł oryginalny: Rudolf Höß. Der Kommandant von Auschwitz. Eine Biographie
Data wydania: 2016-06-09
ISBN: 978-83-8069-398-2, 9788380693982
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Kategoria: Biografia
Stron: 412

Autor

Volker Koop Volker Koop
Urodzony w 1945 roku w Niemczech
Volker Koop jest wybitnym niemieckim publicystą i autorem kilkudziesięciu książek poświęconych historii Niemiec.

Pozostałe książki:

Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz Bormann. Pierwszy po bestii Werwolf. Ostatni zaciąg Himmlera Organizacja Lebensborn
Wszystkie książki Volker Koop

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz

28.12.2022

Jeśli ktoś pokusiłby się o stworzenie rankingu największych zbrodniarzy w historii ludzkości sylwetka Rudolfa Hössa bez wątpienia znalazłaby się na szczycie tej listy. Ten bezwzględny karierowicz i wyrachowany morderca, którego świat zapamiętał jako komendanta obozu Auschwitz pozbawił życia setki tysięcy osób. Do końca wierny idei nazizmu, wierząc... Recenzja książki Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz

@Jezynka@Jezynka × 8

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@eR_
2019-12-19
8 /10
Przeczytane Współpraca

II wojna światowa, to temat rzeka.Na temat jej przebiegu, przyczyn wybuchu i skutków napisano, tyle, że osobom, interesującym się tym tematem, na wiele lat starczy lektury.Nie chodzi tu tylko, o naukowe rozważania, ale i fabularne treści, opisujące jakieś postaci w samym sercu pożogi.

"Rudolf Hoss.Komendant obozu Auschwitz", to próba przedstawienia, działań człowieka, przez większość postrzeganego, jako, jednego z największych zbrodniarzy, jacy chodzi po po tym świecie.I nie jest to postrzeganie, zbytnio oddalone od rzeczywistości.Jako komendant obozu Auschwitz, wykazał się szczególną gorliwością w kierowaniu eksterminacją Żydów, w swoim obozie, ale nie tylko.Ślepo posłuszny, żaden rozkaz nie był dla niego problemem.Równocześnie, "po pracy", był człowiekiem niezwykle rodzinnym, uwielbiał swoje dzieci, którym poświęcał dużo czasu, a jego żona była dumna z takiego męża.Pod koniec wojny, już jako skazany, na śmierć, za swoje zbrodnie, wyspowiadał się i przyjął komunię świętą.Niedługo potem został powieszony.

Autor w swojej książce, nie skupił się na udowodnieniu, odrażających zbrodni komendanta, bo te są niepodważalne.Pokazał raczej portret człowieka, który, sprawując takie stanowisko, zajmując się, czymś, tak niewyobrażalnie potwornym, potrafił, po zakończeniu obowiązków, normalnie wrócić do domu i zajmować się dziećmi, czytaniem, czy też ogrodem.Praca jak każda, rzec by można.Pisarz postarał się także skorygować liczne mity i schematy, dotyczące obozu, oraz p...

× 1 | link |
@piotr_osowski
2019-10-31
7 /10
Przeczytane 01. Biografie i pamiętniki 03. II Wojna Światowa

Książka przybliża postać kolejnego zbrodniarza, który "tylko wykonywał rozkazy". Nie można mu odmówić dużego poświęcenia swojej "pracy". Na domiar złego potrafił bardzo dobrze rozdzielić pracę od życia rodzinnego, co w moich oczach już zupełnie odbiera mu prawo do nazywania go człowiekiem.
Całość napisana przystępnym językiem, przyjemnie się czyta. Wprowadzane przez autora dygresje momentami sprawiają, że trudno powraca się do głównego wątku.

× 1 | link |
@Jezynka
2022-12-28
6 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Rudolf Höss. Komendant obozu Auschwitz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl